Uyarı panolarını hiç böyle görmediniz!

Arabanızla otoyolda ilerlerlerken karşınıza böyle bir uyarı panosu çıksaydı, siz ne hissederdiniz?

  • Onur Seven
Uyarı panolarını hiç böyle görmediniz!

Utah Ulaştırma Bakanlığı, sürüş sırasında yol güvenliği ve cep telefonu kullanımı hakkında insanları uyarmanın eğlenceli bir yolunu bulmuş gibi görünüyor: Karayolu boyunca elektronik panolarda imalı kelime oyunları yayınlamak.

NBC News'in haberine göre program, Ulaştırma Bakanlığı'nın sürücüleri bilinçlendirmeyi amaçlayan "Message Monday" kampanyasının bir parçası olarak yürütülecek. Buna bağlı olarak elektronik panolarda görüntülenmek üzere "Uygulamalarınızı kafanızdan çıkarın" gibi sloganlar tasarlandı.

Utah Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü John Gleason, yerel radyo istasyonu KSL'e verdiği demeçte, bu yaklaşımın eğlenceli görünebildiğini ancak bunun çok ciddi bir konu olduğunun altını çizerek, çok sayıda insanın bu tehlikeli davranış sonucu yollarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Diğer eğlenceli mesajların bazıları da şu şekilde:

- Direksiyon simidi: Eller serbest cihazı değil.
- Kaderini kontrol ediyorsun, mesajlaşma bekleyebilir.
- Emniyet kemeri sana çok yakışmış.
- Sinyali çevirin: orjinal anlık ileti.
- Bu bir yarış değil. Biraz mesafe bırakın.

Birçok vatandaş yeni uygulamayı sosyal medya üzerinden överken, bazı sürücülerin uygun bulmaması endişe verici olarak nitelendiriliyor. KSL tarafından düzenlenen ankete katılan sürücülerin yüzde 8'i mesajları rahatsız edici bulduğunu ifade etmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yurtdisinda yasiyorum. 20 yildir uygulamada olan seylerin Turkiye'de yeni yeni tartislilmaya baslamasi ne kadar geriden geldigimizin ve dunyaya ne kadar cik olmadigimizin ispatidir.

Trafik tabelasını hack leyen Max'i anımsadım bir an :) Fakat pratikde çok da etki edeceğini düşünmüyorum çünkü kafasını telefona gömmüş bir şoför nasıl tabelayı okuyacak ? Onun yerine tabelanın altından geçerken sizi uyaran bir sistem olsa daha iyi olurdu, ama ben de biraz fazla uçtum sanki :)

Sen de yorum yaz