Uydu enkazı yeni kazalara yol açar mı?

İki uydunun uzayda çarpışması soruları beraberinde getirdi: Uydu parçaları birgün kafamıza düşer mi?

  • Ümit Öncel
Uydu enkazı yeni kazalara mı yol açacak?
Uzmanlar dünya yörüngesinin uydu enkazı ile dolu olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde haberini sizlere aktarmış olduğumuz uydu kazası 50 yıl içerisinde meydana gelen ilk ciddi kaza olarak tarihe geçti. Fakat ABD Hava Kuvvetleri'nde görevli olan Albay T.S. Kelso bunun bir 50 yıl daha rahat olduğumuz anlamına gelmediğini söylüyor. Kelso, aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri'nin uzay analiz merkezinde görev alıyor ve kazada parçalanan ABD uydusunun sahibi olan Iridium firması için danışmanlık görevini sürdürüyor. Bunun yanı sıra kendi özel yazılımını da geliştirmiş olan Kelso, web sitesinde yörüngedeki cisimleri takip ediyor, ve uydu güvenliği konusundaki en yetkin isimlerden biri olarak tanınıyor.

Kelso'ya göre Iridium ve Rus uydularının çarpışma riski, aslında yörüngedeki tüm riskler hesaplandığında 152. riskli durum. Yani bu, kazadan daha büyük risk taşıyan 151 farklı kaza riski olduğu anlamına geliyor. Kelso kazadan kısa süre sonra çarpışmadan saçılan parçalardan birinin, başka bir Rus uydusunun sadece 74 metre yakınından geçtiğini, neyse ki bir kaza oluşmadığını açıkladı. Bu sırada ABD Savunma Bakanlığı kazadan sonra yörüngede iki büyük enkaz bulutu oluştuğunu ve bu bulutların en az 500 - 600 parçalanmış uydu molozundan oluştuğunu ifade etti. Bu molozların insanlar için risk taşıdığı da konuşulan konuların başında geliyor. Daha önce de, Dünya yörüngesinde gezinen atıkların ve uydu parçalarının yeryüzüne düştüğü olaylar gerçekleşmişti. Ancak bu kez durumun çok daha ciddi olduğu ortada...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

"Kafamıza taş yağacak" sözü ufak bi oynamayla gerçekleşecek gibi görünüyo :D

Her ülke kendi udusunu fırlatıyor ve sanırım bunun belirli bir sınırlaması da yok.Ortak uzay istasyonu gibi ülkeler birleşip hiç yoktan bu uyduları azaltmak amacıyla dünyayı saran ve tüm ülkelerin ortaklığında bir istasyon kurulsa iyi olmaz mı?(Mesela telefon internet tv gibi... herkezin ortak olarak kullandığı alanlar için kullanılan uydular için)Hem böylece dünya hangi hızda internet kullanıyorsa biz de o ölcüde internet kullanırdık (Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla!!!).

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play