Uydular nerede üretiliyor? Cevap bu karelerde

Tepemizde dönen onlarca uydu, nerede ve nasıl üretiliyor hiç merak ettiniz mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Uydular nerede üretiliyor? Cevap bu karelerde!

Greg White, dünyanın en uzak ve en sıradışı yerlerinden çektiği fotoğraflarla tanınıyor. Şimdiye kadar Çernobil'den, Svalbard ve CERN'den fotoğraflar yayınlayan İngiliz fotoğrafçı, son projesinde kendi ülkesindeki bambaşka bir aleme girdi: Uyduların yapıldığı laboratuvarlar.

Audi Magazine heyetiyle beraber çalışan White, İngiltere'nin önde gelen iki uydu "fabrikasına" girerek yörüngeye girecek uyduların hazırlandığı atölyeleri ve laboratuvarları gezdi. Bu tesislerden Astrium, European Aeronautic Defense and Space Company'nin bir parçası. İkincisi ise Surrey'de yer alan SSTL. Uzay sektöründe önemli oyunculardan olan Astrium'un yaklaşık 20 bin çalışanı bulunuyor.

Uydular bu laboratuvarlarda doğuyor!

Fotoğraflarda gördüğünüz alanlar, son derece steril. Mikroskobik toz parçacıkları bile uzay araçlarının kalibrasyonunu etkileyebileceğinden, temizliğe büyük önem veriliyor. Ancak en katı temizlik teknikleri bile her şeyi öldüremiyor: European Space Agency'nin laboratuvarda yaşamayı başaran süper-bakterilerden oluşturduğu bir koleksiyonu var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Süperiş bu.

Kağıt bant abi(4. Resim). Uydu da üretsen kullanacan onu :D

Turksat Test Kanali 4 oneririm durmadan anlatiyorlar orda

Chip; çok yüzeysel bilgi veriyorsunuz. Daha detaylı bilgi verin!..

@cleverman Gerçekten bio kölelerin bunları anlayabileceğini düşünüyormusunuz ? Üs manşette verilen "Sonunda bunu da gördük !" adlı haberi yorumlarını okumayı deneyin.Eminim daha fazla açıklmama gerek kalmayacaktır olup biteni. Bilge Baykuş / Wise Owl

Ayrıca metinleri hazırlarken karmaşık cümlelerden oluşmasına gayret edin! Diğer taraftan kullanılması gereken noktalarda kısa ve sade cümleler kullanın! Bu benim Complex Human Project'imden küçük bir alıntıdır. Dünyanın karmaşık insanlara ihtiyacı var; çünkü ilerleme onlar ile sağlanıyor... <Cleverman>

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost