Uygulamalar fazladan veri gönderiyorlar...

Android uygulamaları üzerinde yapılan araştırma, onlarla ilgili bir gerçeği gün yüzüne çıkardı

  • Levent Öztürk
Android uygulamaları fazladan veri gönderiyorlar..

Android uygulamalarının bol miktarda veri gönderiyor olması sizi büyük ihtimalle şaşırtmayacaktır. Ancak gönderilen bu verilerin ne kadarının gereksiz olduğu, sizi şaşırtabilir.

MIT araştırmacıları, en popüler 500 Android uygulaması tarafından gönderilen ve alınan "gizli" verileri inceleyerek, bunların büyük bir kısmının işlevsellik anlamında gereksiz olduğuna karar verdiler. Örneğin, bir barkod okuttuğunuzda Walmart uygulaması eBay ile iletişime geçiyor. Eğer bu iletişim kesilirse, uygulamanın işlevinde bir kayıp yaşanmıyor. MIT tarafından bu önerinin kanıtlanması adına değiştirilen 47 uygulamanın 30'u resmi sürümlerinden ayırt edilememekteydiler. Geri kalanları ise kayıp reklamlar gibi küçük "sorunlara" sahiplerdi.

Tabii ki bunun anlamı gönderilen fazladan verilerin şüpheli olduğu veya bunun Android ile sınırlı olduğu anlamına gelmiyor. Bu verilerin yarısı, sorun ve performans ile ilgili analitik verilerden oluşmaktalar ve bunlar iOS'da veya diğer platformlarda da bulunmakta. Bu fazla verilerin bir kısmı, uygulamaların daha iyi çalışmalarını da sağlayabilmekteler. Örneğin bir uygulama, bazı içerikleri çağırarak internete bağlı değilken de çalışmasına devam edebilir.

Her ne kadar bu verilerin kendileri tehlikeli olarak gözükmese de, daha az dikkatli bir uygulama geliştiricisinin bilgilerinizi gereksiz yere tehlikeye atma ihtimali endişe yaratıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Googleyi örnek alan dünyada ki tüm istihbarat birimleri telefonlar için uygulama yazıyor artık ve bedavaya dağıtıyorlar...

@28 Kasım 2015 15:43 Sürü olmak isteyenler oldukça işleri çok daha kolay olacaktır ama yılmak yok.Gerçekleri anlatıp bilinçlendirdiğiniz her insana ihtiyacımız var.

@28 Kasım 2015 15:43 E işi öğrenmiş arkideşler :)

@28 Kasım 2015 15:43 helal olsun sizin gibi bu konuda bilinçli gençleri görmek gözlerimi yaşartıyor. Helal size gençler boyle aydınlatın dünyayı. tebrikler.

ios var huzur var...

Merhaba benim telefonumda porno virüsü varmış nasıl temizleyebilirim.

@28 Kasım 2015 20:55 norton android indir deneme sürümuyle tarat oda bulup silemesse format at telefona

@28 Kasım 2015 20:55 avira uygulamaları var kur tarat...

Sen de yorum yaz