Uygulamalar her şeyin farkında olacak!

Android platformundaki yeni API, telefonların artık daha fazla şeyin farkında olmasını sağlıyor!

Google, uygulamaların "farkındalığını" arttırıyor!

Google'ın I/O basın konferansı sona ermiş olsa da teknoloji devinden Android geliştiricileri için birçok yeni haber gelmeye devam ediyor. Firmanın mobil platformu, Google'ın Awareness (Farkındalık) API'nın izinleriyle oynamak için yeni bir oyuncağa sahip oluyor. Söz konusu API uygulamalara telefonunuzun etrafında olan şeylere dair temel bir algı sağlayan bir yapı.

Zaman, mekan, kullanıcı aktivitesi, kulaklıkların konumu ya da hava durumu gibi faktörleri algılayabilen bu arayüz sayesinde, uygulamalar kullanıcının belirli bir anda ne yapmaya çalıştığına dair bir fikir sahibi oluyor.

Örneğin Spotify gibi bir müzik oynatma uygulaması kullanıcı; kulaklıkları takılı halde koştuğunda bunu fark edebiliyor ve böylece yüksek tempolu müzikler önerebiliyor.

Uygulamaların dış uyarılara karşılık verebiliyor olmaları harika potansiyelleri beraberinde getirse de, bu durum aynı zamanda geliştiricilere yeni sorumluluklar da getiriyor. Zira bu durumda kullanıcıların uygulamaların bu "farkındalıklarına" her şeyi bilmeleri ve bunu tamamen kontrol edebilmeleri gerekecek.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Spoofiy, koşarken adama birşey önerse ne olur. Adam zaten koşuyor, koşarken müzik önerisiyle mi uğraşacak. Bu durum, uygulamalara daha çok ajanlık yapmasına, haliyle de onları bahane ederek Google nin daha çok ajanlık yapmasına vesile olacak...

@21 Mayıs 2016 17:56 paronayak kişilerde artış var... neden caba elektro manyetik alan arttıkça daha fazla paranoyak çıkıyor...

@grezimonk Ülkenin durumu ortada, paranoyaklıkların sebebi malum! Bu ülkede akıllı adam bulmak zor, nerdeyse hepimiz deliyiz (bende delirdim)!

Her yerde gereksiz reklam ve içerk bombardımanının önünü açacak bir durum.

oyun oynuyom ekran yaglanio onlari algilayip otomatik basmasina gicik oluyorum bunu anlasin yagli yerleri o otomatik dokunma bloke olsun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir