Uygulamaları gerçekten kapatmanın yolu!

Android hakkında ortada dolaşan bu bilgi doğru mu, yoksa bir şehir efsanesi mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Android'de uygulamaları gerçekten kapatmanın yolu!

Android'in ilk sürümlerinde birden fazla uygulamayı aynı anda açık tuttuğunuzda belleğiniz dolabiliyor ve cihazınız "kasılmaya" başlayabiliyordu. Ancak en yeni Android sürümlerinde geliştirilen çoklu görev desteği, "task killer" adı verilen uygulama kapatma araçlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırdı.

Android 4.0'dan itibaren eklenen bir özellik sayesinde son açtığımız uygulamaların bir listesini görebiliyor, onları parmağımızla dışarıya doğru sürükleyerek listeden kaldırabiliyor ve "kapatabiliyoruz". Bu hareketin gerçekten uygulamaları kapattığını düşünüyoruz, çünkü sözkonusu uygulamayı tekrar açtığımızda her şey o uygulamayı baştan açıyormuşuz gibi görünüyor.

Peki bu hareket gerçekte ne yapıyor? Cevabı Google'da çalışan Android geliştiricisi Dianne Hackborn, Google+ hesabında veriyor. Hackborn, bir uygulamayı son görevler listesinden kaldırmanın, işlemle ilgili arka plan işlemlerini sonlandırdığını söylüyor. Ancak işlemle ilgili hizmetler bu şekilde kapatılmıyor. Bu sayede örneğin e-posta uygulamasını kapattığınızda yeni e-postalarınızla ilgili uyarı almaya devam ediyorsunuz.

Peki pilinizi, veri kotanızı veya işlemcinizi tükettiğini düşündüğünüz bir uygulamayı tamamen "öldürmenin" yolu hangisi? Hackborn, bunun için görev listesinde uygulamanın üzerine uzun dokunmamız, ardından uygulama bilgilerine gitmemiz ve Zorla Durdur düğmesine dokunmanız gerektiğini söylüyor. Bu durumda uygulamayla ilgili tüm işlemler, tüm hizmetler durduruluyor, tüm uyarılar, tüm alarmlar kaldırılıyor. Bu uygulamanın çalışmasına siz onu tekrar açıncaya kadar izin verilmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Müzik çaları kapatıyoruz müzik çalmaya devam ediyor. O zaman kapatmanın ne anlamı kaldı. Sadece süs o zaman! Yok durdur, yok zorla durdur... Kapat işte bunun dolaylısı mı olur. Androidin sorunu bu işte...

Tam doğru değil. Google music play uygulanmasını devamlı bu şekilde kapattığım hâlde kendisi tekrar açılıyor. Buna benzer çok uygulama var.

@27 Ağu 2013 13:33 Geliştiriciye bağlı bu durum birazda uygulamayı kapatsanız bile geliştirici isterse uygulamayı tekrar aktif hale getirmek için ayarlayabilir.

evett doğru harika bir şey :-)))))))))))

windows'un gözünü seveyim, kullanımı basit, kontrolu tam, hemen hemen herşeyi birkaç tıklama ile yapabiliyorsunuz, aklınızda kapattım mı? acaba gibi sorular kalmıyor... Androidin bu kadar karmaşık olması dezavantaj, ve uzak durma sebebim...

O kadar ürünü sattınız, milletin elinde kaldı şimdi mi aklınıza geldi, en başta koyamaz mıydınız bu özelliği ama satış politikası işte...

dandroid ===> gereksizlik abidesi.....

@27 Ağu 2013 13:55 Dandios ====> gereksizlik abidesi... virüs yuvası gizlilik düşmanı...

@grezimonk S4 kullanan biri olarak eskiden ios da kapat dedimmi kapatırdı. Şimdi burda söylenenleri denediğim halde bazı uygulamaların zorla bile kapanmadığını görüyorum. Örnek speedtest. Ancak eskiden ios kullandığımda böyle bi sorun yoktu. Kapat dedin mi kapanıyordu. Zaten tam multitask yoktu ayrıca gerekte yoktu. S4 de kaç kere multiwindow kullandın desen o bile 5 i geçmez. Gereksiz demiyorum ancak sık kullanılan birşey değil. Adam gibi kapat dediğimde kapansın yeter, bu kadar basit. Birde virüs yuvası dediğin ios değil android market. O kadar gereksiz uygulama, reklam ve casus yazılım varki saymakla bitmez. Çünkü kontrol yok. Açık kaynak. Fakat senin android kullanmadığına okadar eminimki artık. Kullansan gerçeği bilirdin.

Tüm uygulamaları göster kısmında android'in kendi uygulamaları güncellenmemiş ise uygulama devre dışı bırak seçeneği aktifken aynı uygulama güncellenirse bunu yapmak imkansız hâle geliyor. Üçüncü parti uygulamalara ise bu uygulanamıyor. Sadece kaldır seçeneği var. Facebook uygulaması bu yolla devre dışı bıraktım ve telefon kendine geldi. Max_Real Qnx

Androidin çok güzel saçmalıklarından bir tanesi daha:)

Mobil uygulamaları windows uygulamaları ile karıştırmak bir hata.. Mobil uygulamalar kapatılmamak üzere tasarlanır. İşletim sistemi hafıza sıkıntısı durumunda gerekli kullanılmayan uygulamaları sonlandırır. Servislerin belirli bir max çalışma süreleri vardır. Bu süreyi aşan arkaplan servisleri çalışması işletim sistemi tarafından durdurulur. Kullandıkları hafıza kaynakları serbest bırakılır. Android cihazlarda (ilk versiyondan beri) geri tuşu ile sonlandırılmış bir uygulamayı ayrıyetten zorla sonlandırmak gereksiz bir davranıştır.

@27 Ağu 2013 15:42 Bu arada unutma PC ler fişe takılı mobil cihazlar ise pille çalışıyor. O yüzden bazı şeylerde benim kontrolüm olmalı. ios da bildirim denilen bişey var. o uygulama ile ilgili servisleri açıp kapatabiliyorsun (sadece bildirimler anlamına gelmiyor tabi) Fakat android de 2600mhA pilim deli gibi istemediğim servislerden dolayı hunharca bitiriliyor. Ya hiç uygulama yüklemicem yada akşam yatıp sabah kalktığımda %30 a yakın şarjın bitmesine göz yumacağım. ios da böyle bir sıkıntım yoktu. Gece yatıp sabah kalktığımda en fazla %2~3 giderdi.

bilinen bişey yazıdaki arkdaş söyleyince meşhur mu oldu

servisler ve uygulamalar arasındaki farkı bilmeyenler için saçma geliyor tabi. servisler tüm bilgisayar sistemlerinde arka planda sürekli çalışırlar. sadece android değil tüm işletim sistemlerinde aynıdır. uygulamalar ise kapatılıp açılabilir.

@27 Ağu 2013 21:04 Allah aşkına Speedtest programı nasıl bir servistir bana açıklarmısın. S4 de zorla durdur dediğimde bile öylece kalmaya devam ediyor.

bu uygulama zaten s3 te var

Bilgisayarı ilk açtığımda CUP 100 oluyor, oturumu kapatıp tekrar açtığımda 25-50 cıvarına düşüyor. Hatta bazı büyük onlayn oyunlarda kısa kısa durmalar oluyor. Sanıyorum arka planda çalışan bir program yapıyor. Bunu nasıl hallederim?

Telefon ayarlarindan geliştirici seçeneklerine gelin arka plan uygulamaları kapatma seçeneğini bulup işaretleyin telefon ısınmayı bırakır uygulamaya gerek yok ve telefon da yavaşlama varsa animatör geçiş olçeğini x0.5 yapın kafanız rahat olsun geliştirici seçenekleri çok ise yarar!

@06 Eylül 2016 22:57 YARAMIYOR KARDEŞ

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play