Uygulamalarınız pilinizi tüketmesin!

Android'li cebinizin pilinin çabuk bitmesi canınıza tak ettiyse, bu yazımız tam size göre...

Pil tüketiminizi azaltmanızı sağlayacak 3 uygulama

Android'li cebinizin pilinin çabuk tükenmesinin en önemli sorumlularından bir tanesi de, arka planda çalışan uygulamalar. Bu yazımızda arka plandaki uygulamaları daha iyi yöneterek Android'li cihazınızın pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak 3 uygulamayı sizlere tanıtmak istiyoruz.

Uygulamalar neden pil tüketiyor?

Uygun bir biçimde tasarlanmamış bir program, arka planda çalışarak işlemcinizi kullanabildiği gibi veri iletmeye de çalışabilir. Bunlardan birincisi, telefonunuzun "derin uyku" moduna girmesini ve pilden tasarruf etmesini engellerken, ikincisi veri aktarımı için yüksek düzeyde enerji tüketilmesine neden olur (özellikle mobil ağlarda).

Android'in "sade" sürümü, sadece bellek tükendiğinde uygulamaları öldürdüğünden arka planda birden çok uygulama veri bağlantınızı kullanmak isteyebiliyor. Telefonunuzun veri aktarması ise önemli ölçüde pil tüketmesi anlamına geliyor. 20-30 uygulama kablosuz bağlantınızı aynı anda kullanmaya çalışıyorsa bir sorun var demektir. Bu durumda uygulama sayınızı azaltmalısınız.

"Çok konuşan" uygulamaları bulma

"Çok konuşan" uygulamaları bulma

Pil ömrünüzü uzatacak ve performansınızı artıracak üç tür uygulama var: Başlangıç analizi uygulamaları, uygulama kapatıcılar, kernel uyutucuları.

Başlangıç analizi uygulamaları, arka planda durmaksızın çalışan uygulamaları bulmanıza yardımcı oluyor. Autorun Manager ise bu işi en iyi yapan uygulamalardan bir tanesi.

Autorun Manager'ı yükledikten sonra arka planda çalışan uygulamaların listesine bakın. Özellikle "startup" ve "boot" kelimelerine dikkat edin, bu kelimeler genellikle programın arka planda çalışıp veri bağlantınızı ve işlemcinizi kullandığını gösterir.

Bir uygulamanın otomatik olarak başlamasına engel olamıyorsanız ve bu uygulamayı hiç kullanmıyorsanız, mümkünse bu uygulamayı kaldırmanızı öneriyoruz.

Bu arada, bazı programların size hizmet sunabilmesi için arka planda çalışmasının gerektiğini aklınızdan çıkarmayın (arka planda veri eşitleyen Google Reader gibi).

Uygulama kapatıcısı kategorisindeki uygulamalar ise arka planda çalışan uygulamaları kapatırlar. Bu tür bir uygulama ile iyi tasarlanmamış bir uygulamanın arka planda kaynaklarınızı tüketmesine engel olabilirsiniz. Bu alandaki en iyi uygulamalardan bir tanesi olan Smart RAM Booster, arka planda çalışan uygulamaları kapatmanızı kolaylaştırıyor.

Üçüncü kategorideki uygulamalar ise telefonunuzun daha çabuk "uykuya" geçmesini sağlıyor. Örneğin Deep Sleep Power Saver'ı yüklediğiniz andan itibaren pilden tasarruf etmeye başlıyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Program kapatıcılar daha fazla pil harcar çünkü siz kapattıkça çoğu program tekrar açılacaktır.

ios yani iphone kullanıın bu deli saçmalıklarıyla uğraşmayın derim....

BU gidişle millet yakında daha çok ilgi görecek olan wp8 geçecek tabi bu ne zaman olur bilinmez ama fazla sürmeyecek gibi duruyor. Wp8 uygulamalarını bir an önce çoğaltması gerek.

iphone kullanıyorum ondada şarj sorunu var hemen hemen hergün şarja takıyom bıktım artık şarjına bakmaktan acaba nasıl bitecek ne zamn bitecek diye kafayı yedim pişman oldum iphone aldığımı

htc ye de android sistemede başlayım. ya iphone yada samsung gerisi yalan htc desire hd kullanıyorum saçma bir telefon güncelleme bile vermiyor htc satana kadar türkiyede bayilikleri bile yok

ios gibi karakutu bır işletım sıstemı kullanıcağıma android gıbı istedim şekle giren bir yazılım kullanırım daha iyi çihazınızı rootladıgınız zaman 1 gün giden sarj olayınız bir anda 2 gune veya kulanıma gore daha fazla gune cıkar... şuan yazılım attıgım bir çok andriod kullanıcısı şuan kı cıhazlarından memnun ve hatta bu olay İOS yani İPHONE kullanıcıları bizim cihazlarımıza da olurmu diye can atıyorlar ... Her zaman ANDROİD... ÇÜNKÜ O BENİM YAŞAM TARZIM BEN İSTERSEM İSTEDİ ŞEKLİ ALIR ...

simvalley den şaşmam

Ben s3kullanıyorum. Telefonumda guc tasarruf modu hep açık. Ve deep sleep power sever kurulu, 3saat kazandım yoğun kullanımda.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir