Uygun fiyatlı Solid State Diskler

SSD'lerin kapasiteleri artarken fiyatları da hızla düşüyor. Uygun fiyatlı 2 SSD'yi inceledik.

Hızlı, sessiz ve düşük enerji tüketimi: bunlar, Solid State diskler (SSD) için tanıtımlarda kullanılan sıfatlar. Ancak bu diskler gerçekte ne kadar yetenekli? CHIP Online, bu sınıfa ait uygun fiyatlı iki modeli sizler için inceledi. Disklerin performanslarının, fiyatlarına değip değmediğini araştırdık.

Solid State disklerin, iki kat hız ve %50 daha düşük enerji tüketimi ile, er ya da geç günümüz sabit disklerinin yerine geçmeleri bekleniyor. Solid State diskler, şimdiye kadar pazara henüz yerleşememiş olsalar da, fiyatlar düştükçe son kullanıcılar da etkilenmeye başlıyor. SSD'lerin her şeye rağmen pazarda varlıklarını en iyi şekilde, Asus'un ekonomik Eee PC'si kanıtlıyor. CHIP Online, uygun fiyatlı iki SSD modelini inceledi, ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Şimdi ssd aldık.

Atıyorum bozuldu. Bunda mekanik ortamda yok bilgilerin tutulduğu. Gitti bütün bilgiler.
Kurtarma olasılığı sıfır.

Ama mekanik disklerin en azından disk kısmı kurtarılabiliyor.

Mekaniğe devam. bunlar hem pahalı hem düşük kapasiteli hem güvenimi az. Flashdiski örnek alın. yandı diyelim. içineki veriyi kurtaran oldumu hiç. Ben kurtaramadım ne yaptıysam firma yenisini verdi.

Yazık onca bilgiye.

Öncelikle hata payı, ssd'lerde çok daha düşük.
Yanması durumunda ise, PcMaKeR'in dediği gibi kurtarma şansı yok belki ama fiyatı uygun seviyeye gelince, düşük enerji tüketimi, düşük yer kaplama oranıyla iki tane bile kullanılabilir tek hdd yerine, tabi bilgiler bu kadar önemliyse.
Hem sorarım, kaybedilmesi önemsiz olsa dahi hemen her dosyamızı dvdlerde saklamıyor muyuz? DVD'lerin boyutu bunun için yeterli...

Daha bu teknoloji için beklememiz gerekiyor anlaşılan.

yanlış düşünce=) sen işin neresindesin daha dayanıklı diyorlar.birde disk kurtarma olayı zaten maliyetli bir iş

yok kardeşim H.D. dediğin dönecek 7200rpm 10000rpm herneyse, bune yaw SSD daha çok yolu var..şimdiden koşmaya başlasın

Benim anlmadığım olay; 32GB flash bellek SSD'den kat be kat küçük olmasına, tek çip içermesine ve aynı fiyatta olmasına karşın nasıl daha iyi veya aynı performansı verebiliyor?! O zaman bu SSD olayında bir abzürdlük var. Ellerinde kalan eski flash çiplerini bunların içinde mi kullanıyorlar yoksa?!

Veri kurtarılamaz diyen arkadaşa; istedikten sonra her türlü kurtarılır. Parayı verdikten sonra, bu işte uzmanlaşmış kişiler olduktan sonra çiplerin de içeriği okunabiliyor.

özellikle oyunlar da hdd nin performansını vermez ve dayanıklı olmaz gerektiği yerde kasaya da hdd'ye de yumruk atacaksın.

çalışmak, çalışmak, çalışmak... üzerinde daha çalışılması gereken bir konu bence, daha yenisi, daha ileri teknoloji ile belki başka anlamlar kazanabilir. Ancak şuan anlamsız geliyor bana... favorim; 42GB lik dvd.. çıkarsa, bizede gelirse o zaman harika olur, daha az dvd daha çok bilgi. Harddisk kullanmaya devam, SSD şuan pek kullanışlı gelmiyor bana... ne derece HDD nin yerini alabilir ki?

ne diyordun sen ya? ultra sata kullanıyor bunlar. 100megabyte saniyede aktarımı var. harddiskler ancak süper sata 2 (2li bağlantılı sata mı ne bilmiyorum tam) ye geçtiler. oyunlarda nasıl performaqns göstermes dersin? harddisk teki gibi arama kafası da yok, yani veriyi zank diye buluyor bu şeyler... ne yavaşlaması. tek sorunu fiyat ve kullanımları 2 yıl falanmış. yani iki yıl sonra çöpeymiş.

Vallahi hayal kırıklığı yaşadım.

valla bu diskte verilerim bi kayblursa o disiki çıkaranları yaşatmam:DDDD o yüzden hep bilgiğim güvenilir olanı samsung 160gb 7200 rpm kullnaıom..yenisi bakalım piyasaya nasıl yayılcak biraz zor iş anakarta uyum sağlaması lağzım işletim sistemi dosyalarını desteklermi sorun çıkartırmı..yani baya bi zamn alır piyasada yayılması..

biz bu sdd lere iki tane oyun yükleyince full dolu olur kapasiteleri çok düşük

ALINTI " biz bu sdd lere iki tane oyun yükleyince full dolu olur kapasiteleri çok düşük "

Bu teknoloji sen 2 tane oyun yükle de kapasiteyi doldur diye çıkmıyo zaten .. ! Oyun oynamak için PC alan zihniyetten ba$ka bir$ey beklenemezdi ..

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir