Uygurlara internet ve SMS yasak!

Uygur Türklerinin yaşadığı Çin'in Sincan bölgesindeki kısıtlamalar ne zaman sona erecek?

  • Ali Güngör
Uygurlara internet ve SMS yasak!

Önce Urumçi ardından da Çin'in Sincan özerk bölgesinde yaşanan olayların üzerinden neredeyse 4 ay geçmiş olmasına karşın hala internet ve SMS kısıtlamaları sürüyor.

Uygurların yaşadığı Sincan'da 200'den fazla insanın kaybettiği olaylarda yerel iş yerleri zarar görmüştü. Bölgede yaşayanlar hükümet kaynakları dışında haber ve bilgiye erişemiyor. Han Çinlileriyle Uygurlar arasındaki etkin çatışmaların ardından Çin hükümeti, ülke çapında sosyal ağları engellemişti. Facebook ve Twitter hala engelli durumda. Çin bu isyanlarda, sosyal ağlar üzerinden yürütülen iletişimi suçlamıştı.

İnternet yasağının sebebi politik ancak daha önceki bir haberimizde yer aldığı üzere SMS yasağının sebebi farklı.

Çin 60. yılını kutlarken Uygur Türkleri yasaklı

İnternet ve iletişim özgürlüğündeki kısıtlamalar sürüyor

Batılı gözlemciler bu yasakların sürmesinde bu yıl düzenlenen önemli yıl dönümlerinin payı olduğunu belirtiyor. Bu önemli günler arasında Çin'de komünist devrimin 60. yıldönümü de yer alıyordu.

Çin, 60. yıl kutlamalarında gövde gösterisi yapar ve uzay programını sergilerken, bütün ülkede sosyal ağlara erişim özgürlüğü engellenmeye devam etti. Çin'in Sincan bölgesi ve Uygur Türkleri ise bu yasaklardan en ağır etkilenenler oldu.

"Talihsiz gerçek şu ki Çin hükümeti bu tür internet yasakları uygulayıp istediği kadar sürdürebiliyor" diyen Phelim Kine, New York merkezli Human Rights Watch için Hong Kong'da araştırmacılık yapıyor. "Hükümet iş yerlerinin ve sıradan vatandaşların dertlerini umursamıyor" diye ekliyor Kine.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

amerika çin i çok görürse bu bahane ile çin e son verir

bu kadar türk ülkesi bir araya gelip çine sen kimin insanını öldürüyorsun sorgu sual olmadan diyemiyor bu kadar ayaklara düştü bu ırk...

Çİn kendini ne sanıyo anlamıyorum kimsenin özgürlüğünü kısıtlayamazlar.

200 den fazla olduğu kesin ama ne kadar fazla ! kimbilir kaç bin !

10bin tane filistinliyi dusunmekten 250milyon turku kendi ozumuzu unutmus durumdayiz. Ne yazikki hala diger ulkelerde yasayan turkler turkiyeyi buyuk turkistan olarak gormeye devam ediyor acinacak haldeyiz.

bizde orayı burayı satarlarken " ne oldu tesisleri bir yere mi kaçırıyorlar ne olacak" diyenler : görün bakalım işler değişince o yeni tesis sahipleri nasıl davranabiliyorlar.

YASAKLAMANIN SEBEBİ BÜYÜK ÇİN DEPREMİNİ ÇİNLİ DEVLET ADAMLARINA BİR YIL BOYUNCA İNTERNETTEN DUYURDUĞUM HALDE HİÇ TEDBİR ALMAMALARI VE WEB SAYFAMA SABOTAJ YAPMALARI...

amerika bile çin'den çekiniyor artık biraz araştırın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play