Uyku modu mu, hazırda beklet mi?

Uyku Modu, Hazırda Beklet'e karşı: Windows'u kapatırken hangisini tercih etmeli?

Uyku modu mu, hazırda beklet mi?

Bilgisayarınızla işiniz bittiğinde, muhtemelen onu tamamen kapatmıyorsunuz. Gerçekten de, PC'mizin başından ayrılırken çoğumuz laptop'un kapağını kapatmakla yetiniyoruz.

Güç ayarlarınız el veriyorsa, laptop'un kapağını kapattığınızda cihazın uyku moduna geçeceğini, kapağı tekrar açtığınızda ise hemen hazır hale geleceğini biliyorsunuz.

Peki uyku modu tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Hazırda beklet modundan farkı nedir? Hangi modu kullanmalısınız? Cevapları bu yazımızda bulacaksınız.

Uyku modu nedir?

Uyku modu, genellikle Windows'un güç menüsü üzerinden veya pilden çalışan laptop'unuzun kapağını kapatarak etkinleştirilir. İşletim sistemi uyku modunda özel, düşük güç tüketimli bir duruma geçiş yapacaktır. Bu modda RAM dışındaki tüm bileşenlerin elektriği kesilir. Bunlara sabit disk, ekran, portlar dahildir.

RAM'de depolanan açık tüm belgeleriniz, ayarlarınız, uygulama verileriniz, bu modda yerini korur. Bu sayede bilgisayarınız uyandığında, hızla kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. RAM'ler "uçucu" flaş bellek modüllerinden oluştuğundan, uyku modunda gücün kesilmesi durumunda bilgisayarınız, kaldığı yeri unutur ve kaydetmediğiniz verileri kaybedersiniz.

Hazırda bekletme modu (hibernate)

Bu mod, uyku moduyla aynı prensipte çalışır ancak bir adım ileriye giderek RAM'in gücünü keser. Hazırda beklet komutunu verdiğinizde sisteminiz, RAM'deki tür verileri sabit diske yazar, böylece gücü kesseniz de kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hazırda beklet etkin iken hiçbir bileşene güç sağlanmadığından, güç tüketimi açısından bu modun bilgisayarınızı kapatmaktan farkı yoktur.

Hazırda beklet modundan çıkmak ve bilgisayarınızı açmak için güç düğmesine basmanız gerekir. Açılış sırasında sabit diske yazılan veriler, RAM'e geri yazılır.

İşlevin etkisi aynı olsa da hazırda bekletten geri dönmek, PC'nizi uykudan uyandırmak kadar hızlı gerçekleşmez. Cihazınızın hazır olması, 30 saniyeyle birkaç dakika arasında zaman alabilir.

Hangisini kullanmalısınız?

Uyku modunun daha kullanışlı olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Hazırda bekletme, bilgisayarı en baştan başlatmaktan iyi olsa da uyku modunun hızına yaklaşamıyor. Dahası Windows 8.1, zaten yeterince hızlı açılan bir işletim sistemi.

Not: Windows 8 ve 8.1, hazırda bekletme işlevini varsayılan olarak gizliyor. İşlevi güç menüsünde görünür hale getirmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Uyku modu, genellikle Windows 10'un güç menüsü üzerinden veya pilden çalışan laptop'unuzun kapağını kapatarak etkinleştirilir. Sadece windows 10'da mı etkinleştiriliyor? :)

En iyi mod hibrit mod. Hem rami yedekliyor(hibernate), hemde uyku modunu kullanıyor. Güç kesilmesi yokken uyku modu devrede oluyor. Güç kesilmesi olursa bu durumda Hazırda bekletilmiş gibi açılıyor cihaz.

@25 Haziran 2015 11:02 Hibrid mod en kötüsü, sisteminiz yüklü ise açılma daha uzun sürüyor. En ideal kullanım hibernate (hazırda beklet)....

yararlı bir makale. teşekkürler...

SSD kullandığım için direk kapatıyorum :D

Hibernate WIN 8/8.1/10 üzerinde var çok kullanışlı ve sistemi son yapılan işlemler hızlı şekilde açıyor.

Uyku modu laptoplar için uygun olabilir aslında bunlara gerek yok çünkü Win8.1'in açılış hızı gerçekten çok hızlı

win 7 +ssd 9sn bundan hızlısı varmı 8.1 le 12sc win 10 14sn10147

Uyku modu batarya gücüne bağlıdır. Uzun vadede bataryayı bitirir. Hazırda beklet batarya için en sağlıklı yöntemdir.

ben bir bilgisayar muhendisi olarak size hazirda bekleti tavsiye ederim

benim laptop um uyku moduna geçince ekran açılmıyor güç turundan yeniden başlatıyorum bi yardımcı olursanız sevinirim

Bilgisayarı kapağının kapatıyorum geri açınca bilgisayar açılmıyor neden ?

Çok önemli bir farkı belirtmemişsiniz. Uyku modunda pcden güç kesilirse (pil veya kablo çıkarsa) pc başa döner, kapatıp açmış gibi olur ve veriler kaybedilebilir. Ayrıca klavyeden her hangi bir tuşa dokunduğunuzda pc hemen açılışa geçer. Ancak hazırda beklete alırsanız pcnin tüm gücü kesilse bile, (özellikle pcyi bir yerden bir yere taşımak gerektiğinde) tekrar güç tuşuna basıp pcyi açar ve kaldığı yerden devam edersiniz. Klavyeden her hangi bir tuşa basarak da açılmaz. Hazırda beklet döver.

Yemek yiyip gelecekseniz uyku mod :)

benim bilgisayar zaten 30 saniyede açılıyo

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir