Uzay'la ilgili yeni bir gerçek daha!

Bilim adamları, Uzay'la ilgili 40 yıllık bilmeceyi çözmeye çok yaklaştı. İşte bir Uzay gerçeği daha.

  • Gökay Özbudak

Bilim adamlarının yeni araştırma konusu, uzaya gönderilen bakterilerin daha çok güçlenmesi. Konu hakkında değişik görüşler olsa da, bilim adamları astronotları oldukça etkileyen bu olayı araştırmaya başladılar.

1970 yılında Ay'a gönderilen Apollo 13'te astronot Fred Haise'yi hasta eden virüs Pseudomonas aeruginosa'yı da inceleme kapsamına alan bilim adamları bu sayede daha iyi ilaçlar üretmeyi hedefliyor.2006 yılında uzaya gönderilen Pseudomonas aeruginosa, Salmonella ve Candida albicans isimli bakterilerden elde edilen veriler sonucunda, bakterilerin uzayda neden daha etkili konusunda kısmen bilgi sahibi olundu.

Yer çekiminin oldukça az olmasından dolayı bakterilerin hücrelerini besleyen ve hücre duvarlarında akan su, hücre içerisinde gezerken oldukça az kuvvet harcıyor. Bu da hücrenin çok daha az kuvvet sarfetmesine neden oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bana sorsalardı, ben söylerdim tonla zaman ve para kaybı....

Ee? Madem öyle örneğin kanser hastalarını hava basıncı düşük bi ortamda tedavi etsinler. Neticede kanser hücrelerin uyumsuzluğundan vs. oluşmuyo muydu? Hücre kendini daha çabuk yeniler iyileşme daha çabuk olur. Dimi ama?

kanser de hücredir hücre yenilenmesi iyi deildir kanserliler için.

Sen de yorum yaz