Uzay mekiği: Out, Uzay asansörü: In!

Bilim kurgu yazarlarının düşleri gerçek oluyor: 1 km yüksekliğinde uzay asansörü artık hayal değil.

  • Ümit Öncel
Uzay mekiği: Out, Uzay asansörü: In!
İşte uzay asansörü!

Efsanevi bilim kurgu yazarı Artur C. Clarke'tan beri uzay asansörü kavramı pek çok bilim meraklısının aklına bir yer etmiştir. Yapılan bir yarışmanın sonucunda Clarke'ın önderlik ettiği bu hayal gerçekliğe bir adım daha yaklaştı!

Tabi ki bu dev asansörün gerçekleşmesi için düşlerden daha ciddi bir motivasyona ihtiyaç vardı ve bu motivasyonu da SpaceWard adlı bir vakıf sağladı. Toplam ödülü tam 2 milyon dolar olan yarışma uzay asansörü kavramını gerçekleştirmek isteyen kişi ve gruplar için büyük bir fırsat sunuyordu. Büyük ödül olan 900 bin doları ise yaklaşık 1 km yüksekliğindeki asansör üzerindeki yolculuğu yaklaşık 4 dakikada tamamlayan LaserMotive adlı grup kazandı.

Tabi ki asansörün yolcusu bir insan değil, bir robottu. Robotun bu 4 dakikalık yolculuğu üreticilerine sadece 900 bin dolarlık ödülü kazandırmakla kalmadı aynı zamanda bu alanda dünya rekorunu da elde etmelerini sağladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yerden 1 km yükseklikte henüz uzayın dünya dışı kısmı başlamamıştır. Uzayın dünya dışı kısmı yerden en az 100 km yükseklikten başlar.

uzaya çıkıldı denmiyor zaten "Clarke'ın önderlik ettiği bu hayal gerçekliğe bir adım daha yaklaştı!" bu bir başlangıç gerisi gelir gelmez orasını zaman gösterir.

Şaka gibi ama 1 km yükseklik dediğin nedirki her ne kadar o yükseklikte bir bina olmasada

1 km yi yapan 100 km yi de yapar :D:D:D:D:D:D:D:D: :P:P:PP:

bir kilometre ile insan bile taşıyamayan bir asansör uzay asansörü oluyorsa, 813 mt yükselliğindeki burj dubai binasının asansörleride uzay asansörü ilan edilsin :) hatta iki empire state binası uzunluğundaki burj dubai yi direk uzay binası ilan etmek lazım ozaman. Gidiyimde seyir terasına çıkıyım gelir uzaya çıktım diye hava atarım. :)

en üstde ki arkadaş süper bi yorum du:)

Sen de yorum yaz