Uzay mekiğinden bile hızlı araba!

Bu araç bir uzay mekiğinden bile daha hızlı giderek adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı...

  • Gökay Özbudak

Guinnes Rekorlar Kitabı'na yeni eklenen bir kategori hemen talep görmeye başladı. Şehiriçi trafiği için uygun olan ancak üzerinde bir hayli modifiye yapılmış Ford GT, Guinnes Rekorlar Kitabı'ndaki yeni rekor kategorisinin sahibi oldu.

Yeni açılan kategori, bir aracın bir 1,6 km içerisinde ulaşabileceği en yüksek hızı konu alıyor. Şu haliyle Ford GT, Guinness gözlemcilerinin önünde 1,6 km içerisinde saatte 358 km hıza ulaşabildi. Bu deneme NASA pistinde yapılırken, araç NASA'nın havalanan uzay mekiklerinden bile daha yüksek bir hıza ulaştı. Hız ekibinin yeni aracı Ford GT'yle 1,6 km mesafede saatte 458 km'lik bir rekor daha kırmak.

Rekor anından sahnelere ve Ford GT'ye daha yakından bakmak isterseniz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Efsane geri dönmüş...

Çok durdurmazlar ellerinde mutlaka biri geçer,ne rekorlar kırılıyor..

YANLIZ dikkatinizi çekerim, uzay mekiği dik tırmanıyor, bu araba ise yerden güç alarak ileri doğru yatay ivmeleniyor...

saygılar...r.r..rrrrr

Uzay mekikleri saatte 30.000km gibi hizlara ulasabiliyor kimi kandiriyorsunuz?

@10 Temmuz 2011 17:36 hocam ilk 1.6 km deki hızlanmayı ele alıyorlar

bugatti veyron dan haberleri yok sanırım bunların... gören de saatte 500 km ile gider sanacak...

"Uzay mekikleri saatte 30.000km gibi hizlara ulasabiliyor kimi kandiriyorsunuz?"

Ford GT'nin ve uzay mekiğinin kalkışa başlayıp, katettiği yani gittiği 1.6 kilometrede ulaştıkları hızlar karşılaştırılmış.

Cahil takımı yorum yapmak için okuma gözlüklerini takmadan yazmaya başlamış...1.6 km içinde en yüksek hıza ulaşmadan bahsediyor aptal insanlar...yok veyronmuş yok voltronmuş...Ahh aziz nesin ahh yaşasan ve görsen kesin intihar ederdin...allah akıl sağlık fikir ve düşünme gücü versin...

Beyler, beyler 1.6 kilometre bir pistte diyoruz. bir bakıma drag yani. bugatti çok hızlı hızlanıyor ama maksimum hıza ulaşması için gereken pist uzunluğu çok fazla. Uzay mekiklerini saymıyorum. 1.6 km pistte mükemmel bir hıza ulaşmış adamlar.

edipciftci kardeşim iyi düşünmüşsün ancak birşeyi unutmuşsun uzay mekiği atmosfer den çıkana kadar yerçekimine karşı iş yapar on dan sonra sı ise uzay uzayda yerçekimi olmadığı için ve uzayda yol aldığı için da ha hızlı gidecektir.

uzay mekiği olayına inanmadım ancak doğru olsa bile uzay mekiği ile araba karşılaştırılamaz.
araba yatay ivmelenir uzay mekiği dikey
yer çekimi çok etki eder atmosfer baskı yapar uzay mekiğine ve ağırlığı arabayla kıyaslanamayacak kadar çoktur. yani saçma olmuş.
bugatti çok daha hızlı ayrıca 1.6 kmde de daha hızlı olduğuna eminim bugattinin

Uzay mekiğinin toplam kalkış ağırlı 2000 ton(1. ve 2. kademe motorlar ile harici tank dahil) ve dikey kalkış yapıyor.Uzay mekiği ile kıyaslamak yanlış.

atmosferden çıkana kadardır uzay boşluğunda geçeceğini sanmam.

bu karşılaştırmayı aslında IRON MAN (Demir adam) ile yapmak lazım...!!! çünki ikisi de havada gidiyor ve 1.6 km parkuruna gayet uygunlar...

hadi bakalım AYRIN MEN' mi, yoksa Speys Mekiği' mi...???

saygılar.r.r.r..r.rrrr.r.r.r..rrr

golf 1.4 tsi+dsg den haberleri olmadığı belli :)

@12 Temmuz 2011 01:37 dedi ve sütünü içip yattı :D

anlama zorluğunuz mu var arkadaşım, aynı noktadan harekete başlayan araç ve uzay mekiği aynı yolu alırken ki hızlar karşılaştırılmış. makalenin hiç bir yerinde araç mekikten üstündür diye bir ibare yok. zaten ikisinin başka bir başlık altında karşılaştırılması bile saçma olur. kaldıki test gayet mantıklı, mekik ağırlık/motor gücü ile araç ağırlık/motor gücü karşılaştırılmış. 1.6 km den sonra üstünlük bariz bir şekilde mekiğe ait. yok yerçekimi yok dikey ivlenme vs uçmuşsunuz siz ya

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play