Uzayda yaşanabilecek gezegen arayacaklar...

Dünya yaşanamaz hale gelirse gidecek yerimiz var mı? Bu sorunun cevabını yakında öğrenebiliriz!

  • Gökay Özbudak
Siyah madde ve yaşamı araştıracak!
1.6 milyar dolara mal olacak...

Astronomların ve astrofizikçilerin bugünlerde en çok üzerinde durdukları şeyler siyah madde ve uzayda yaşamın devam edebileceği başka gezegenler. Astro 2010'un 10 yıllık araştırma yazısına göre de bilimadamları tam olarak bu konuların üzerine düşmeliler.

Yazıda bulunan ve bu konuda dikkati en çok çeken teleskop ise Geniş çaplı Infrared Araştırma Teleskobu(WFIRST). 1.6 milyar dolarlık teleskobun 2020 yılında çalıştırılması planlanıyor. WFIRST sayesinde gökbilimciler daha uzak gezegenleri ve burada yaşam koşulları hakkında bilgiler edinirken, siyah madde ve enerji hakkında da bilgi sahibi olacaklar.

10 yıllık plandaki bir başka önemli teleskop ise Şili'de olacak ve tüm gökyüzünü üç gecede bir tarayabilecek. Gökyüzünün her bir bölümünü 10 yıl içinde binin üzerinde görebileceği teleskop, 465 milyon dolarlık Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu. Bu teleskobun da en geç 10 yıl sonra çalışır duruma getirilmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gezegeni görebilecek teleskop 1.6 milyar dolar tutuyorsa düşünün oraya gidebilmek için ne kadar para gerekecek...
Şuan için zaten bu iş imkansız gibi bişey...

şuan böyle bişey imkansız gezegenler/galaksiler arası yolculuk için ışık hızı gerek . .

1.6 milyar dolara mal olacak diyosunuz da para kime gitcek yine insanlara gidicek yok olmicak para o yüzden böyle pahalı diye önemli şeylerden vazgeçmeyin bu parayı veren de insan alan da insan

hem öyle bi gezegen bulunursa kolonileştirilmiş de olabilir
evrende yanlız değiliz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play