Uzaydan geldi, 3D yazıcıya girdi!

Dünyaya düşen bir gök taşından elde edilen metaller, ilk kez bir 3D yazıcıda kullanıldı! İşte sonuç.

Uzaydan geldi, 3D yazıcıya girdi!

Planetary Resources ve 3D Systems işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmayla, bir gök taşından alınan materyaller ilk defa bir 3D yazıcıda kullanıldı.

Las Vegas'ta gerçekleşen CES 2016'ya katılan bu iki firma, Arjantin yakınlarında Campo Del Cielo'ya düşen gök taşından temin ettikleri ve toz haline getirdikleri metalleri kullanarak sıra dışı bir doğrudan metal yazdırma işlemine imza attı.

Planetary Resources'ın konuyla ilgili yayınladığı blog gönderisinde şu ifadelere yer verdi: "Dış uzaydan gelen materyaller ilk defa bir 3D yazıcıda kullanılıyor. Bu durum da aslında uzayın sıfır yerçekimli ortamındaki bir 3D yazıcıyla üretilebilecek bir tasarımın neye benzeyebileceğini de gösteriyor."

Bir uzay aracı prototipi yazdırmak için kullanılan, toz haline getirilmiş bu gök taşı materyalleri demir, nikel ve kobalt gibi elementlerden meydana geliyor. Yazdırma işleminde kullanılan cihaz ise 3D Systems'in yeni modeli, yani ProX DMP 320...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

çok gereksiz bir haber. e ne olmuş sonuçta? gidin ozaman sıfır yerçekimsiz ortamda deneyin yaptıklarınızı. hala varsayımlarla cevaplar veriliyor. saçma.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir