Uzaydan gelen mektup açık artırmada!

Dünyamızdan uzaya kadar giden ve geri dönen bir posta kartı olduğunu biliyor muydunuz?

  • Ertuğrul Süngü
Uzaydan gelen mektup açık artırmada!
Aya gidip gelen eşyalar açık artırmada...

Zamanında sınırların fazlasıyla zorlandığı bilimsel gelişmelerin başında, Neil Armstrong'un ve Buzz Aldrin'in Aya ayak bastığı o muhteşem an geliyordu şüphesiz. 

Açık arttırmacılar bu konunun ne kadar hassas olduğunu çok iyi biliyorlar ve Kasım ayının ikisinde Texas'ın Dallas bölgesinde yapılacak olan açık arttırma için hazırlanıyorlar. Bu etkinlikte Mercury ve Apollo astronotlarına ait olan birçok eşyanın yanında bir adet de posta kartı bulunacak. Aya kadar gidip gelen ve tüm Apollo tayfası tarafından imzalanan kartın, en azından 40.000 dolar gibi bir fiyattan alıcı bulması bekleniyor.

Bu posta kartının haricindeyse, ilk Merkür astronotu olan ve Apollo 1'in kontrol modülü içerisinde çıkan yangında aramızdan ayrılan Gus Grissom'a ait bir Amerikan askeri ceketi de satışa sunulacak. Keza bu parçanın da en azından 20.000 dolardan alıcı bulması bekleniyor. Aynı cihazda bulunan ve Ed White'a ait olan "The West Point ring" isimli parçanınsa yine benzeri bir fiyata çıkacağı iddia ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bazı projelerden hiç haberimiz olmuyor. Aklıma gelen örnek mesela Nasa'nın zamanında SpaceKids diye bir projesi vardı. 1997-1998 yıllarındaydı sanırım. İnternet sitesine girip kayıt oluyordunuz. Sonradan kayıt olanların isimleri özel bir plaket üstünde Mars'a gidecek ilk araçla marsa gönderilmişti. Tabi o tarihlerde Türkiye'de İnternetin durumu malum. Bende kayıt olmuştum ama artık gittimi gitmedimi ismimiz bilmiyorum. artık 100 yıl sonra belki bulunur... :P

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play