Uzayı da bozduk: İki uydu uzayda çarpıştı!

Dünya'daki trafik kazaları yetmezmiş gibi, şimdi de kazaları uzaya taşımayı başardık...

  • Ümit Öncel
Bu da uzay kazası!
Çarpışma Sibirya'nın yaklaşık 790 km üzerinde meydana geldi.

Dünya yörüngesinde seyreden pek çok uydunun sorunlara yol açabileceğine dair endişelere rağmen bugüne dek ciddi bir problem yaşanmamıştı. Fakat sonunda korkulan oldu ve 2 uydu dünya yörüngesinde çarpıştı. Çarpışma Sibirya üzerinde meydana geldi. 1993 yılında uzaya fırlatılan ve yaklaşık 1 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bir Rus uydusu kontrolden çıkınca kaza meydana geldi. Kesin olarak bilinmese de Rus uydusunun uzun zamandır aktif olmadığı tahmin ediliyor.

Yörüngesinden çıkan Rus uydusu, 1997 yılında fırlatılan ABD'ye ait ve iletişim amacıyla kullanılan yaklaşık 600 kg'lık Iridium uydusuna çarptı. NASA'daki uzmanlar şu anda dünyanın yörüngesinde en ufağı 10 cm çapında 1.000'e yakın ufak parçanın serbest olarak dolaştığını tahmin ediyor.

NASA daha önce yörüngedeki uyduların 4 kez çarpışma tehlikesi atlattığını ya da ufak çarpışmalara karıştığını tespit etmişti fakat hiç biri bu derece ciddi bir kazaya yol açmamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bravo yaşasın bize

insanoğlunun el attığu herşeyde bi sorun cıkıyor .

Uzayı da bozduk! Değil. Bozdular olması gerekir. Topu topu üç tane uydumuz ama amerika rusya gibi ülkelerin 2-3 yüz belkide daha fazla. Dünyayı olduğu gibi uzayıda kirleten onlar. Zaten dünyanın havasını, suyunu, yağışını, barışını, asayişini bozan hep onlar değl mi?

iyi olmuş, al rusun uydusunu vur amerikanın uydusuna

bozmadığımız başka biryer kaldımıkide uzayı bozalım :P

Yörüngeleri vb. milim milim belli iki uydunun çarpışması bana herşeye rağmen biraz tuhaf geldi. Yakında İran'ın uydusunun başına da böyle bir kaza gelirse hiç şaşırmam :-) :-)

can kaybı varmı bu kazada..:)

bir gazetenin ana sayfasında da Amerika 8 de 8 kusurlu diye bir başlık vardı. bu habere bakılırsa rusya hatalı görünüyor. diğer gazete neye göre amerikayı hatalı gördüyse. Haberin ayrıntısını okumadığımdan bilemiyorum neye dayandırdıklarını.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play