Uzaylılar neden hep ABD'de ortaya çıkıyor?

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, vatandaştan gelen ilginç UFO ve astronomi sorularını açıkladı.

Uzaylılar neden hep ABD'de ortaya çıkıyor?

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) görevlileri, bilimsel çalışmaların yanı sıra vatandaşlardan gelen ilginç soru ve yorumlara da cevap veriyor.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinde görevli Başuzman, Araştırmacı Dr. Tuncay Özışık, yaptığı açıklamada, vatandaşların, gökyüzünde gördükleri cisimleri sormak veya gökbilimle ilgili merak ettikleri konuları danışmak için kendilerini telefonla aradıklarını veya e-posta yoluyla sorularını yönelttiklerini söyledi.

Bu sorulara bilimsel yanıtlar vermeye çalıştıklarını ifade eden Özışık'a göre, vatandaşların büyük bölümü tanımlanamayan uçan nesneler olan UFO ve dünya dışı yaşam ile ilgili sorular yöneltiyorlar.

Zaman zaman vatandaşların yaptıkları amatör çalışmaların yanı sıra günümüz bilimsel gerçeklerine uymayan, eksik veya yanlış bilgiden kaynaklanan bazı iddialarla da karşılaştıklarını anlatan Özışık, "Bir yılın 365 değil de 366 gün" olduğunu iddia edenlerin yanı sıra "Dünya'nın yörüngesi elips olamaz, elips olsaydı Dünya Güneş'e yaklaştığı zaman havanın çok sıcak olması, uzaklaştığında da çok soğuk olması gerekirdi", "Dünya'nın dönme ekseninde büyük bir kayma olmuş olmalı" gibi soru-cevaplarla karşılaştıklarını bildirdi.

Amatör kamera çekimleri aldatıcı

Bu tür sorulara, temel astronomi bilgi eksikliğinin ve yanlış bilgi kaynakları kullanımının sebep olduğunu belirten Özışık, çoğunlukla UFO ve parlayan cisimler gördüklerini söyleyenlerin kendilerini arayarak saniye saniye gördükleri veya gördüklerini sandıkları nesneleri anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Özışık, şöyle devam etti: "UFO gördüğünü söyleyenlerin bizleri artık hangi dönemlerde ve şartlarda arayacaklarını tahmin edebiliyoruz. Çünkü UFO gördüğünü söyleyenlerin genellikle arama dönemi Güneş ve Ay'dan sonra gökyüzündeki en parlak cisim olabilen Venüs gezegeninin sabahları doğu ufkunda veya akşamları batı ufkunda parladığı zamanlardır.

Buna bir de parlak ve nokta ışık kaynağı gözlemleri için uygun olmayan amatör video kamera çekimleri eklendiğinde, gerçekten vatandaşın kolayca yanılıp heyecanlanabildiği durumlar ortaya çıkıyor. Ayrıca Venüs'ün dışında meteoroloji balonlarını, İridyum Uyduları veya Uluslararası Uzay İstasyonu geçişlerini UFO sananlar büyük çoğunlukta."

Özışık, "Niye daha büyük teleskoplar almıyorsunuz?", "Neden uzaylıları araştırmıyorsunuz?", "Neden uzaylılar hep ABD'de ortaya çıkıyorlar?" şeklinde sorularla da karşılaştıklarını kaydeden Özışık, insanoğlunun merak kavramının normal olduğunu ama halkın sorularını mutlaka gökbilim ile ilgili araştırma merkezlerine iletmeleri ve bilimsel gerçeklere itibar etmeleri gerektiğini vurguladı.

Henüz kesin bir sonuç yok

Özışık, özellikle dünya dışı yaşam araştırmalarında profesyonel olarak astronomların çok uzun zamandır yüksek teknolojiyi kullanarak araştırma yaptıklarını, bu konuda Uluslararası Astronomi Birliği'nin de büyük bir komisyon kurduğunu hatırlatarak, bu tür araştırmalardan henüz anlamlı bir sonuç çıkmadığını hatırlattı.

Özışık, bu konuların internet ve medya ortamında zaman zaman pozitif bilim ortamından çok uzak bir şekilde işlenerek halkın adeta kandırıldığını da ifade ederek, bugüne kadar gelen sorular nedeniyle oldukça geniş bir soru-cevap arşivine ulaştıklarını, yakın bir zamanda TUG web sitesinde (www.tug.tubitak.gov.tr) "Sıkça Sorulan Sorular" şeklinde bir bölüm hazırlayarak gelen sorulara cevap vermeye devam edeceklerini kaydetti.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Zuzaylılar neden geceleri farlarını yakıyor da gündüzleri yakmıyor? Gelişmiş gece görüş sistemleri yok mu? XD

buraya da geldiler ya, koyluler tasladilar...

ya bu uzaylılar mal mı ya? okadar yüksek teknolojileri var madem,saniyede milyonlarca ısıkyılı hız yapıyolar,neden gece bu aptal insan ogluna far yakar gibi,bak ben burdayım diyolar..İlginç.....

Dünya dışında yaşam var ister kabul edelim ister etmeyelim...

"buraya da geldiler ya, koyluler tasladilar..."

Uşak mı? :D

istanbul da kimse farkına varamaz !

Tanrı'nın yarattığı milyonlarca galaksisi olan bir evrende sadece insan canlısının bulunabileceğini düşünebilen zihniyet gerçekten çok garip...

Sayıları ve Matematiği yaratan, yaratmaktan yorulmayan Tanrının her türe, hatta her şahsa özel bir evren yaratamayacağını düşünen zihniyet çok garip.

450 milyon için günde 8 saat ter döken adam ufo mu gözler?

Allah'ın yarattığı milyarlarca galaksisi olan evrende sadece insan canlısının bulunabileceğini düşünebilen zihniyeti çok garip bulan zihniyet çok garip.....
Tek bir zihniyet mi olacaktı :))

"...,saniyede milyonlarca ısıkyılı hız yapıyolar,..." 1. Saniyede milyonlarca ışıkyılı hız yapılamaz. 2. Işık yılı da zaten ışığın BİR YILDA gittiği mesafe. 3. Işık hızından hızlı bir şey yoktur.

Türkiyeye inse uzaylıdan daha garip yaratıklar da olacağı için bence dikkat çekmez. Belki çoktan inmiş, birer memur işçi olarak çalışıyorlardır. :P

Uzaylılar neden hep ABD'de ortaya çıkıyor?
Çünkü Hollywood orada :D

Arkadaşlar bu konuda biraz araştırma yaptım ve bizim bulunduğumuz galaksi normal galaksi olarak adlandırılıyor evrende 3 çeşit galaksi varmış 1. Glaksi 2 süper galaksi 3 Mega galaksi. Bizim bulunduğumuz galaksi 1.5 milyar ışık yılı büyüklüğünde ve bu galaksilerden 1.5 milyar adet var Süper galaksi ise normal galaksinin 1.5 milyar katı büyüklüğünde bundan da 1.5 milyar adet var, mega galaksi ise Süper Galaksinin 1.5 milyar katı daha büyük ve bundan da 1.5 milyar var 1 ışık yılını hesaplayacak olursak ta....1 ışık yılı =300.000 km x60 saniyex60 dakikax24 saat x365 gün= 9.460.800.000.000 km. yani bizim galaksimiz 9.460.800.000.000 x1.5 milyar ışık yılı = siz hesaplayın büyüklüğünde. ama şu var koskoca evrende bizden başka canlı yok

Türklerden korktukları için, mazallah kafaları yarılıp dönüyorlar geriye...

Uzaylılar Var diye Hangi Kitapta Yazıyor Allah Tüm Evreni Sadece Bizim İçin mi Yaratmış Diyenlere Söylüyorum Allah Büyüklüğünü Kanıtlamak İçin,Bütün Evreni Sırf Allaha İnanmayanlara Ve Onun Yolunda Gitmeyenlere İbret Olsun Diye Yaratmış Ve Tabi Başka Nedenleride Vardır Ama Uzaylı Diye Birşey Yoktur.

20.40 arkakadaşım sen hesaplamışsın ama en son dediğin "şu koskoca evrende bizden başka canlı yok" deyimin bence mantık dışı biraz düşünürseniz eğer...

Bu arada Kutsal Kitaplar insanların zamanın gereklerindeki kurallara farkındalık göstermesi için Tanrı tarafından gönderilmiştir.

O zaman şartlarında hastalık, açlık, bozulan insan ahlakı ve bunun gibi konular vardı. O zaman insanların bu bilgilere ihtiyacı vardı. Doğal olarak uzayın başka bölümlerinde yaşayan diğer canlılardan fazla bahsedilmiyor...

Düşünebiliyormusunuz eğer bahsedilse insanlar her an öldürülme korkusu yaşar... Sizce böyle bir dünyada kaç milyon insan yaşamını sağlıklı bir zihin ile sürdürür ??

Bilimsel ve mantıksal yaklaşım ile bu olay değerlendirilebilir.Ama sadece bu kıstaslar ile... Dini karıştırmanın anlamı yok.

1. Biz de uzayda yer aldığımıza göre biz de uzaylıyızdır. 2. "Galaksi" yerine Türkçe olan "Gökada" kelimesini kullanalım.

ilginç olan şu.. adamlar için dünyada herkes güvensizken maalesef uzaylılarda nasibini alıyor.. onlarda düşman.. dost yok.. bir kere millet olarak sıyırmayasın..!!

Engizisyonda bir zamanlar Dünyanın evrenin merkezi olduğunu ,Güneşin Dünyanın çevresinde döndüğünü,uzayda insandan başka canlı olmadığını söylüyordu ama bakın bugün Dünyanın evrenin merkezi olmadığı Güneşin Dünyanın çevresinde dönmediği kanıtlandı.bir gün ilerde evrende yalnız olmadığımızda kanıtlanacak.

harbi biz uzaylıyız hee.Nerden biliyosunuz uzaylıların ufo kullandığını belki prenses perfinya gibi ışınlanıyorlardır:D:D yada belki onlar bizden çok geri uygarlıklar neden hep biz ezik oluyoruz.

bi ara national georaphic bizi uzaylıların var ettiğini dünyaya denekler olarak bırakıp naptığımızı görmek istediklerini söylüyordu bunun hakkındada belqesel yapmışlardı. cahil bi insan olsam inancaktım nerdeyse okdr denk qetirmişler. piramitlerden eski imparatorluklara, tarlalardaki şekillere kadar. ve ilğinçtirki akıllı american halkının bir kısmıda var olma sebebinin uzaylılar tarafından yetiştirilmek olduğuna inanıyor =) enterasan.

Uzaylılar neden hep ABD'de ortaya çıkıyor?

Çünkü abd liler kendileri uzaylı olduğu için ve dünyada olup bitenden bihaber oldukları için ve kendilerine ait bir dünyaları olduğu için...Örneğin afganistan,ırak,filistin,japonya,vietnam,filistin,bosna...liste uzayıp gidiyor,buralarda yaşananları hiçbir insan evladı yapamaz,yapsa yapsa insanlıktan çıkıp mutasyona uğramış uzaylı abd liler yapar...vesselam

bu ufolari merak ediyorum. bu uzay gemilerini nerede yapiyolar.?kaynak atölyelerimi var atölyeyi aydinlatacak elektrik trafolarimi var?patlak gözlü sirin yaratiklar eldiven takip gemimi yapiyolar ilginc gercekten:/

NASA pilotlarıyla tanışıyordur uzaylılar belki de kim bilir..

bu ufolari merak ediyorum. bu uzay gemilerini nerede yapiyolar.?kaynak atölyelerimi var atölyeyi aydinlatacak elektrik trafolarimi var?patlak gözlü sirin yaratiklar eldiven takip gemimi yapiyolar ilginc gercekten:/

uzaylı yaratıklar diye birşey yok . insan ve cinni varlıklar vardır ha birde hayvanlar bitkiler börtüböcekler :0) islam dini kitabı varlık alemini anlatırken bunlardan söz ediyor birde gözle görülemeyen mikroorganizmalardan

ya da turkiyede uzaylıyı tasladıktan snra bize küsmüş te olabilirler :)

Benim anlamadığım bu uzaylılar uzay yolculuğu yapacak teknolojiye sahip de o gizli arşiv fotoğraflarındaki ufoların hali ne yahu, 3 yaşında çocuk tasarlamış gibi görünüyor cam fanuslar falan, onlarla bakkala bile gidilmez :P

ilk sayfada kustah ın yorumunu okudum bence bu kadar dogmatik olmamalıyız. sonuçta İslam dininin kitabında 72 bin alemden söz ediliyor..bunlar niye uzaylılar olmasın???(sadece biz akıl erdiremiyoruz diye!!!!!!!)))

Kuranda Evrende Yalnız değilsiniz diye bir Ayet var Bu ayetten yola çıkarak Uzaylıların varlığını belirttiği açık ama Diceksiniz Melekler Ve Cinlerdir onlar diye bir Ayettete Dünyada yalnız değilsiniz diyor Bu bakımdan Hayvanlar ,cinler ve meleklerden bahsediyor.Yani Uzayda Hayat ve Uzaylı insanlar vardır.

bu çağda bilimle, teknolojiyle, araştırmayla elde edilebilecek bilgileri hâlâ dine, kutsal kitaba dayandıranlar var ya hayret ediyorum.madem müslümanlar en baştan beri dünya dışında yaşam olduğunu biliyorlardı, o zaman ne diye tanrının da hikmetini arkalarına alarak ilk ay/mars yolculuğunu kendileri yapmadılar???

ayşen taşpınar

ayşen taşpınar,buna benzer ayet veya hadislerde belirtilenler o zamanlar müslümanlar tarafından anlaşılamamıştır ki doğal olarak...Düşünün siz ozaman yaşasaydınız bu "söz" size bir şey ifade edermiydi?zamanla bilim ilerledikçe Kur'an gerçekleri bir bir ortaya çıkmakta.Bunu gören bir çok yabancı bilim adamının İslam'ı seçtiğinden haberiniz varmı acaba.Beni şimdi sofi olarak suçlayacaklara hiç bir şey demiyorum.Ne düşündükleri umurumda değil.İyi günler

bence dünyadan başka bir yerdede hayt warrr kesin kesin yaniii

niyemi abd de ortaya çıkıo biz bi UFO görünce taş atıyoz :)
adamlar savas uçaklarına atlayıp yakından inceliyo...
şaka bi yana ank. atakule den bi döner cisim plastik tabak at millet ufo zanneder onlardada öyle oluyo :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir