Uzaylılara bir mesaj göndermek ister misiniz?

Uzaydaki dostlarımıza gönderecek bir mesajınız mı var? Öyleyse gönderin gitsin!

17 ışık yılı uzağa gönderilen mesajlar...

Gliese 526'da yaşayanlar, Dünya'dan gelecek olan haberleri bekliyorlar...

Böyle bir uygarlık, gerçekten olabilir veya olmayabilir. Bu haberleri olduktan sonra gezegenimizi işgal etmeye gelebilirler veya gelmeyebilirler. Bunları bilmiyoruz ama bu gezegen ile bağlantı kurmaya çalışan bir proje şu anda ciddi ciddi mevcut.

Lone Signal (Yalnız Sinyal), Gliese 526 gezegenine sürekli olarak haber göndermeye çalışan bir sistem. Gliese 526, 17,6 ışık yılı uzaklıktaki Bootes veya Wolf 498 adıyla bilinen takımyıldızı içerisinde yer alan küçük, kırmızı bir yıldız.

İçlerinde Jacob Haqq-Misra'nın da bulunduğu bir grup uzay sevdalısı, 1960'lardan günümüze kalmış olan, nükleer silahlara dayanıklı Jamesburg Earth İstasyonu'nu kullanarak, sisteme mesaj göndermeyi planlıyor. Yakın zamanda 3 milyon dolara satılması teklif edilen bu soğuk savaş kalıntısı, aynı zamanda Neil Armstrong'un aya attığı adımların dünyaya ulaşmasına yardımcı olmuştu.

Lone Signal grubu, şu anda bu istasyon üzerinde 30 yıllık bir kullanım hakkına sahip. Bu süre içerisinde Gliese 526'ya iki farklı ışın göndermeyi planlayan grup, ışınlardan birinin gezegenimiz hakkında temel bilgiler ve fizik kuralları, diğer ışında ise biz insanların gönderdikleri mesajlar yer alacak.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Herkes mesaj gönderebilecek!

Proje hayata geçtiği zaman, herkes, 144 karakter boyutunda, kısa bir mesaj gönderebilecek. Daha fazla sayıda mesaj göndermek veya resim, daha uzun mesajlar göndermek için ise, bir miktar ödeme yapılması gerekecek. Bu ödemeler ile, projenin kendi kendine hayatta kalabilmesi planlanıyor. Gönderilen bu mesajları ise, internet üzerinden takip edebilecek ve/veya sosyal medyada paylaşabileceksiniz.

Projenin kurucularından biri olan Pierre Fabre'nin söylediğine göre, projenin bilimsel olarak amacı, dünya dışında zeki yaratıklar bulmak. Ancak projenin önemli bir amacının da insanların kendi düşünceleri ve farklılıklarının dışına çıkıp, tamamen farklı bir uygarlığa ne diyebileceklerini düşündürmek olduğunu söylüyor.

Belki de en klasik mesajlarla başlamak, en doğru tercih olabilir. Mesela, "Lütfen bize zarar vermeyin!"

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bizim dilimizi, bizim alfabemimizi, bizim deneyimlediklerimizi vs. vs. nasıl anlayacaklar? "2+2=4" yazıp göndersek bile onların bunu anlayacağı ne malum? Para tuzağı...

@22 Haz 2013 22:14 beynin sinyalin nasıl gideceği konusunu anlayamamış. onu anlarsan bu işin alfabe ile alakalı olmadığını anlarsın. hem mesajlar ingilizce gönderilecek sisteme ve oradaki sistemde bunları sinyale dönüştürecek.

Merhaba Uzaylı biz dostuz! arkadaş bırakın uzaylıları filan dünyadaki güç dengesine bakın tüm güçlüler kendilerin küçükleri ezerler çünkü doğada böyle sürekli egemen olma yarışı var, elin uzaylısına köle etmeyin bizi en iyi ihtimail iyilik ile kötülük savaşı başlar bunada gerek yok biz yüzbinlerce yıldır dünyadayız kardeşçe olmasada yaşayıp gidiyoruz başka kimseyi bulaştırmayın mavi gezegenimize. Dünyalı İnsan.

Eğer bizden daha geride veya bize denk iseniz kesinlikle dünyaya uğramayınız çünkü sizden herşeyi alıp gram bile koklatmayız ama eğer bizden ileri iseniz kesinlikle uğrayınız ve ne dersek diyelim sakın kanmayın. Şöyle güzelce bir temizlik yapın dünyamızda (belki siz bizden daha değer verirsiniz dünyamıza).

Dostlarımız olduğunu nerden biliyorsun chip,ya düşmanlarsa bize?

Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

madem göderebiliriz neden almıyalım ki tersine işlem yapıp alalım

@furkanb tersine işlem yapmak için çanağı da ters çevirmeliyiz

Merhaba Welcome sevgili dünyalılar sinyaliniz geldi bizim gezegene 5 çizgi çekiyo yakinda dünyaniza seyahate gelicez bize iki kişilik yer ayırtın fazla sinyal göndermeyin burda kafa yapıyo..Uzaylı Noob

bu zırvalıklara harcadıkları milyonlarca doları fakirlere harcasalar dünyada aç insan kalmaz

kirve sizi bizim eve davet ediyorum.. diye atarız bir mesaj belki bir uzaylı dostumuz olur. hiç değilse insan oğlundan daha kişiliklidirler .) ( yani tahminimce.)

ÇOK ZEKİ OLMAK İSTİYORUM ÇOK ZEKİİİİİ...

uygarlığın sonu gelmemeli ve daha uygar ve son sözü söylen olmayı kim olmak istemez her şey beyin güzünüze bağlı hayal gücü bilgiden önemlidir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir