PC'nizi hızlandırmanın 'uzman' yolları!

PC'nizi ve Windows'unuzu, önceden pek duymadığınız ileri seviye bu ipuçları ile hızlandırın!

Dosya sistemi ayarlamaları

Dosya sistemi ayarlamaları
Disk birleştirmenin gücünü küçümsemeyin. Auslogics Disk Defrag gibi bir yazılımla diskinizi birleştirerek performans artışı sağlayabilirsiniz

En geleneksel PC optimizasyon tekniklerinden biri olan bilgisayarınızın sabit diskini birleştirmek basit olmasına rağmen önemli hız artışları sağlayabilir. Bu konuda Auslogics Disk Defrag gibi etkili ve ücretsiz bir yazılım işinizi görecektir.

Performans düşüşlerine en çok yol açan nedenlerden biri de bölümlemeyle ilgili. Sabit diskinizi Windows Vista veya 7 ile biçimlendirdiyseniz sorun olmayabilir ancak bir RAID kurulumuna sahipseniz veya tek bir SSD'niz varsa ve bunlar Windows XP tarafından bölümlendirilmiş ise, performans düşüşü meydana gelebilir. Ve Western Digital'in Caviar Green serileri gibi 4kB dahili sektör kullanan sürücüler, Windows'a 512kB sektör boyutu bildirir. Bu, tek sürücülü sistemlerde bile doğru sıralama kullanılmadığında performans düşüşüne neden olabilir.

Burada panik yapacak bir durum olmadığını söyleyelim. Sisteminiz muhtemelen iyi bir durumda ancak yine de kontrol etmenin bir zararı yok. Paragon Software, bu işi kolaylaştırmak için Alignment Tool adında PC'nizi eşleşmeyen bölümlere karşı tarayan ve doğru bir şekilde sıralama seçeneği sunan bir araç geliştirmiş.

Tekrar sıralamanın yavaş bir işlem olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Örneğin 1TB USB diskte işlem 12 saatten uzun sürebilir. İşlemi iptal etmek mümkün olmadığından ve iptal ederseniz her şeyi kaybedebileceğinizden, bu sizin için bir sorun olabilir.

Bazı kullanıcılar bu işlemden hiçbir kazanç sağlamadığını söylerken, bazıları büyük gelişmeler gördüğünü bildiriyor. Ancak performans artışı az dahi olsa, okuma ve yazma işlemlerini azaltmak sürücünüzün hayatını uzatacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Harika bir yazı olmuş. Denedim hepsini. Teşekkürler.

Kolay kolay her yerde bulamayacağımız çok faydalı bir yazı dizisi olmuş
emekleriniz için minnettarız.

Aynı incelemeyi Linux sistemleri içinde bekliyoruz...

en iyi defrag programı Diskeeper'dır :)

mükemmel bir yazı dizisi teşekkürler

İnce ayarlarla oynamamak lazım sorun çıkartabilir çalışıyorsa kurcalamayacaksın yinede bilgilendirme için teşekkürler.

Bu tip yazıların birde pdf versiyonları, bir link aracığı ile eklenemez mi? Bu tip ayarları yapıp, işe yaradığını gördüğümüzde, bir işletim sistemi yenilemesi yapmak istediğimizde bu ve benzeri makalelere tekrar ulaşmak zor, hatta mümkün olamayabiliyor.

powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 -ATTRIB_HIDE

powercfg -attributes SUB_PROCESSOR ea062031-0e34-4ff1-9b6d-eb1059334028 -ATTRIB_HIDE

bu komutları nereye yazacağız anlamadım! yardım lütfen

chip dergisi calışanlarına sevgiler

komutların nereye yazılacağını bilmiyorsan zaten deneme derim chip başlık ta bel,rtmiş uzmanlara yönelik diye:)

çok saçma şeyler bunlar

teşekkürler

başlat+çalıştır+cmd komutlar cmd ye yazılıyor

16 yaptım pcme bişey olurmu acaba

ya bunlarla alakası %1 miilette hemen inanıyorlar bunların bilgisayara büyük bir fayda sağlamayacağı o kadar açık ki gözlerinizi açınn

az da olsa işe yarar

yaw kardesım benım pcde pc derecelendırılmıyor yaw nasıl yapıcaz ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir