Uzmandan uyarı: Robotları geliştirmeyin...

Farkında olmadan insanlığın geleceğini robotların eline mi veriyoruz? İşte çok konuşulacak açıklama.

Sheffield Üniversitesi Yapay Zeka ve Robot Uzmanı Profesör Noel Sharkey yapay zeka ürünü robotların yakın zaman içerisinde dünyayı kontrol edeceklerini ve sivil kaybının büyük bir ölçüde yaşanacağını tahmin ettiğini belirtti. Bu varsayım, Terminator filmlerindeki Skynet ağını çağrıştırıyor...

İnsansız keşif uçakları, hayalet uçaklardan sonra sıra insansız savaş makinelerine gelmiş gibi görünüyor. Hızlı bir şekilde karar veren ve önüne çıkan engelleri öldürmekle görevlendirilmiş robotlar aslında bizlere uzak olmayan bir şey. Terminatör serisinin altında yatan düşüncenin bir gün gerçek olması herkesin aslında içten içe korktuğu, vahşet derecesine gelebilecek bir soykırım haline gelebilir.

Sharkey'nin yaptığı açıklamaya göre: "Robotlar, askerlerin oluşturduğu bir listeye göre asıl görevlerini yani öldürmeyi gerçekleştirebilirler; fakat henüz robotlarda hedeflerini ayırt edici özellik çok gelişmiş değil" sözleri kuşkuların hangi safhada olduğunu gösteriyor.

"Eğer robotları birer silah olarak kullanmak için var olan teknolojimizi bu yönde geliştirirsek ne yazık ki insan ırkının geleceğini tehlikeye atmış oluruz." sözleri ise konunun aslında bir bilim kurgu filmden ibaret olmadığını anlamamız açısından oldukça önemli...

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

İyi ya işte monoton hayatımıza biraz hareket gelir robot avına çıkarız fena mı :D

yapay zeka bnce daha gelişmesi lazım ama eğer kamoyundan habersiz gerçekleşti ise söylenenlerde gerçekleşebilir

tamaen katılıyorum..

Sonuna kadar haklı. "iki kere ölç, bir kere biç" atasözünü düşünün.

Ya şu zamandaki hackerlar varken :D ağlatırlar onu hiç bir programcı yapay zekayı yazıcaklar dahil backdoor yani arkakapı bırakmadan yazmaz onları herşeye karşı yapılır... en basidinden bir kapatı vardır.işlerin ters gitmesi durumundada fakat hani şu kötü ellere geçme mevzusu işte o fena :( ( ozmnda hacker lar lazım olucak gibi gelior bana )

Bizede bir tane John Conner lazımdı zaten :)

yaw zaten bi kaç gün önce gene böyle bi yorum köşesinde ben söylemiştim sayın Chip, o profesör yerine neden benim ismimi yazmadınız - hemde çok detaylı ve aynı şekilde yazmıştım, neyse problem değil onlar profesör olup da söylüyor biz profesör olmadan. Acaba eğitim sistemimizi sürekli eleştirceğimize onu ortadan kaldırsak ve evlatlarımızı hayatın ellerine teslim etsek daha mı iyi ne?

neden mi böyle yazdım?
şimdiki yetişen nesil yolda yürürken bir hamam böceği görse 3.5 atıyo kardeşim peki kurtuluş savaşını kazananlar, bizansı yerle bir edenler, malazgirti kazananların hangisi yüksek okul mezunu sorarım sizlere?

e düşünün şimdi şu yeni nesil elektronik savaş böceklerini görünce ne olacak? (sorunun cevabı: nos ürüşög) (akıllım tersten okuyup kopya çekme)

saygılarımla

insandan daha korkunç daha bencil bir yaratık olamaz yer yüzündeki en korkunç varlık insandır

haklı buluyorum bu japonlar sürekli robotlar üstüne çalışıyor birgün terminatör gerçek olacak

çok haklılar robot geliştire bilirsin ama kendi kendine düşünüp karar verip uygulamamalı eğer bu yaşanırsa denildiği gibi insanlıkğın geleceği tehlikeye girer herşeyi teknolojik yapın insansız keşif uçakları filan ok ama savaş makinaları işte bu herşeyi bitirir...

Onlarin Teminator leri varsa bizimde John Conner imiz var :D

Bu konuda ilgili ordular önlemlerini alacaktır.

O kadar da olmaz abartmayın. 2050'yi bulur en azından. Bilimkurgu fazla izlemiş bu açıklamayı yapan.

robotun dervişi olmaz.. robotun asla şairi olmaz.. robotun zalimlikte bir nemrutuda olmaz.. varlık eşya nebatat ve insanlık olarak 3 katagöride.. eşyayı en alttan en üste çıkaran insandır..insan lakin bu rolü ona veren insandır..buradan şu çıkmaz eşya asla ama asla yaratılışı gereği insanın üstüne çıkmaz çıkamaz.. bu eşyanın tabiatına aykırıdır.. onu çıkarın insanın kendi nefsidir..

o sebeble robotlar savaş yapmaz savaşları insanlıgın içindeki hırsları ihtirasları aç gözlüğü yapar. sonuçta o robotları kodlayan insan olacak.. kodu yapan stop kodunuda yapacaktır.

teknoloji itibariyle son derece gelişmiş robotlar yapılacaktır belki.. hani koşan kalkan yürüyen hizmet eden.. bu kadar.. bir komutan robot hayal etmeyin yada bir lider robot.. yada bir şair robot.. yada bir derviş robot.. asla olşuturulan oluşanı ilimde düşüncede geçemez..

aradaşlar ben astronomum.. su an uzay teknolojisinde kullanılan robotlar yapay zekaya sahip. ve astronotlara belli bir mesafeden daha fazla yaklaşmayın diyorlar.

Profesör Noel Sharkey'e tavsitem fazla bilim kurgu filmi izlemesin. ;)

bu gün hapse attıkları hacker' ları yarın mum bulamayıp kibritle arayacaklar, acaba kontrolden çıkan robotları nasıl durdursak diye, hatta hack okullarını kendileri açacaklar ama nafileeee...

bugünkü şartlar (zevk, heyecan, muziplik) oluşmadıktan sonra bu işin okula dönüşmesi işin ruhunu öldürecektir, tabii ozamana kadar canlı birileri kalırsa...

saygılarımla

Sanki insnalar çok ayırıyorlar da. Bakın Afgansitan'a Taliban savaşçılarından çok sivil öldürülüyor...

Eğer insanlık diye bir şey olsaydı savaşlar olmazdı. Savaşlar olmasaydı savunma için geliştirilen teknoloji günümüzde bu kadar hızlı ilerleyemezdi. Robotlarıda insanlar yapıyor, insanlarda hata yapabilir. Teknolojide "%100 güvenilirlik" diye bir kavram yoktur, çünkü mutlaka bir kırılma noktası vardır. İşte bu kırılma belkide savunma teknolojisinde yüksek algoritmalarla yapılmış bir yapay zeka ürününde meydana gelirse Terminatör'deki Skynet hayal değil gerçek olabilir :)

Burada yapay zekadan bahsediyoruz, insan duyularının tam bir kopyasından değil. Bir robot masumla suçluyu birbirinden her zaman ayıramayabilirde.

Yapay zekanın geliştirilme tarihine bakıpta günümüzde ne kadar hızlı ilerlediğine bakarsak eğer yakın bir zaman olmasada, profesörün söz ettiği süreç gerçekleşebilir :)

ilk robot insanları öldürmeye başladığında, cephanesi bitince onu hemen imha edip, aynı model robotları da kapatırsınız... yani birşeyler sizi öldürmeye başladığında buna izin vermezsini değil mi.. üstelik sizi öldüren şeyin daha iyi bir plan yaparak, gidip yeni robotlar üretmesini de seyretmezsiniz.. o da nasıl olacaksa artık robot geçip torna tezgahının başında parça işleyip sonra kaynak mı yapacak, saçmalık...
hayır bu bahsedilen robot nasıl bir şey olacak onu merak ediyorum.. yeri gelince oturup ağlayabilen sinirlenince önüne geleni öldüren bildiğimiz terminator gibi birşey yani.. koşabilen, konuşarak anlaşabilen, düğünlerde halay çeken, bazen canı karpuz çeken... nasıl birşey?
teknoloji bu seviyeye gelinceye kadar bir robot sorun çıkarmazsa o noktada insanları öldürmek isteyen ilk robotun diğer robotlarla konuşarak kendine yandaş bulması gerekecek.. aksi halde baş kaldıran ilk robot diğer robotları da karşısında bulabilir..
hem insanların elinde silah olmayacak mı ya..
bu konu hakkında fazla konuşmamak gerekiyor aslında senaryo olarak çekiciliği kalmıyor..
R.K.

sen robotu insan öldürmeye programlarsan elbette ileriki zamanlarda öldürür, saçmalık........

İyi ya işte monoton hayatımıza biraz hareket gelir robot avına çıkarız fena mı :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir