Uzmanlardan telefonlar için uyku modu önerisi

Cep telefonu ve tabletlere, bu yeni "kullanım modunun" getirilmesi gerektiği tartılıyor!

  • Onur Seven
Uzmanlardan telefonlar için uyku modu önerisi

Londra'daki Evelina Çocuk Hastanesi'nde görev yapan Profesör Paul Gringras, vücudun saatini geciktiren ve böylece insanların uykusuzluk çekmesini sağlayan mavi ışığın filtrelenmesi gerektiğini söyledi. Profesör, akıllı telefonlar, tabletler ve e-okuyucu gibi elektronik cihazların insanların uyku düzenini bozmaması için "uyku modu"na sahip olması gerektiğine inanıyor.

Her yeni model akıllı telefonun "daha mavi ve daha parlak" olduğunu ifade eden Gringras, üreticilerin bu konuda daha fazla sorumluluk göstermesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

İnsan vücudu hava karardıkça uyku hormonu "melatonin" salgılamaya başlıyor. Özellikle de spektrumun mavi-yeşil ucunda bulunan bazı ışık dalgalarının bu sistemi bozabileceği ifade ediliyor.

Profesör Gringras tarafından hazırlanan ve cihazların yaydığı ışığı analiz eden çalışma, Frontiers dergisinin Halk Sağlığı bölümünde yayınlandı. Araştırmada, yeni cihazların daha büyük, daha parlak ve yüksek düzeyde kontrast oranıyla mavi ışığı daha çok yayma eğiliminde olduğu sonucuna varıldı.

Paul Gringras, BBC News'e yaptığı açıklamada "Bu günlük kullanım için harika, ama geceleri kullanmak için korkunç" dedi. Hatta geç saatlerde bu tür cihazların karşısında olanların uyku düzeninin ekstra bir saat gecikeceğini söyledi.

Gringras bazı uygulamaların mavi-yeşil ışık emisyonunu azaltmak için tasarlandığının farkında olduğunu söyleyerek, üreticilerin daha fazla sorumluluk alarak bu süreci otomatikleştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Güzel bir fikir. Cep telefonunuzu asla yastığınızın altına ya da yanına koymayın. Eğer yakın mesafede bulundurmak zorunda kalırsanız mutlaka uyku moduna alın.

Asus Zenfone 2 kullanıyorum. Bu bahsedilen durum için bir seçenek mevcut cihazda. Mavi ışık filtresini açtığınız zaman ekran renklerini daha sarı renk ağırlıklı yapıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play