Valve'in işletim sistemini inceledik!

Valve'ın oyun konsolu Steam Machine için geliştirdiği SteamOS işletim sistemini inceledik!

  • H. Hüseyin Öztürk
SteamOS Beta inceleme

On yıl kadar önce, Valve software yalnızca Half-Life serisinin yapımcısı olarak biliniyordu. O zamanlar Half Life 2'yi sabırsızlıkla bekliyorduk. Ama biz farkında olmadan, Valve'in yan bir projesi git gide büyüyordu. Oyun dağıtım platformu Steam, internet hızlarının ve sabit disk kapasitelerinin artmasıyla yaygınlaştı ve oyunları satın almak için CD-DVD benzeri fiziksel bir nesneye sahip olma zorunluluğu ortadan kalkmaya başladı.

Steam Machine

Bugün de on yıl öncesine benzer bir durumdayız. Oyunlarla uzaktan yakından alakası olan herkes, Half-Life 3'ün duyurulmasını bekliyor. Valve bu seferki atılımını ise kendi oyun konsolu Steam Machine ve kendi işletim sistemi SteamOS ile yapıyor. Linux tabanlı SteamOS, firmanın oyun piyasasını ele geçirmedeki planının önemli bir parçası. Bilindiği gibi Steam Machine donanım olarak bir bilgisayardan farksız, oyun odaklı bir cihaz.. Belli hazır modelleri olsa da, tıpkı bir PC gibi modifiye edilebiliyor.

Geçen hafta 300 şanslı Amerikalı kullanıcı, SteamOS çalıştıran Steam Machine prototiplerine sahip oldu. Bununla eş zamanlı olarak firma, işletim sisteminin bir beta sürümünü de yayınladı. Yani kendi Steam Machine'ini yapmak isteyen herkes indirip deneyebilir. Yalnız Valve 2014'ten önce çok tecrübeli Linux programcıları dışında kimseye bunu tavsiye etmiyor.

Oyunların geleceği

SteamOS her şeyi değiştirebilir. PC oyunlarındaki Windows tekelini kırmakla kalmayıp, Microsoft Xbox ve Sony Playstation'a da ciddi bir rakip olabilir. Televizyonunuzun arkasına koyabileceğiniz küçük çoklu ortam PC'lerinin piyasası büyüse de, onlar gelişmiş bir işletim sisteminden yoksunlar.

SteamOS, bunların hepsini hesaba katarak geliştirilmiş; amacıysa Windows oyunculuğuyla konsol kullanışlılığını bir araya getirebilmek. Steam'ın büyük ekranlar için kumanda destekli Big Picture modunun üzerine tasarlanmış. İşletim sisteminin temelinde bir Debian Linux bulunması, internette gezinmenin ve program çalıştırmanın da mümkün olabileceği anlamına geliyor. Linux'a dayalı bir işletim sisteminden bekleneceği gibi, tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu.

Valve

SteamOS beklenen başarıyı elde edecek mi bilmiyoruz, ama Valve bu alandaki bir başarısızlıktan çok etkilenmeyecektir. Çünkü sadece Steam platformundan yeterince zengin olmuş durumda. 

Valve'in planları başarıya ulaştığı takdirde oyunların geleceği oldukça farklı bir yönde ilerleyebilir. Bu yüzden biz de böylesine bir potansiyele sahip bir cihazın işletim sistemini kendimiz test edip bir görelim dedik.

Yükleme ve sistem gereksinimleri

Valve, SteamOS'in sistem gereksinimleri konusunda oldukça katı görünüyor. En az 4GB belleğe sahip, 64-bit Intel veya AMD işlemci kullanan bir PC'ye ihtiyacınız olacak. Bunun yanında en az 500GB sabit disk, UEFI-destekli bir anakart ve bir Nvidia GPU da gerekli. Kurulum için de en az 4GB'lık bir USB sürücüye ihtiyacınız var.

Bizim test PC'mizin sistemi şöyleydi: Asus Rampage IV Extreme anakart, Core i7 işlemci, 32GB bellek, 2TB sabit disk ve bir Nvidia GeForce Titan ekran kartı. Tahmin edeceğiniz gibi bu sistem SteamOS için fazlasıyla yeterli. Sizin ekran kartınız AMD veya Intel ise, Valve bunları da "yakında" destekleyeceğini söyledi, ama Valve'in bu tabiri çok uzak bir zamanı kastediyor olabilir.

Windows'u USB'den yükleme tecrübesi olanlar için SteamOS'i yükleme süreci tanıdık gelecektir. Yapmanız gerekenler basitçe, gerekli dosyaları kopyalamak, bilgisayarı yeniden başlatmak, ve BIOS'a girip bilgisayarı USB'den açılacak şekilde ayarlamak. Yalnız biz böyle yapmayı denediğimizde nedense hiçbir şey olmadı.

Çalışmıyor!

Bulabildiğmiz tüm USB yuvalarını, farklı yükleme yöntemlerini denememize rağmen, her defasında bizi BIOS'a geri attı. Anlaşılan Valve bu betayı yalnızca tecrübeli Linux programcılarına önermekte haklı.

Sonunda bir de sanal bir işletim sisteminde deneyelim dedik, ve Oracle'in VirtualBox programıyla çalıştırmayı başardık. Bir Linux giriş ekranı gördüğümüze hiç bu kadar sevinmemiştik.

Neye benziyor?

Tabii bir hafta sonra bunların hepsi değişebilir. Steam hayranları arasında Valve'ın yükleyicisini kurcalayarak düzeltmeye hevesli programcılar bile var. Mesela çıkışından sadece birkaç saat sonra UEFI olmayan bilgisayarlarda çalıştırmanın bir yolu bulunmuştu bile.

SteamOS'in performansını testlerle ölçüp Windows'la karşılaştırmak istemiştik, ama sanal bir ortamda çalıştırabildiğimiz için zaten zar zor çalışan işletim sisteminde test yapmak mantıklı değildi. Yine de Valve'in bu yeni işletim sistemini yeterince inceleyecek fırsatı bulduk.

Steam'ın Big Picture modunu kullananlar SteamOS'in görünüşünü tanıdık bulacaklar. Menüdeki arka plan müziği hiç rahatsız etmiyor, masaüstü resmi olarak birkaç tane oyun havada uçuyorlar. Kullanılması kolay, özellile bir Xbox oyun koluyla. Diğer konsolların arayüzüyle eşit derecede kullanışlı diyebiliriz.

Oyunları çalıştırmak ve satın almak Steam'ın en güçlü yönü. Bunlarla ilgili bölümler kitaplık ve mağaza. Oyun başlıkları yana doğru sıralanıyor, böylece yeni bir Minecraft klonunu hemen görüyorsunuz. Hesabınıza giriş yaptığınızda ise PC'de Steam store'dan yaptığınız gibi oyunları satın alabiliyorsunuz.

Valve'in kendi internet tarayıcısı var. YouTube ve Google gibi popüler siteleri yer imlerinde hemen gördük. Sayfalar arasında hızlı geçiş yapabilmek için çoklu sekme desteği, oyun koluyla yazı yazmak için de thumbstick ve tuşları kullanarak harfleri seçtiğiniz kullanışlı bir sistemi var.

Oyunlar

Linux masaüstüne gelmek direkt olarak kullanabildiğiniz bir seçenek değil, ama ayarlardaki "interface" seçeneğinden bu ayarlanabiliyor. Buraya geldiğinizde kullanabildiğiniz işlevler son derece sınırlı: bir hesap makinesi, resim görüntüleyici, disk yazıcı ve internet tarayıcıdan ibaret. İyi olan ise Debian'ın standart bir sürümünü kullandığı için paket yöneticisi ile Linux programları yüklenebilmesi.

Görünüşe bakılırsa şimdilik SteamOS sadece oyunlar ve internetle ilgileniyor. Ama Valve'in planları elbette bunlarla sınırlı değil. Hulu, Netfix ve Spotify gibi çoklu ortam içerikleri SteamOS'in Big Picture modunda hazırlar. Yani Steam Machine'i yalnızca oyundan daha fazlası için kullanmak isteyenler, yani neredeyse herkes, SteamOS'i çok kullanışlı bulacak.

Oyun arşivi

Oyunlara gelince, Steam oyun arşivinin yaklaşık üçte birinin Linux için hazır olduğunu söyleyebiliriz. Valve kendi oyun motoru olan Source'u bu işletim sistemine port ettiği için Half-Life 2, Team Fortress 2 ve Portal gibi oyunların hepsi çalışıyor. Linux'a port etmesi nispeten kolay olan bağımsız oyunlar da indirilmek için hazır. Bunların arasında Rust, Super Meat Boy ve Bastion da var.

Tabii Valve bunların yanında diğer büyük firmaları da sistemine oyun çıkarmaları için teşvik ediyor. Şu anda bile Metro: Last Night ve Football Manager 2014 markette bulunuyorlar. Gerçek zamanlı strateji oyunu Total War: Rome II de port edilme aşamasında. Akla gelen en büyük sorulardan biri ise kaç tane firmanın PC ve konsollara ek olarak SteamOS'e de oyun çıkaracağı. Linux sonuçta tamamen farklı bir işletim sistemi.

Sonuç

Xbox One ve Playstation 4'ün klasik oyun konsollarını devam ettirdiği düşünülünce, Valve'ın SteamOS'i onlara kıyasla oyun endüstrisine çok daha devrimsel bir giriş. Halen geliştirme aşamasında, ve betasını kullanmak oldukça zor da olsa, ne kadar potansiyele sahip olduğuna bizzat şahit olduk.

SteamOS'in basit arayüzünün arkasında elbette oldukça karmaşık bir programlama var, ve Valve'in oyunlar için özelleştirilmiş bir işletim sistemi yapmakta oldukça iyi bir iş çıkardığını düşünüyoruz. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için, Android'de olduğu gibi hayranları tarafından da geliştirilecek olması önemli bir artı.

Bunların yanında şu an için bilgisayarınıza kurup kullanmak için hiç uygun bir halde değil ve geliştirilmesi bir derece daha tamamlanmadan ancak meraklılarının kullanması tavsiye edilebilir. Linux tabanlı bir işletim sistemi istiyorsanız şu anda Ubuntu yüklemek, çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Windows store steam i tehdit edince firma kendine siginacak bi yer bulmus anlasilan... Bakalim zamanla neler olacak

Arayuz cok guzel, Android den fazlasiyla esinlenilmis ama olsun farketmez ikisi de linux. Hatta native olmasi sebebiyle steam os gibi derlemeler tercih sebebi olmaya daha yakin.

Gelecek vaadediyor. Ama zamanı gecikmeden. Yoksa Sony ve MS tekelinden sıyrılması zor olacak

helal olsun büyük bir şirketin linuxa el atması iyi oldu

Yuh sistem gereksinimleri.

Steam; kesinlikle doğru yoldasın! Gelecek Linux'ta... <Cleverman>

Arayüz Android çakması diyenler arayüz bildiğin GNOME 3. Zaten Tablet ve Akıllı telefonlardan esinlenilmiş bir arayüz. GNOME Shell kullanmasının nesi kötü anlamadım Fedora bile kullanırken ki arkasında koskoca RedHat firması var...

işin içinde oyun varsa her proje başarılı olur. tabiki oyun kaliteside önemli

işin içinde oyun varsa her proje başarılı olur. tabiki oyun kaliteside önemli

Steam OS başarıyı yakalarsa diğer Linux dağıtımlarının kullanım oranı artar. sonuçta çıkacak olan oyunlar diğer Linux dağıtımlarında da çalışır.

Steam Os beni heyecanlandırıyor

vasat. bi kaç seneye unutulur gider ne yazık ki....

Önceki yıllarda Linux'da oyun oynanmıyor sorun var dediler; Linux için Steam çıktı ve yine dediler ki tutmaz ama oyunları oynamaya başladık; şimdi ise Linux tabanlı SteamOS çıktı ve bu sefer de tutmaz-vasat-olmamış diyorlar. Ne kadar nankör ve cahil insan var!?

anlamadigim tek nokta oyunlar. linux tabanli os wine emulatoru ilemi çalişicak oyunlar ? bütün oyunlari sanmiyorum. bende linux'u andiran doss tabanli bir windows olucak.

@25 Ara 2013 08:52 emilatör ile basit oyunlar çalıştırılabilir ama 3d oyunlar için günümüzde bu mümkün değil. makalede yazıldığı gibi oyunlar linux için port edilecek. yani linux un çalıştırabileceği hale çevrilecek

@25 Ara 2013 08:52 ne wine nede benzer bir uygulama yok oyunlar steam os için ortlanacak... windows ile alakası kalmıyacak...

@25 Ara 2013 22:58 Linux kullanan sayısının her zaman az olacağını düşünüyordum. Ancak Steam OS bu düşüncemi değiştirdi.

Bende işletim siseminin parasız olması ve açık kaynak kodlu olmasından yanayım. bi güvenlik açığı varsa milyonlarca kullanıcıdan biri elbet görür ve anında haber olup onarılır. şu an kullandığımız Windows un kapalı kapılar arkasında ne olduğu belli değil.

steam os 'u bizde inceledik hatta kurcaladık ama bir OS bulamadık.Debianı almışlar süslemişler os demişler.Bende çıkartacam ismi de HayrOs olacak:Hayrettin OS

@27 Ara 2013 15:37 Kardeşim zaten oyun konsolu mantığında bir OS bu. Ayrıca daha betasında. Bu neyin kafası anlamadım.

@28 Ara 2013 22:03 Bosver, ne ictiyse ben de istiyorum o ayri. PS4 te FreeBSD var, XO da Windows var. Bu arkadas ta Valve nin ModDebian ini begenmemis nedense. Linux From Scratch yapmasi lazimdi tabii, ya da daha iyisi Pardus kullansin. :D :D Biz de baktik diyor ama yanlizca bakmis, anlamamis ne oldugunu. Debian'i kimlerin ve hatta hangi dagitimlarin baz aldigindan bile habersiz. Hic bulasma, takilsin kafasina gore.

@27 Ara 2013 15:37 adam haklı bence,Linux'tan bir cacık olmaz bkz:android RAM tüketimini sorunlu cihazlar nedense Linux oluyor.Sunucularda işe yarayabilir ama masaüstü ve mobil kulllanıcı için beş para etmez.

@30 Ara 2013 09:36 bence bu yorumu yapandan bir cacık olmaz. Muhtemelen ubuntu kurup hemen ardından kodek yüklmek için k-lite.exe yüklemeye çalışmışsındır. ardından tabiki .exe çalışmayınca bu ne salak birşey diye düşünerek wine geri dönmüşsündür. Abartısız 5 yıldır ana işletim sistemim linux. Sadece linuxa port edilmeyen sektörel programlar için os x ve win kullanıyorum daha doğrusu zorunda kalıyorum. işim bitip linuxa her döndüğümde ferahlıyorum. nereden bakarsan bak linux diğer sistemlere göre açık ara önde. güvenlik, hız, pratiklik. Böyle çok bilmişçe ama yalan yorumlarla ancak kendinizi küçük düşürürsünüz.

@30 Ara 2013 09:36 Androidteki fazla ram kullanımının Linux kerneli ile alakası yok.Dalvik sistemi ile alakası var.

Şu anda Linux Mint KDE 15 kullanıyorum. Tek kelime ile harika! Şeytanın bacağını kırdılar. Linux bu işi götürecek...

uzun bi sürü linux kulandım ama ne bilim windowsun rahatlıgı yok insanı kasıyor aradıgı özelliklerde windows kurarım çatır çatırda oyun oynarım 4g ram enaz 64bitlik ekran kartı sözde en uygun donanımla en iyi oyun vadediyolardı galiba steam os zırt çıktı

@03 Oca 2014 02:18 neresi kasıyor acaba ben linux+windows un birçok sürümünü kullandım aynı makinalar üzerinde barizlinux hızlı+virüssüz e.d..

sistem gereksinimleri iyi bence her oyunu açacaksa problem yok

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost