Var mı Google'a yan bakan?

Arama motoru yarışında rakipleri tek tek pes eden Google zirveye iyice yerleşti. Son rakamlar burada

  • Ümit Öncel
Google zirvede yalnız kalıyor
Google aramada açık önde.

İnternet trafiği ve kullanım alışkanlıkları üzerine araştırmalar yapan Hitwise'ın son açıkladığı raporlar Google'ın giderek daha büyüdüğünü ve arama motoru pazarına daha büyük bir güçle hükmetmeye başladığını gösteriyor. Avrupa ve Orta Doğu'da zaten büyük bir farkla pazar lideri olan Google, ABD'de daha zorlu rakiplerle mücadele ediyordu ama son 1 yılın rakamları rakiplerin ABD'de de güç kaybettiğini ve Google'ın %72,11 gibi çok büyük orana ulaştığını gösteriyor.

Yahoo'nun "arama motoruna artık çok da önem vermediğini" açıklaması son bir yıl içerisinde ABD'de %17 güç kaybettikleri bilgisi ile doğrulanıyor. "Artık özel olarak kadınlara yönelik bir arama motoru olacağız" diyen ve merkezden özel pazarlara doğru yönelen ABD'nin en popüler arama motorlarından olan Ask.com ise son 12 ayı %10 kayıpla geçirdi. Bir tek Microsoft'un MSN Search hizmeti Google'a karşı ayakta kalabilmek için sürekli yenilikler ve özellikler geliştirmeye çalışıyor. Fakat Google'ın henüz pes etmeyen tek rakibi olan MSN de Hitwise'ın rakamlarına göre son bir yıl içerisinde %20 güç kaybetti. Böylece Google arama motoru rekabetini büyük oranda ortadan kaldırmış kabul ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Asyada durum ne acaba? mesela Çin??

Aman ne güzel, bir tekel daha doğuyor.

Gördüğüm en harika tasarım sade şık ve basit.İnanılmaz bir hızda milyonlarca sonucu buluyor.Google/patents ile patentleri google/books ile kitaplara erişiyorum makale lere wikipedia sayesinde bilgiye hep google sayesinde erişiyorum.Google earth ve map sayesinde hayatım değişti.Müthiş bir şirket hepside bedava!

İyi hoşda rekabet olmazsa olmazki...

Google bence en önemli buluşlardan biri.Kaç kişinin ana sayfası google normal bir sitenin ismini aratıp googledan girdiğimiz bile oluyor.Birçok hizmeti de interneti zewkli hala getiriyor. Google 4VeR

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play