...Ve beklenen son geldi!

Apple, ezeli rakibi Samsung'a daha fazla para kazandırmamak için en önemli adımı attı!

  • Ender Duman
...Ve beklenen son geldi!

Pek çok açıdan ezeli rakip olan, patent davaları nedeniyle mahkeme salonlarında buluşmaya alışmış iki teknoloji devi Samsung ve Apple, yeri geldiğinde işbirliği yapmaktan çekinmiyordu: Apple'ın mobil cihazlarda kullandığı işlemcilerin üretimini Samsung yapıyor. Bu yılın başlarında, bu işbirliğinin çatırdamaya başladığını, Apple'ın yeni bir üretim ortağı aramaya başladığının iddia edildiğini duyurmuştuk. Son gelen haberler, ayrılığın kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

The Wall Street Journal gazetesinin bildirdiğine göre Apple, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing) firmasıyla bir üretim anlaşması imzaladı. Sessizce imzalanan anlaşmaya göre TSMC 2014'de, Apple çip üretiminin bir kısmını üzerine alacak. Gazetenin bildirdiğine göre anlaşma, karşılaşılan bazı teknik sorunlar nedeniyle birkaç defa ertelendi. Ancak en büyük rakiplerinden birine, üretim sürecine dahil ederek sermaye sağlamak istemeyen Apple kararlı olduğunu gösterdi ve bütün engelleri aşarak yeni üretim ortağını belirledi.

Konuyla ilgili ne Apple ne de TSMC bir yorum yapmadı. Şu aşamada fikrini duymak isteyeceğimiz bir diğer firma olan Samsung da sessizliğini koruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Samsung'a koymaz, ayrıca Apple Samsung'u bırakması demek, Samsubng'un daha az parça sıkıntısı çekecek olmasına fayda sağlar. Ayrıca, Samsung'a koymaz ki, adamlar sadece cep üretmiyor. Bence hiçbir zaman mali ve satış anlamında zorluk çekmezler.

Ben anlamıyorum şu apple ve samsung taraftarlarını sonuç olarak apple kullanıyorsun ama telefonun işlemcisini ekranını samsung üretiyor montajı çinde yapılıyor sadece kalan bir kaç parçasını ve yazılımını apple geliştiriyor yani aslında apple=samsung :)

samsung ve lg den başka panel üreticisi yok ki

Ben Samsung olsam, 2014 te üretiminin bir kısmını kendisinden alacak olan ve sonra da tamamını alacak olan Apple'a kıllığına bütün üretimi bırakırdım. Ne halt edersen et. Bakalım sonra mahkemeye veren Apple nasıl köpek gibi yalvarırdı. Zira şu anki üretimini Samsung'tan başka karşılayabilecek yok. Apple resmen yemek yediği kaba pislemeye çalışıyor. Samsung bizi taklit ediyor diyor, ama işine gelince de Android'in yukarıdan aşağıya kaydırınca çıkan çubuğunu çalmasını veya iOS 7 de bekleme ekranından kameraya sürükleyerek fotoğraf çekme özelliğini çalmaktan da geri kalmıyor. Hangisi işine gelirse. Esas suç, bunlara kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen'in patentini veren gerizekalı hakimlerde.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play