...Ve Chrome da düştü!

Chrome, tarihte ilk kez kullanıcı kaybetti. Bu kullanıcıları kapan tarayıcı ise bakın hangisi oldu.

  • Zeynel A. Öztürk
...Ve Chrome da düştü!
Google'ın kendisine kestiği ceza, Microsoft Internet Explorer'a yaradı

Chrome, son iki yılda ilk kez pazar payında düşüş yaşadı, Aralık 2011'deki yüzde 19.11'lik payı, Ocak 2012'de yüzde 18.94'e geriledi.

Düşüşün nedeni ise büyük ihtimalle geçtiğimiz ay yaşanan bağlantı (link) skandalının ardından Google'ın kendi kendini cezalandırması. Skandal, Google'ın Chrome'un arama sonuçlarındaki performansını artırmak üzere para ödediğinin anlaşılmasıyla ortaya çıkmıştı. Bu ise Google'ın hizmet şartlarına aykırı bir hareketti. Gelişmeler üzerine Google, Chrome'un PageRank'ını 60 gün boyunca düşürmüştü. Ortaya çıkan bu veriler ise Chrome'un Google'ın kendine verdiği cezadan nasıl etkilendiğini gösteriyor.

Net Applications'a göre Chrome Aralık 2011-Ocak 2012'de düşüş yaşarken, Internet Explorer yüzde 51.87'den yüzde 52.96'ya yükseldi. Firefox yüzde 21.83'ten yüzde 20.88'e gerilerken Safari yüzde 4.97'den yüzde 4.90'a düştü. Opera ise pazar payını yüzde 1.66'dan yüzde 1.67'ye yükseltti.

Google'ın cezasının bitmesine bir ay daha var. Bakalım bır fırsatı hangi tarayıcı değerlendirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Maxthon 3 Süper bir tarayıcı kullanın vazgeçemeyecksınız....

yaklaşık 6 sene firefox kullandım 1 sene chrome 6 aydır opera kullanıyorum opera kadar hızlısı stabil çalışanı yok.en basiti speedtest'de 3 tarayıcıyı deneyin sonucu kendiniz görün.

Hadi Opera, yararlan bundan :)

bence google chrome son zamanlarda epey bir sisdi gecen sene ayni kulladigim sistemde chrome isik hizinda aciliyordu simdi ayni cihazda ram takviyesi yapmama ragmen cok gec aciyor ve onun yerine opera ya gectim.

Hadi Opera, yararlan bundan :)

park etmez dileyen dilediğini yazar söyler ama tartışmasız chrome kullanıyorum ve kullanmaya da devam ediyorum daha iyisi yapılana kadar şimdilik en iyi si bu

yahu biz boşuna demiyoruz IE 9 her yönüyle diğer tarayıcılardan kalitelidir diye işte sonuç... hala anlamayan veya idrak edemeyenlere bu haber kapak olsun...

4 üde yüklü sorun yok istedigini kullan :)

Google ın örnek alınması gereken bir davranışı. Zafere giden yolda herşey mübahtır diyen microsoft ve apple ında örnek alması gerek.

Maxthon en hızlısı...tavsite ederim.

Kim ne derse desin Internet Explorer 9 olmuş, ilk çıktığından beri kullanıyorum bir kere bile mi hata yapmaz, ufacık bir sorun bile yaşamadım IE9 çıktığından beri. Maykrosoft en başarılı dönemini yaşıyor sanırım (Windows 7, IE9, Windows Phone 7.5) gerçekten çok iyi işler çıkardılar son dönemde, ama bundan sonrası zor. Yeni sürümler bunlar kadar iyi olmaz herhalde.

Chrome elbette en çok kullanılan tarayıcı olacak..Bunun sebebide İe kullanıcılarının bir anda chrome geçmesi??Onlar sadece ie'yi tek tarayıcı olarak sandıkları için chrome onlar için büyük hizmet..Ayrıca chrome o kadar para harcıyor ki bu iş için hemen hemen her sitede her programın kurulumunda chrome karşımıza çıkıyor resmen zorla yüklettirmek istiyor adamlar..Google'ın youtubesi ve gmai'line laf yok fakat chrome daha çok yol alması lazım..Dengesiz bir hız var buda çok hataya sebeb oluyor.

Chrome gönlümüzün birincisi :D

farketmez, chrome düzenli yükselişini sürdürüyor... yakında zirveye oturur.

Sen de yorum yaz