Ve Firefox sonunda bunu da yaptı!

Dün böyle bir şey olacağına kimse inanmıyordu ama bugün, Firefox sert bir virajı daha döndü bile...

  • Ali Güngör

Geçtiğimiz ay internet kullanıcılarının yüzde 24'ünün tercih ettiği Firefox bu barajı da geçerek yüzde 25 oranına ulaştı. Bu orana göre internette sörf yapan her dört kişiden biri Firefox kullanıyor.

40.000 site üzerinden kullanıcıların tarayıcı tercihleriyle ilgili araştırma yapan bir şirketin yönetim kurulu yardımcı başkanı Vince Vizzaccaro, Firefox'un bu başarısını şöyle yorumlamış:

"Firefox'un yüzde 10 kullanıcı oranına ulaşırsa daha da büyüyüp Microsoft'u zorlayacağını tahmin etmiştik. Mart 2006 da yüzde 10 Pazar payına sahip olan Firefox şu an dört kullanıcıdan biri tarafından kullanılıyor ve bu bizim için bir sürpriz değil..."

Yüzde 5'e iyi derken yüzde 25'e ulaştılar

Firefox artık 6 ayda bir sürüm yükseltiyor

Mozilla Firefox'un ilk sürümünü 9 Kasım 2004 tarihinde piyasaya sürmüştü. Geçtiğimiz Kasım ayında beşinci yaş gününü kutlayan Mozilla'nın topluluk koordinatörü Asa Dotzler, Vizzccaro'nun yaptığı araştırma sonrası "Firefox 1.0 ı piyasaya sürmeden önce takımımızdaki 8-10 kişiyle yaptığımız görüşmede eğer yüzde 5 kullanım oranını yakalarsak, bunun bizim için iyi bir oran olacağını konuşmuştuk.

Eğer bu oranı yakalayamasaydık piyasada olmamızın bir anlamı yoktu. Zamanla kullanım oranı büyüdükçe amaçlarımız da büyüdü. Yüzde 20 oranını yakaladığımızda ise iyi bir tarayıcı kullanmak isteyen herkesin favorisi haline geldik." Şeklinde bir açıklamada bulundu.

Tekrar araştırmaya döndüğümüzde Kasımın birinden yedisine kadar yapılan ölçümlerde Firefox'un yüzde 25.1 oranını yakaladığını, rakibi olan IE'nin ise yüzde 63.3 ile birincilik tahtında oturduğunu görüyoruz. Üç dört ve beşinci sıralarda ise Safari (yüzde 4.4), Google Chrome (yüzde 3.9) ve Opera (yüzde 2.3) bulunuyor.

İkincilik koltuğu rahat mı?

Chrome geliyor...

Firefox ikincilik koltuğunda şimdilik son derece rahat; ama yakın gelecekte bu durum değişebilir ve Firefox, Chrome'un nefesini hissetmeye başlayabilir. Aylık pazar payı oranları göz önünde bulundurulduğunda Chrome beklenenden de hızlı bir yükseliş gösteriyor.

Eğer bu büyüme oranıyla devam ederse Mart 2010'da yüzde 5'lik bir pazar payına sahip olacak olan Chrome, böylece Google'ın Eylül 2010 hedefini de altı ay önceden yakalamış olacak. Google'ın bir sonraki hedefi ise 2011 senesinde yüzde 10 oranını yakalamak.

Mozilla Firefox 3.6 beta 1 versiyonunu beta 2 ye yükseltti. Geçtiğimiz hafta Firefox sitesinden yapılan açıklamaya göre 3.6 beta versiyonunu yaklaşık 250.000 kişi kullanıyor. 3.6 nın resmi çıkış tarihi ise 26 Kasım olarak duyurulmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

Beğenmeyenlere kapak olsun

Herkes google chrom un ayak seslerini işitiyor mu? Evet yavaş ve emin adımlarla ilerliyor. Microsoftun korkulu rüyası..

fayırfoksum benim bee yürü kim tutar seni

Bir de bu haberi IE6 kullanarak okuyanlar var :)

.. beğenmiyorum firefox'u ama ailece kullanıyoruz işte.

yaw bu firefox açık kaynak nerden para kazanıyorlar acaba reklam falanda yok

isini bilen tilki kullanir

01.15 :D cok güzel demişsin :D fayırfoks haha :D

Firefox :D

Firefoxum benim biricik sevgilim söyle senden baska kimim var benim :D

Firefoxun Gücü Kullacının Akıllı gücü :D

bende firefox yardım ediyorum teknik servise gelen pclere firefox kuruyorum

İlk müjdeyi yine ben vereyim firefox beta3 çıkmış şu an güncelliyorum chip online duyurulur

Google youtube gibi dünyanın en çok ziyaret edilen bir sitede reklam vermesi tarayıcısının yüzdesinin olduğundan fazla hızlanmasına neden oluyor.

Firefoxu 4 yıldır kullanıyorum ve çok mutluyum...

Chrome şuanki haliyetle ancak Internet Explorer ile yarışabilecek düzeyde. İkisi de özelleştirilebilmesi açısından oldukça fakir.

Aslında her bir tarayıcının da farklı kulvarı var. FF, IE ile yarışmasına gerek yok. FF performans, özellik delisi; IE ise sadece basit bir tarayıcı. Bu durumda Opera, Firefox ile Chrome da IE ile atışmalı.

zannetmiyorum recep kardes. hemen hemen her gun tarayici haberi cikiyo . ie6 kullanan olsa bile meraktan indirip kurardi simdiye 40defa.

firefox windowstan daha iyi ve daha kullanışlı biryapısı var. ben kullanıyorum ve memnunum inşallah daha başarılı olurlar.

BEN bu yazıyı ie 8 le okudum 2. tarayıçım ise chrome

Ben beğenmiyorum eklentilerle dolu tarayıcı :P İE8 kullanıyorum ve seviyorum !!

Firefox kullanmaya başladıktan sonra bir daha İE 'nin yüzüne bile bakmadım, bugünlerde chrome kullanıyorum bence diğer tarayıcılardan daha iyi saygılar!

ben de firefox kullanıyorum ancak güvenlik gereği ile opera kullanmaya başladım

Herkesin olduğu gibi benimde kullandığım ilk tarayıcı İE6 idi. ilk bir kaç kullanmamda zaten bunun bana yetmiyeceğini düşünüp yapmış olduğum kısa bir araştırmadan sonra OPERA yı kullanmaya başlamıştım. OPERA ile ilgili aramızda duygusal bir bağ oluşmuştu. O zaman hiç bir tarayıcıda olmayan Sekme özelliği vardı. Hep OPERA kullanır oldum şuan içinde mause hareketleri tanıması benim için çok güzel bir özellik.

Kullanım açısından Firefox ile Opera arasında pek bir fark görmüyorum. İkiside İE ye nal toplatacak kadar hızlılar ve kullanımları çok pratik. Arada bir Firefox yüklü bilgisayarları kullanıyorum ve Operayı pek aratmıyorlar.

Firefox hakkı ile cırmalaya cırmalaya bu konuma geldi.

Şahsi Fikrim İE kullanmayında. Firefox Kullanın, Opera kullanın Chrome kullanın ne kullanırsanız kullanın.

mozilla yeni sürümleriyle gelişmiş bir tarayıcı sunmaya çalışırken bazı sorunlarla boğuşmaya başladı...
3 sürümlerinde şu ana dek pek memnun edici bir hız olmasa da şu anki 3.5.5 final sürümü en stabil ve en sorunsuz çalışan sürümüdür...
ilerleyen sürümlerde windows 7 ile entegreli aero arayüzü ve bir kaç özellik de eklenecek...
mozilla yeni 3.6 3.7 ve mevcut alpha sürümünde bulunan 4.0 sürümlerinde hızlı ve sorunsuz bir tarayıcı konularında daha çok çalışmalı..
aksi takdirde koltuğunu chrome veya safariye kaptırabilir..
demedi demeyin :D

64bit olanı da olsaydı kimse tutamazdı

Kullanmaktayım gayette güvenerek içim rahat kulalnıyorum Nice yıllara diyorum firefox

Millet işi gücü bırakıp FF'u övmeye ve tapmaya başlayınca doğal olarak elde edinilecek bir sonuç. ilk defa kullanıcıları reklam aracı olarak kullanan bir ürün tanıtımı.

Olmazsa olmaz bu programım. İlk kullanmaya başladığımda biraz yadırgamıştım ama çok uzun zamandır severek kullanıyorum.

Bende firefox kullanıyorum ama flash video izlerken birde yavaşlamasa

ben cıktı cıkalı firofox kullanıyorum. explorer yanından bile gecemez bence. flash sorunu olmazsa tabi :) ben yinede seviyorum firefox u

Reklamını bir kullanıcının başka bir bilgisayar kullanıcısına yaptığı ve vakıf tarafındanbağımsız olarak geliştirilen bir internet tarayıcısı daha ne olsun....

Microsoft nedense ie ye gereken önemi vermedi ve firefox' un yükselişine ortam hazırladı. 2 yıl önce çıkan bir ie açığı hala microsoft tarafından yamanmış değil. Firefox ise her çıkan hata, güvenlik açığı için 1 hafta içerisinde yama çıkarıyor. Bunun yanına eklentileri ve devamlı olarak kendini geliştirme çabası eklenince firefox' un yükselişi kaçınılmaz oluyor.

fayırfoksu sadece reklam avcısı eklentisi adblock plus için bile tercih ederim. opera denedim, olmadı. chrome denedim, olmadı.avant browser, maxthon, green browser, k-meleon, ie6-7-8 keza, OLMADI...Olamaz da zaten...mesela şuanki sayfayı bir ie8 le açın , bir de fayırfoksla açın; farkı görün...reklam avcısı tilkim, biricik sevgilim.alın size benden bikaç eklenti; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/collection/hyilmaz4641 (bu arada birkaç dedim ama, 27 tane var... ;-)

en iyisi internet explorer firefox çoğu sitede sorun çıkarıyor

Firefox gerek performansı gerek eklentileri ile şu an en iyi tarayıcı. Bazı internet sayfalarının Firefox ile doğru görüntülenenemesi ya da sadece Internet Explorer ile doğru görüntülenebilmesi, Firefox ya da diğer tarayıcıların değil o internet sitesini tasarlayan kişilerin yetersizliğini gösterir.

yakında %90 internet kullanıcısı firefox kullanacak demedi demeyin sonra :D

Firefox çok kararlı ve sağlam adımlarla yükseliyor... Chrome ve Opera meraklı kullanıcıların ve eklentilerden anlamayanların tarayıcısı olur. Firefox'un rahatlığını başka bi tarayıcıda görebilmiş değilim...

Firefox şu an için, vazgeçilemeyecek bir Net-aracı...
Özellikle, eklentileri rakipsiz

Helal olsun Firefox. Yürü koçum kim tutar seni...

fayırfoksu sadece reklam avcısı eklentisi adblock plus için bile tercih ederim. opera denedim, olmadı. chrome denedim, olmadı.avant browser, maxthon, green browser, k-meleon, ie6-7-8 keza, OLMADI...Olamaz da zaten...mesela şuanki sayfayı bir ie8 le açın , bir de fayırfoksla açın; farkı görün...reklam avcısı tilkim, biricik sevgilim.alın size benden bikaç eklenti; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/collection/hyilmaz4641 (bu arada birkaç dedim ama, 27 tane var... ;-)
------------------------
Senin reklam avcısı tikini herkez kullansa kac tane site ayakta kalabilir.Ben bu eklentiyi sadece denedim ve hemen kaldırdım.İnternetten film izledigim yerler var ve mutlaka o sitedeki reklamlara tıklamak zorundayim,kendime bunu bir borc bilirim.Yoksa sadece adblockcular siteye girse site batardı.Firefox iyidir ama hicbir zaman opera ve chrome kadar hızlı ve kararlı olamamıştır.

Firefox kullanıcısı olarak bu program ile aramda bir bağ oldu ve ben Firefox kullanmaya başlayarak eklentilerle coşup IE'ye falan dönen görmedim :) Sanırım FF kullanıcıları ile bir bütün!

"Firefox iyidir ama hicbir zaman opera ve chrome kadar hızlı ve kararlı olamamıştır."
---------------------------------------------------------------------------------
onun için mi %25 pazar payına ulaştı kardeşim.

onun için mi %25 pazar payına ulaştı kardeşim.
-------------------------------------
İe 6 nın pazar payı nedir peki.Sanırsam 2002 model program,hic bir özelligi yok.Buna ne kılıf uyduracaksin.Firefox'u 3 senedir hic begenmedim.Tabiki diger (opera,crome,ie) tarayıcılarla kıyaslarsak.Uyumluluk istiyorsan ie8 kullanacaksın.Haber siteleri firefoxta dogru düzgün görüntülenemiyor.ie8 ile acinca insanda bir rahatlama meydana geliyor.

reklam izlemek isteyen izler kardeşim.ben sinirlerime kısa devre yaptırmak istemiyorum o kadar.yasasın tilkicik

11 senedir int. kullanıyorum, FF. un 5 yıllık ömrü var, ben hiç kullanan görmedim. nerde dörtte bir oran.

Firefox, Chrome kadar hızlı değil diyen arkadaşlar ya tarayıcıdan anlamıyor ya da gözleri kör. Chrome kadar içi boş, hiçbir işe yaramayan bir tarayıcı yok. Safari'nin kullandığı birebir aynı Webkit'i, hatta en güncel sürümü bile değil, alıp kullanmışlar. Ne bir geliştirme ne bir yenilik. 2 satır daha fazla gösteriyor, 5 saniye daha erken açılıyor diye bulunmaz Hint kumaşı yaptınız Chrome'u. Oturun Maxthon kullanın, Safari kullanın daha iyi.

Ayrıca haber siteleri şunlar bunlar Firefox'ta çalışmıyor, FF dandik demek çok saçma. Pazar payı 25'i aşmış bir tarayıcıyla uyumlu site tasarlayamamak web tasarımcılarının sorumsuzluğu veya becerisizliğidir. FF ile alakası yok. Yapan yapıyor kardeşim.

IE6 ve IE7'ye destek birden kesilsin bakalım, kullanıcılara seçme şansı verilsin isteyen IE8 isteyen başka tarayıcı kullansın. IE'nin pazar payı nasıl da düşüyor. MS yeni tarayıcısı belirli bir kitleye ulaşmadan önceki sürümlere desteğini her zaman sürdürür. Aynı politika işletim sistemlerinde de uygulanır.

Arkadaşlar,firefox'un en büyük gücü eklentileridir,evet hız olarak chrome biraz daha hızlıdır ama bildiğim kadarıyla saniyenin 10'da 1'i kadar ve 5 tarayıcıyı birlikte kullandığım için söylüyorum ( ff,ie,chrome,opera,safari) chrome safari ve firefoxun karıştırılmışı gibi duruyor,görünüm olarak sayfanın gösterildiği alan olarak yani dış çerçeve değil,safari ile %80 oranında aynı,ve firefox ile ortak özellikleri var ( ie ve diğerlerinde farklı gözüken şeyler firefox & chrome da tamamen aynı gözüküyor) yani chrome güzel size göre,ama en iyi chrome gibi bir eleştride bulunamazsınız,iyi tarayıcı en hızlı tarayıcı demek değildir

Tarayıcıdan beklentisi olan, aynı anda çok sayfa açan, fonksiyon isteyen insan Firefox kullanıyor, işletim sistemini başkasına kurduran vatandaşta IE kllanıyor, pek fazla anlamadığı için. Ne zaman IE8 kullanmaya kalksam sinirlerim harab oluyor, kullanan IE kullansın ama lütfen Firefox'a çamur atmayın, IE size maaş bağlamadı.

11 senedir int. kullanıyorum, FF. un 5 yıllık ömrü var, ben hiç kullanan görmedim. nerde dörtte bir oran.
**********************************************************

Yuh , diyorum bu arkadaşa başka da birşey demiyorum... Ama ie'nin 5 senelik ömrü kaldı demek isteyipte sürç-ü lisan eylediyse o ayrı... MS dahil ie kullanıcılarının en büyük korkulu rüyası tilkidir... Ne yaygaracı opera , ne burjuva safari , ne acemi chrome ne de diğerleri... Yapmayın ziyaretçi arkadaşım , firefox bence insanların (hala daha garipsediğim) alışkanlıkları yüzünden %25'i bugün aştı... Yoksa %45'ler %60 lar tilkinin en büyük hakkı... I love you ff3...
Bu arada sevgili operacılar tarayıcınız neden hala daha % 2 lerde diye düşünürseniz ; tilkinin arkasında linux dünyası , operanın arkasında ise yaygaracı bir şirket var fazla düşünmeyin yani....

kendimi bildim bileli FF kullanıyorum fakat eklentiler yüzünden yavaşlaması beni çıldırtmak üzere!!!
bu yüzden hız gerektiren sitelerde chrome, eklenti desteği gerektiren sitelerde FF kullanıyorum..
İE ' dan bahsetmiyorum bile :)

pardon güvenlik konusunda İE 'ın hakkını yememeliyim..Bankacılık işlemlerim için MECBURİYETten İE kullanıyorum

Bu kadar süslenip püslenip milletin gözüne sokulursa ie6 bile yükselri :D

Ben hemen hemen tüm tarayıcıları kullandım en iyisi firefox ama chrome de çok hoşuma gidiyor.

arkadaşlar şimdi herkesin bilgisayar donanımı aynı olmayabilir. aslında kullanıcının kullanış biçimide çok önemlidir. ben ff ie chrome kullanıyorum. chrome hızlı ama sekme sayısını 30 un üzerine çıkarınca kitlenip kalıyor. ie 5 taneyi çalıştırıyor ama 8 9 u gördümü pert. lakin ff de inanın 50 nin üzerinde sekme açıkken bile tık yok.
amd 64 bit 2,6ghz işlemci 4 gb ram 1 gb ekran kartı ve windows 7 ultimate. çok bir şey değil ama güzel iş yapıyor...

Beş para etmez, etmiyorda zaten, eklentileriyle adı anılan bişey,
eklenti yazan garibanlar sayesinde milyon dolarları cebe indiriyorlar, açık kaynak ya amcam giller herkes gelişmesine katkıda bulunur pastayı Amerikan firması firofox yer ne güzel değilmi :D

*****
Beş para etmez, etmiyorda zaten, eklentileriyle adı anılan bişey,
eklenti yazan garibanlar sayesinde milyon dolarları cebe indiriyorlar, açık kaynak ya amcam giller herkes gelişmesine katkıda bulunur pastayı Amerikan firması firofox yer ne güzel değilmi :D
*****

Yuha yuha yuha. Cehaletin bu kadarı. Bi açın da Mozilla Foundation nedir ne değildir öğrenin. Milyon dolarları cebe indiriyormuş. Birehh birehh bireehhhh. En sevdiğim kullanıcı tipi işte. "Sağır duymaz uydurur"

Sen de yorum yaz