...Ve Google fişi çekti!

Google sonunda söylediğini yaptı, fişi çekt: İşte Google'ın Çin sayfasına girenlerin başına gelenler

...Ve Google fişi çekti!
Çinli kullanıcılar için artık Google Çin yok!

Google, yaklaşık 2 hafta önce herkesi şoke eden bir açıklamaya imza atmış, Çin'den çekilebileceğini duyurmuştu. Ve beklenen bugün gerçekleşti, internet devi, Çin sayfasını resmi olarak kapattı.

Çin'li kullanıcılar www.google.cn adresine girmek istediklerinde, kendilerini Google'ın Hong Kong sayfasında buluyor. Yani internet devi, bu adresi Google'ın Hong Kong sayfalarına yönlendirmiş durumda. Bunun nedeni ise, Google Hong Kong'un sansürsüz sonuçlar sunması. Bilindiği gibi Google, Çin'den gelen sansür baskısına artık boyun eğmeyeceğini daha önce açıklamıştı.

Aslında tüm bunlar, başta Google olmak üzere, çok sayıda dev siteye Çin'den gelen saldırılar sonrasında başlamıştı. Geride kalan 2 hafta içerisinde iyice gerilen ipler, bugün yaşanan "fişi çekme" olayına kadar uzandı. Bakalım ilerleyen günler bize ne gösterecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Google haklı iyide yapmışlar

Google' ı sevmeme rağmen, halkının öz niteliklerini ve kültürel değerlerini korumak isteyen ÇİN bu konuda haklı...!!!

saygılarımla...!!!

dünyaya kapalı komünist çin devleti

Google çok haklı, iyide yapmışlar, benzerini yasaklandığı ülkelerde YouTube'da yapabilse mutlu olacağım!
Google çağında halkın öz değeri-kültür vs. yok artık, bundan böyle daha iyi olan kazanacak kötüler, kötü kültürler hep kaybedecekler!

Cinin öz degerleri ve kulturu imis. peh ne kulturu ne öz degeri disi kapitalis ici kominist ortacag dusuncesi ile yasayan 2 milyar köle. 10milyonluk Küba bile bunlardan daha cok adam cikartir hepsini toplasan bir ise yaramaz. Ne demis atalar nerde cokluk orda .................

Google yerden göğe kadar haklı. Helal olsun

Google.cn calisiyor...

Çin ' de duydu :)

Google kapanınca Çin halkının öz değerleri bayağı gelişir artık. Umarım Türkiyenin başına böyle birşey gelmez. Komple bütün internet kapansa bizim yöneticilerin umurunda olmaz. İşimize gelmedi kapattık der utanmazlar.

edipçiftçi halkın öz değerlerini korumak adına çin mi haklı. ya biz. Youtube dan bize yapılan hakaretleride siliverseler ya elleri kırılmaz herhalde... Bizde açarız bağlantıyı(bu yönetim oldukça zor da)

Herkes istediğini istediği gibi arayabilir herkes bi başkasının hakkı söz konusu olmadıkça özgürdür Allahın insanoğluna verdiği hakların yine insanoğlu tarafından sınırlandırılması mümkün değildir. çin halkının öz nitelikleri için yakında oradaki türkmenleri köle yapmaya başlarsadamı haklı olacak kendi halkımı korumaya çalışıyorum diye bahaneyle mi çıkacak yine karşımıza. chin,in yaptığı tam bir saçmalık hoş çin devleti başlı başına saçmalık.

Sonunda beklenen oldu ve Google bunu yapacaktı. Kesinlikle hak veriyorum. Google haklı

Çin kaybetti malesef.

Helal olsun google a, zaten çinden nefret ediyorum.

Edip sen yasağı bekleme bundan sonra google'ı da kullanma o zaman, kendi özdeğerlerini koru sen, tabi o irade varsa sende ;)

Bu arada google'ın internet trafiği de bayağı bir rahatlamıştır...

Darısı türkiye'nin başına ya vergini ver yada defol git ülkemden google.

Helal olsun googleya sözünde durdu Microsoft gibi cambazlık yapmaya çalışmyor

Darısı türkiye'nin başına ya vergini ver yada defol git ülkemden google.

Dünyayı böyle insanlarla paylaşmak korkunç bir şey.

Google gerçekten doğru olanı yaptı. Çin umarım dersini alır.

Bu google her zaman beni güldürüyor. Şimdi gidip google'ın çindeki durumuna bakarsak şöyle bir gerçeği görürürüz. Google çinde en fazla kullanılan sitelerden olabilir ama arama motoru olarak 1 numara değil. Eric Schmidt geçenlerde şöyle bir açıklama yapmış onada çok güldüm. ''Çin'den tamamen çekilmiyoruz, Orada işlerimiz iyi ilerliyor... Problemimiz yalnızca sansür kurallarıyla ilgili, başka bir şey değil". İşler iyi mi ilerliyor? Tek derdiniz sansür mü? Rakibin baidu nun en az %50 gerisindesin reklam gelirlerin de devamlı düşmekte. Sen o kadar reklam yap gazetelere kadar ilan ver genede pazar payın istikrarlı bir şekilde düşsün sonrada tek sorun ''sansür'' de. Tabi ki çin yönetimi ile aralarındaki sorunların ya da çinden geldiğini iddaa ettikleri saldırıların bu olayda etkisi vardır ancak bu etki olsa olsa %10 dur. Şöyle düşünelim mevcut şartlar devam etse ama google çinde arama motoru olarak 1. olsa reklam gelirleri de devamlı yükselişte olsaydı yine bu şekilde davranır mıydı ? Davranmazdı. Google sadece bir şirkettir ve her şirket gibi amacı para kazanmaktır kazandığı para azalınca çinden çekildi işin aslı budur. Son olarak tabi ki Çin yönetimini destekliyor değilim ancak tüm dünyaya kendini özgürlük savunucusu olarak gösteren ama doğal olarak tek derdi para kazanmak olan bir şirketide savunacak halim yok.

Çin halkının öz değerleri bayağı gelişir artık.
---------
Haklisin köpek eti yemeyi birakirlar. Uygurlari öldürmeyide birakirlar. Zavalli hayvanlarin derilerini canli canli yüzmeyide birakirlar nede olsa Çinliler bunlari daha önce bilmiyordu bunlari googleda aradi buldu ve yapmaya basladi. Uc kurus icin simdi kendilerini satiyorlar yakinda ordaki firmalar baska yerlere tasinmaya baslayinca satacak birsey bulamazlar. Dünyadaki en gereksiz devletlerden birisi uluslararasi yasalarla böyle ülkelerin nüfusu sinirlandirilmali bence 2 milyar gereksiz insan.

Google number one :)

Sen de yorum yaz