Ve Hoşçakal VHS...

Hızlı CPU’lar ve yeni video donanımı, televizyon yayınlarını harika kalitede kaydetme ve video CD’ler üzerine yazma olanağı sunuyor. CHIP, dijital video recorder PC’yi nasıl kendinizin kurabileceğini ve bunun ne kadara mal olacağını, en uygun ürünleri tanıtarak açıklıyor.

Ve Hoşçakal VHS... (Sayfa 2)

İşlemci: Bir GHz’in altında hiçbir şey işlemiyor
Farklı TV kartlarıyla ve bunların kayıt yazılımıyla yapılan testler, bir şeyi belirgin bir biçimde gözler önüne seriyor: Kesintisiz S-VCD kalitesinde (format: 480x576 piksel MPEG 2, saniyede 25 frame) kayıt ve oynatma için, asgari 1 GHz’lik bir Celeron gerekiyor. Bu üzerlerine bir MPEG chip’i lehimlenmiş video kartları için geçerli. Çifte hızda ileri sarma, Timeshift ya da tümüyle 3 PAL çözünürlüğünde (DVD kalitesinde MPEG 2) kayıt gibi tüm işlevlerden yararlanmak isteyenler, en azından 1,2 GHz’lik bir Pentium III (yaklaşık 200 dolar) sahibi olmak zorunda. Burada USB yoluyla zaten frenlenen ve 500 MHz’lik CPU saat frekansı ile memnun olan Pinnacle’ın Bungee’si gibi harici
çözümler bir istisna oluşturuyor.

Sabitdisk: Çok yer ve az gürültü
Videolar bilgisayara aktarılacaksa eğer, devasa disk alanına ihtiyaç olduğu düşünülebilir. Oysa durum hiç de o kadar iç karartıcı değil, çünkü kural olarak şu geçerli: Bir saatlik MPEG 1 (VCD) 500 MByte’ın biraz üzerinde, 2/3-MPEG 2’de bir saat (S-VCD) yaklaşık 1 GByte yer tutuyor. Çok sessiz bir Maxtor VL40 32049H2 (yaklaşık 80 dolar) tarafından sunulan, sınırlı 20 GB ile bile pratikte oldukça fazla şey elde edebilirsiniz: Bunun üzerine rahatlıkla beş film sığıyor, ondan sonra da zaten filmi ham ortamlara yazmak zorundasınız, aksi takdirde kontrolü kaybedebilirsiniz. En iyi DVD kalitesinde kayıt yapmak isteyenler, daha büyük (60 GByte), ama 120 dolar ile bariz bir biçimde
daha pahalı olan Maxtor 80 96147H6’yı edinmeli.

Sürücü: Yalnızca yazıcı mı, yoksa DVD sürücü de mi?
Tavizkar olmayanlar, Philips ürünü DVDRW208 gibi yaklaşık 750 dolarlık bir DVD yazıcıyı, Slim-Line kasaya yerleştiriyor ve böylelikle TV dizilerini bir disk üzerine kaydediyorlar. Hesabını bilenler, yaklaşık 200 dolarlık Ricoh MP9200ADP gibi bir DVD-Player/CD yazıcı Combo mu ya da S-VCD’lerin kaydedilmesi ve oynatılması için yeterli olan bir 16 hızlı yazıcı mı (Ricoh MP7163A, 90 dolar) kullanıp kullanmamayı düşünüyor.

TV donanımı: Yalnızca uzmanlar iyi iş görüyor
PC’de TV yayını alma ve video depolama için, ilkesel olarak iki olanak mevcut: Ya stereo sesli ve kayıt yazılımlı bir TV kartı ya da MPEG donanım destekli (dahili PCI kartı olarak ya da harici USB üzerinden) bir recorder özel modülü. Burada TV kartı/software recorder’dan ibaret olan ucuz (her ikisi bir arada 150 doların altında) çözümü tavsiye etmek isterdik. Ancak, sonsuz kurulum afetlerinden sonra, bizde genel itibarıyla yaklaşık olarak istenen sonuçları sağlayan yegane ürünler, Windows XP altında en yeni WDM sürücüleriyle çalışan PowerVCR2 ve Hauppauge WinTV oldu. Bunların MPEG2 kalitesi VHS sınıfında seyrediyor, ancak bir 1,8 GHz’lik bir Pentium 4, görüntü ve sesin tatminkar bir biçimde birlikte çalışmasını sağlıyor. Bu bağlamda WDM sürücü sorunlarının bariz bir biçimde hala çözülmemiş olduğu göze çarpıyor; öyle ki, öncelikle PC terfisi yapanlar için bu cazip yaklaşımı kapsam dışında bırakmak zorunda kalıyoruz. CPU’ya fazla yük bindirmeyen, size aşağıda tanıtacağımız, MPEG chip’li kayıt uzmanları bariz bir biçimde daha fazla işe yarıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Ve Hoşçakal VHS... (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir