Ve Hoşçakal VHS...

Hızlı CPU’lar ve yeni video donanımı, televizyon yayınlarını harika kalitede kaydetme ve video CD’ler üzerine yazma olanağı sunuyor. CHIP, dijital video recorder PC’yi nasıl kendinizin kurabileceğini ve bunun ne kadara mal olacağını, en uygun ürünleri tanıtarak açıklıyor.

Ve Hoşçakal VHS... (Sayfa 3)

Fast-Dazzle tv4me: Kullanımdaki birkaç kusur dışında bu kart, ideal bir dijital recorder’a oldukça yaklaşıyor. Beş metre uzunluğundaki tek bir scart kablo üzerinden doğrudan televizyona bağlanıyor, ekran kartı üzerinde bir TV çıkışına gerek kalmıyor, yani temiz PAL sinyali garanti. Program seçimi ve recorder’ın temel işlevleri, kartın TV görüntüsüne yansıttığı menü üzerinden cereyan ediyor, kurulum ve konfigürasyondan sonra PC monitörü gereksizleşiyor. En iyisi bilgisayarın internete bağlı olması, o zaman kart, TV program seçimini otomatikman bir internet adresinden indiriyor, ve uzaktan kumanda bilgisayarın komple kullanımı için yeterli oluyor. Celeron 1 GHz ve DirectX 8.1’den itibaren tv4me istenildiği gibi SVCD videolar üretiyor. Çok hareketli sahnelerde hemen hemen hiçbir artifact belirmiyor, görüntü tam olarak orijinal TV’de olduğu kadar iyi değil, ama yeni bir S-VHS kaydından üstün, üstün, tabii anten sinyalinin parazitli olmaması önkoşuluyla. Görece uzun filmleri, yazılım, otomatikman ayarlanabilir büyüklükte, Nero ile hemen yazılabilen MPEG dosyalarına ayırıyor. Scheduler bilgisayarı ACPI yoluyla uyandırabiliyor ve yeniden uyumaya gönderebiliyor. Kısacası: 300 dolar karşılığında kullanışlı.

Hauppauge WinTV-PVR: WinTV-PVR: Rakip Hauppauge de aynı şekilde MPEG chip’li, konsept itibariyle PC’ye daha güçlü bir biçimde dayanan bir kartı koz olarak elinde hazır bulunduruyor: Görüntü çıkışı ekran kartı üzerinden çalışıyor. Paket MPEG 1 verileri üreten yazılım içeriyor, S-VCD kalitesine homepage’deki ücretsiz ek araçlarla ulaşılabiliyor. Araçlar kurulduğunda, kullanıcı tüm format özelliklerini kendisi belirleyebiliyor. Kayıt MPEG 2 olarak gerçekleşiyor.Hauppauge çözümü böylelikle benzer bir biçimde, video profesyonelleri için daha fazla olanak sunan iyi görüntü kalitesi getiriyor, ama daha fazla zahmet ve daha fazla bilgi gerektiriyor. MPEG editörüne film montajı ya da reklam aralarının kaldırılması olanağı tanıyor. Ancak 2 GByte’dan daha büyük uzun filmlerde, dosyayı önce daha küçük parçalara ayırmak için TMPGenc gibi araçlarla müdahalede bulunmak zorunlu (yaklaşık 280 dolar).

Pinnacle Bungee: Pinnacle ürünü Bungee modülü, USB-Port’una bağlantı için bir komple çözüm. Hardware MPEG Encoder, VHS görüntü kalitesine hemen hemen ulaşıyor, ama buna karşılık başka sorunları çözüyor: Bilgisayarın CPU performansı 500 MHz’e kadar geri gidebiliyor. Veri akışları USB üzerinden cereyan ediyor, TV yayını alma ve gerçek zamanlı encoding box tarafından hallediliyor. Hatta timeshift bile çalışıyor. Paketle birlikte format dönüştürücü T-Rex ve yazıcı yazılımı olarak Nero geliyor (yaklaşık 350 dolar).

ATI All in Wonder Radeon 8500 DV: Yeni bir VGA kartının satın alınması zaten gündemdeyse ve oyunlar alanında da güncel duruma uyum sağlamak istiyorsanız, o zaman ATI-Multiboard gündeme geliyor. Yazılımı sayesinde kart, uzaktan kumanda da dahil olmak üzere ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye sahip. İnternet üzerinden ATI’nin destek sayfalarından edinebileceğiniz ek bir program ile ATI tüm gerekli formatları tanıyor. Görüntü kalitesi ve konfor Dazzles tv4me’nin gerisinde kalmıyor, ama en azından bir 1,4 GHz’lik bir işlemci gerekli, çünkü ATI on-board olarak hiçbir MPEG donanımı sunmuyor. Bir AGP slota ihtiyaç duyduğu için, kart Slim-Line kasalar için uygun değil.

Fujitsu Siemens DVB-S/-C: Dijital uydu televizyonu için DVB kartlar denilen TV kartları özel bir durum teşkil ediyor. Bunlar arasında tümünün yapısı birbirine benzeyen Siemens Sat DVB C,Hauppauge WinTV DVB, TechniSat SkyStar 1 ve Galaxis Plug-in S bulunuyor. Bunlar zaten MPEG-2 benzeri formatta gelen dijital TV sinyalini yalnızca PC için dönüştürüyor ve bunun için süper hızlı bir CPU’ya gerek duymuyor. Bu “arayüzler” olanaklarını, veri akışını MPEG 2’ye dönüştürecek şekilde hesaplayan ve CD’ye uygun porsiyonlara ayıran Odsoft kökenli WinDV live yazılımıyla gerçekleştiriyor. S-VCD için dosyalar transkodlamaya tabi tutulmak zorunda: Zaman kaymalı kaydın programlanması EPG (Elektronik Program Yöneticisi) üzerinden çalışıyor, hatta eğer ses kartı söz konusu işleve hakimse, ses Dolby Digital AC3 olarak çıkıyor. Videopack5 ile dönüştürülmüş veri akışları SVCD’de ayrıntılarla göz alıyor ve VCD formatında da hala VHS kalitesine ulaşıyor.

Sonuç: Slim-Line kasa sayesinde Digi-Recorder mükemmel bir hal alıyor. Zaten dijital TV yayını alabilenler bundan yararlanmalı, ötekiler içinse, öncelikle tv4me iyi iş görüyor. Ama reklamın kaldırılması vs. için ek araçlar gerekiyor. Recorder kullanımı yoğunsa, işletim sistemi olarak Windows XP tavsiye edilebilir, çünkü XP artık 2 GByte’lık dosya sınırlamasına sahip değil.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Ve Hoşçakal VHS... (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir