Ve Hoşçakal VHS...

Hızlı CPU’lar ve yeni video donanımı, televizyon yayınlarını harika kalitede kaydetme ve video CD’ler üzerine yazma olanağı sunuyor. CHIP, dijital video recorder PC’yi nasıl kendinizin kurabileceğini ve bunun ne kadara mal olacağını, en uygun ürünleri tanıtarak açıklıyor.

Hiç kuşku yok ki, henüz her şey lüks aşamasında: Eğer Slim-Line kasada tümüyle yeni bir recorder PC’yi TV masanıza yerleştirmek istiyorsanız,
bunun fiyatı 1.000 dolar civarında seyrediyor. 300 dolara bile alınabilecek bir S-VHS video recorder ile karşılaştırıldığında, bu tutar bir hayli yüksek. Ancak bunun karşılığında bir de DVD’ler, MP3’ler, Video-CD’ler, DivX dosyaları için bir player, bir Settop-Box, bir video server vs. vs. vs. elde ediyorsunuz. Karşılaştırma için yeni DVD-recorder’lardan biri kıstas alındığında, gerekçeler daha da iyi anlaşılıyor: Bunlar 500 dolar daha pahalı ve sürpriz bir biçimde kayıt kaliteleri hiç de daha iyi değil. O zaman beklemek niye? DVD karşısındaki tek dezavantaj ise şu: Komple bir filmi arşivlemek için iki ya da üç boş CD gerekiyor, ama hakiki film sever, tam da bu nedenle, (henüz) DVD
üzerinde bulunmayan güzel, eski filmlerin koleksiyonunu yapabildiği için, bu durumu centilmenlikle karşılıyor.

Hangi bileşenler ve araçlarla konforlu, kesintisiz ve güvenli dijital kayıt yapabileceğinizi CHIP size aşağıda gösteriyor: Bunlar Hi-Fi formatında küçük kasadan başlıyor, doğru CPU üzerinden gerekli video donanımına kadar uzanıyor. Tabii ki size, ne kadarlık bir yatırımla ne kadar kalite elde edebileceğinizi, mevcut bilgisayarın donanımını nasıl değiştirebileceğinizi de açıklıyoruz.

Yeri gelmişken belirtelim: Derginin yayına hazırlanma aşamasının bitimine çok az kala, TV kartı artı recorder (kayıt) yazılımından ibaret, ilk bakışta en hesaplı görünen, çözümü çalıştırma olanağına kavuştuk.

Daha güzel kasa: Küçük ve kompakt
Mükemmel bir digi-recorder, dış görünüş itibarıyla da zevkinizi incitmeksizin, TV rafında yer alabilmeli. Bu yüzden görünüm olarak ağ PC’leri için sunulan Booksize PC’ler ya da Barebone’lar uygun. Bunlar, birçok temel bileşeni onboard olarak teslimata dahil eden, özel olarak uyumlandırılmış anakartlar içeriyor. Kompakt yapı tarzı bunları bir Hi-Fi bileşeninin dizaynına yaklaştırıyor, ama genişletmeler için az serbest alan bırakıyor.

MSI MS-6215: Anakart üreticisi MSI 30 (genişlik) x 30 (derinlik) x 8 cm (yükseklik) formatında bir kompakt kasa serisi sunuyor. Testlerimiz için, Intel 815e ve Intel Celeron için bir soket sahibi MS-6215 tipinin sürüm 5’ini ve yeni Tualatin işlemcileri kullandık. Özel olan TV Out (Video, S-Video) çıkışlı grafikten başlayıp ses, USB, ağ ve firewire’a kadar uzanan tüm çevre yapıtaşlarının hemen hemen 300 dolarlık fiyata zaten dahil olması. Kasa, güç kaynağı ve CPU için üç soğutucunun kabul edilebilir derecede, ancak bir CD player’da olduğu kadar değil, sessiz olması sevindirici. Yüksek paket yoğunluğuna rağmen, test sistemimiz hiçbir zaman aşırı ısınmadı. Biraz hileyle (s88’deki atölyeye bkz.) MSI’ın iki PCI kartı, bir yazıcı (recorder) ve bir sabitdisk için yer sunuyor (www.computeruniverse.
net).

Shuttle Spacewalker FV24: Aynı şekilde anakart, güç kaynağı (150 watt), soğutucu ve kablo setleriyle donanmış olan, 19x17x27 cm. formatındaki bu alüminyum kasa,Mini-Hi-Fi kasanın yanına ideal bir biçimde uyuyor. Ancak, VIA-PL133 chipsetli anakart üzerindeki alüminyum küp içinde, yalnızca tek bir PCI kartı yer buluyor. Bin bir çabayla buraya en uzun video kartını -Hauppauge WinTV-PVR yerleştirmek olanaklı oluyor. Yapıyı kurduktan sonra, güç ve ses kablolarını hava akımını engellemeyecek şekilde düzenlemek gerekiyor. Shuttle, kasa ve CPU soğutucuların gürültüsüyle ilgili olarak, paylanmış ve çoktan yardım sözü vermiş bulunuyor. Biz yeri geldiğinde kasa soğutucuyu başka
bir modelle değiştirdik ve CPU fanını bir öndirenç ile kıstık. Bunlara rağmen, üretici şimdiden Pentium 4 ve AMD Athlon XP için yeni modeller duyurmuş bulunuyor. Gümüş rengindeki cephe kapağıyla, bir DVD sürücü de yaklaşık 300 dolardan başlayan fiyatlarla teslim edilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir