...Ve HP, ikiye ayrıldı!

PC pazarının dev şirketi, artık yoluna iki ayrı şirket olarak devam edecek!

  • Levent Öztürk
...Ve HP, ikiye ayrıldı!

Teknoloji dünyasının en büyük ve en ünlü firmalarından biri, ikiye ayrılıyor. Bu durum, insanların teknolojiyi kullanma şekillerinin değişmesine büyük bir firmanın geç tepki vermesinin doğal bir sonucu.

Hewlett-Packard, Silikon Vadisi firmaları için model olan sistemin öncüsüydü. 1939 yılında bir Palo Alto, Kaliforniya garajında iki Stanford Üniversitesi mezunu tarafından kurulan HP, rahat şirket kültürü ve mühendislik bilgisi ile uzun zamandır övgüler toplamaktaydı. Zaman içerisinde büyüyerek oldukça yüksek bir kar elde eden ve çok uluslu bir deve dönüşen firma, çeşitli bilgisayar malzemeleri ve ticari teknoloji hizmetleri sunuyor. Ancak akıllı telefonların ve bulut işlemlerinin yükselişi gibi en son akımlar ile baş etmekte zorlanan HP'nin yönetim kurulu, daha küçük odaklara sahip olan daha küçük iki firmaya ayrılma kararı aldı.

HP Inc. kişisel bilgisayarlar ve yazıcılar satacak. Hewlett-Packard Enterprise ise ticari bilgisayar sistemleri, yazılım ve teknoloji hizmetleri sunacak. Bugünden itibaren her iki firma, New York Stock Exchange üzerinde ayrı ayrı temsil edilecek.

Forrester Research teknoloji analisti Peter Burris eski HP'nin "Web'in ortaya çıkışını kaçırdığını" söylüyor ve ekliyor: "Mobilin ortaya çıkışını (da) kaçırdılar."

Yeni yapılanmada CEO Meg Whitman HP Enterprise'ı yönetecek ve PC endüstrisinin kıdemli isimlerinden Dion Weisler de HP Inc. yöneticiliğini üstlenecek. Her ikisi de bağımsız olacak ve "sürekli gelişen markete tepki verme esnekliğine" sahip olacaklar. 

Analistler, HP'nin yaklaşık olarak eşit iki yarıya ayrılması ile her parçanın önümüzdeki yıl 50 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirmesini beklemekteler. Ancak şüpheciler, hiçbir firmanın eski HP'nin market üzerindeki etkisine sahip olamayacağını iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

inşallah beter olursunuz

@02 Kasım 2015 20:09 Adam sevmiyor beyler.

@03 Kasım 2015 01:34 800 eoroyu alip cöpe at bakalim sonra gel buraya yazi yaz

2 degil 3 de devam etse bu marka batar .suan elimdeki hp yaniyor kesinlikle tavsiye etmiyorum hp yi

@03 Kasım 2015 01:07 bendeki hp fanı bile çalıştırmaya bile gerek duymuyor. amd işlemcili versiyonu kullanıyorum çünkü :)

@03 Kasım 2015 19:43 banene ne kullanirsan kullan ise yaramayan markayi metleme burda

firma büyük kolay batmaz bence daha çok kar eder.. lattopların hepsi cayır cayır çünkü intelin son işlemcileri resmen elektrik enerjisini ısıya dönüştürüryor.. bunlarmı 60 70 watt tasarruflu öylemi.. yalancılar.. hp satamazsada sanayisiyle on senedaha gider... bu ayrılma farklı alanlara yönelmesine sebeb olacak gibi.. bakacaz zaman neyi gösterir..

@03 Kasım 2015 09:30 titanicte batmaz denilmişti sonuç batti.nokia sonuç batti kaliteli ürün yapmazsan batarsin bu böyledir arkadaşim bunu unutma .hp laptoplarda aşırı isinma sorunu var sikayet vara gir yazilanlari oku batip batmayacagini ordaki yorumlardan anlarsin.

normal olan durum bence

Bunun anlami the end sona dogru yaklaşıldığını gösteriyor.adamlar kirip attigim hp laptopta 1980 yillarinin teknolojisi kullanmışlardi sanki bir laptop 2 programi calistiramazmi? Kardeşim bilgisayar neye tiklasam cevap veremez haldeydi. Bu teknolojiyle bilgisayar yaparsan batarsin buda bir gerçek.

10 seneden uzun süredir ve şuanda HP dizüstü bilgisayarı, 2 sene HP telefonu ve kullandığım sürece HP yazıcısı kullandım ve gayet de mutluyum. Şuan evimde 5 tane HP bilgisayarı, 1 tane telefonu 2 tanede yazıcısı var. Bence en harika teknoloji markalarından biridir gerçekten üzüldüm bu duruma. Microsoft muhtemelen satın alıp Nokia'ya yaptığını yapar.

Lenovo HP ve DELL i mahvetti

@05 Kasım 2015 17:47 lenova kaliteli ürünler yapinca öbür markalarin sonu geldi

Yaşadigim sürece bu hp markasindan yedigim kazigin acisini untmuyacagim.sen beni kandirip isinan bilgisayarini bana satabilirsin ama unutma dünyada internet var .yorumlarimi okuyanlar olacaktır.burda aslinda kendi sonunu hazirliyorsun hp bunu böyle bil.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play