...Ve Jelly Bean zirveye oturmayı başardı!

Android'in son iki sürümü olan 4.2 ve 4.2, bir yılı aşkın süredir yapamadığını nihayet başardı!

  • Levent Öztürk
...Ve Jelly Bean zirveye oturmayı başardı!

Artık yeni bir çağdayız. Ve bu çağ, Google'ın ürettiği son Android sürümünün çoğu Android kullanıcısı tarafından tercih edildiği bir çağ. Oysa ki, bir yılı aşkın süredir Android 4.1 (ve sonrasında gelen 4.2), en yeni sürüm olmasına rağmen Play Store'u kullananların en büyük kısmı hala Gingerbread'i tercih ediyordu.

Resmi "Developers Dashboard"a göre, "Android Jelly Bean" (yani 4.1 ve 4.2) kullanıcılarının oranı %37,9'a ulaşarak "Gingerbread" (Android 2.3) kullanıcıları oranını %34,1 ile ikinci sıraya itti. Bunlar olurken "Ice Cream Sandwich" (Android 4.0) kullanıcıları oranı %23,3 olarak gözüküyor.

Android cephesinde bu durum, daha çok, üreticilerin güncellemeleri çok geç hazır hale getirmeleri sonucunda ortaya çıkıyor. Ama şurası da bir gerçek ki, eski veya yeni kullanıcıların büyük kısmı artık son sürüme geçiş yapmış durumda.

Aslında aynı durum, tüm yazılım dünyası için geçerli. Arayüzler beğenilmediği veya çalışma hızı, şekli gibi durumlar hoşa gitmediği için eski sürümleri kullanmaya devam edenlerde gözle görülür bir düşüş söz konusu. Belki tartışılabilir ama, bize göre rekabet kızıştıkça, yazılım üreticileri "öylesine" geliştirdikleri sürümlerden vazgeçip üzerinde gerçekten çalışılmış yazılımlarla karşımıza çıkmaya başladılar... Bu da, son sürümlerin tercih oranının artmasına yol açan en önemli neden!

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

aynen burda da var 4.2 ve 4.2 gerçekten manidar

baslik: android'in son iki surumu olan 4.2 ve 4.2 ... sizce de bir hata yok mu?

@10 Tem 2013 19:50 4.1 ve 4.2 demek istemişlerdir ben de fark ettim ama takılmadım.

saçmalık.. 4.1 4.2 4.3 hepsi jelly bean zaten. belki de google "herkes en güncel sürümü kullanıyor" demek için jelly bean diyor hepsine.

dikkatinizi çekerim en güncel sürüm 4.2 ve %3 kullanıma sahip.

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Jelly Bean'ın son sürümüne sahip kullanıcı yalnızca 5.6 altı bu çok düşük bir oran Övünülmesi gereken Jelly Bean değil Jelly Bean 4.2.x sahip telefonlar olması lazım. En güncel işletim sistemi kullanan Android pastasından yalnızca 5.6 pay alabiliyor. Yani en güncel Android'i yalnızca %5.6 kısım deneye biliyor. Bu çok düşük bir rakam. Google'ın bu duruma çağre bulması lazım.

Haberin can alıcı kısmı şurası: "Play Store'u kullananların en büyük kısmı hala Gingerbread'i tercih ediyordu." yani kullanımı değil play store kullanım oranları bunlar. Binlerce telefon kullanıcısı telefonunu yalnızca arama yapmak, mesaj atmak vs. için kullanıyor unutmayalım. Play storedan uygulama indirmeyi geçin Google hesabı olmayanlar bile var.

Android saçmasapan iğrenç bir işletim sistemi! İstediğiniz yazın valla umrum da bile değil bir kaç en ergen çıkıp laf söyler bana söylesin Android iyi değil! yeni çıkan Windows phone lar ondan daha zaten en kralı İOS hadi ergenler iş başına!

@10 Tem 2013 22:42 Sakin ol şampiyon... Senin ios'una kimse birşey demiyor... Yıpratma kendini fevri davranma :) Görende İos ile dünyaları yaratıyorsun sanır... Whatsapp'ta mesaj gönderip arama yapıyorsun sonra, hadi ergenler diye çağrıda bulunuyorsun... Senin boklu telefonundan bizene :)

Android OS İstediği kadar zengin içerikte olsun. Güncelleme konusunda iOS Kadar iyi değil. Ki görsellik bakımından en iyisi Windows Phone 8 Dir. Nokia Lumia 1020 çıksın. Çoğu kişinin zaten kararı değişecek.

@11 Tem 2013 01:40 sen windows phone 8'i bi kullan sonra sıkılınca windows phone 8 ile ne yapabiliyosun ondan sonra görüşelim..

@11 Tem 2013 01:40 iosu ne kadar gözünüzde büyütüyorsunuz. apple iosta 6 yıldır nerdeyse hiç bir şeyi değiştirmedi. ilk defa ios 7de birşeyleri değiştirmeye kalktı o da b.ktan boyama bişey oldu. ayrıca eski cihazlara ios güncellemelerinin anca ucu kenarı geliyor. halbuki android herbir sürümde baştan sona yenileniyor.

hala 2.3.6 kullananlar olarak çok tatlıyız bence.

samsung guncelleme verdivde bizmi kurmadik sanki

" Play Store'u kullananların en büyük kısmı hala Gingerbread'i tercih ediyordu" bu bizim tercihimz değil güncelleme vermeyen firmalardan kaynaklanıyor

Play Store'u kullananların en büyük kısmı hala Gingerbread'i tercih ediyordu. Hahaha Gingerbread kullananalarında işi yoktu "Banane ben jelly beana geçmiycem" diye kapris yapıyolardı... Eh google senin güvendiğin şlirkeler güncelleme verdi mi de böyle konuşuyorsun. bence bundan sonraki sürümü az ram harcayacak şekilde yapta şirketler güncelleme versin... hem şu tabloyu biraz toplarsın. hemde apple'ın karşısında adam gibi bir rakip olur...

O kadar güncelleme getirirseniz olacağı bu oyunların Windows 7' ye göre optimize edildiğindeki XP' nin durumunu hatırlatmak isterim...

google bir dönem sadece, bugün kimsenin kullanmadığı honeycombla uğraştığından gingerbreadlı cihazlar donanımlarının zayıf olduğu gerekçe gösterilerek uzun zaman sonra çıkan icsye güncellenmedi

google bir dönem sadece, bugün kimsenin kullanmadığı honeycombla uğraştığından gingerbreadlı cihazlar donanımlarının zayıf olduğu gerekçe gösterilerek uzun zaman sonra çıkan icsye güncellenmedi

Sen de yorum yaz