Ve karşınızda Firefox 5 Beta 1! İndirin!

Firefox 5 için ilk beta yayınlandı: Yenilikler, ilk test sonuçları ve indirme bağlantısı içeride...

Mozilla, Firefox 4'ün ardından, Chrome'da da olduğu gibi, "kanal değiştirme" özelliğine geçiş yapmıştı. Bu özellik sayesinde dileyenler, Aurora kanalına geçip gecelik deneme sürümlerini indirip deneyebiliyordu.

Eğer Firefox 4 sizin için yeterince hızlı değilse; ancak Firefox 5'in Aurora sürümleri de çok fazla "eksik" gibi görünüyorsa size bir müjdemiz var: Firefox 5'in ilk beta sürümü, Final sürüm ve Aurora sürümleri arasında indirilmeye sunuldu.

Firefox 5 Beta'nın dikkat çeken ilk farkı, Aurora sürümlerinden daha stabil çalışması. Ayrıca performans açısından da önemli iyileştirmeler olduğu kolayca anlaşılabiliyor. Ayrıca yeni betada "kanal değiştirici" özelliği de ilk kez karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde Firefox'un içerisinden Aurora, Beta ya da Final sürüm kanalları arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz.

İlk test sonuçları ve indirme bağlantısı...

Hıza gelirsek... İlk SunSpider – Javascript testlerimizde Firefox 5 Beta'nın Firefox 4'ten daha hızlı olduğu ortaya çıkıyor. Ancak bu beta bile, halen IE9'u (32 bit) yakalayabilmiş değil. Tabi bunun bir beta sürüm olduğu unutulmamalı. Mozilla bu hızla devam ederse, Firefox 5'in final sürümünde durumun değişmesi kimseyi şaşırtmamalı...

Buradan Firefox'un yeni beta sürümüne ulaşabilirsiniz. Ancak kurulumun, Firefox 4'ün üzerine yapılacağını bilmenizde de büyük yarar var...

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Yenilikler:

Sürümün numarası Firefox 4 iken Firefox 5 Beta 1 oldu.

IE9'a FF 6 da yetişirler belki :)

hmm ilginç ben ffox 4.0.1 sunspider-0.9.1 den 240 ms not alıdım ie 9 ile denedim o 225 aldı.

indirme bağlantısına tıkladığınız zaman "Firefox 5.0b2" şeklinde geliyor yani beta 2 gelmiş oluyor

Biraz Google olmuş gibi :) Ama bu betalar da iyi taktik indirilme sayısı hayli artıyor hem final sürümü hem de şu betalara duyulan merak kullanıcıların dikkatini çekiyor. Her beta sürümüne farklı iyi bir özellik ekliyorlar onu deneyim bunu deneyim derken adam tüm sürümleri indirmiş bulunuyor :) Buda daha fazla kullanıcı sayısı ve daha fazla download sayısı demek oluyor.

indirince yükleme dosyasında 5.0b2 diyor. beta 1 mi 2 mi şimdi bu?

Cıkması İyi Oldu.Firefox 4 ' de Bazı Eksikler Vardı İndirdim o eksikler betada duzeltılmıs.Sistemi Zorlamıyor...Performans Sisteme Yardımcı Oluyor Google Chrome Tarayıcısında Herhangi Bir Siteye Giriş Yaptıkdan Sonra Dili otomatık olarak türkceye cevirmesinide betaya eklemelıler.

Firefox 5 Beta 2 Demek istediniz sanırım :)

İe en hızlısı aralarında ?

4'ün üzerine kuracağından eklentiler bakımından uyumsuzluk sıkıntıları çekilecektir sanırım. Chrome da öyle değil, Dev Channel, Beta ve Stabil sürümde tüm eklentiler çalışmaktadır. Cevap verebilecek olan ?

4 ten memnunum 5 çıksında 6 yada geçeriz 7 takip ederiz biz firefox çuyuz vazgeçmeyiz :)))

deneyen var mı? Görüşleri bekliyoruz:)

güzel. firefox testeri oldum çıktım ya. firefox 4(varsayılan), firefox 3.6(hala vazgeçemedim), nightly, aurora, beta için 5 ayrı profil kurdum ve ayrı profiller üzerinde test ediyorum. denemek isteyenlere tavsiyem: ayrı klasöre kursunlar betaları yoksa kararlı sürümün üzerine kurulum yapar. daha sonra beta için yada aurora için bir profil açın(yeni profil ismi 'aurora' olsun diyelim). daha sonra masaüstündeki kısayola sağ tıklayıp özelliklerine girin ve Target: "C:\Program Files (x86)\Aurora\firefox.exe" -P "aurora" şeklinde bir değişiklik yapın ki hep o profili kullansın Aurora için.

Tarayıcı sonuçlarına saygı değer CHIP OPERA'YI NEDEN EKLEMİYORSUNUZ? OPERANIN DÜZENİNİZİ BOZMASINDAN MI KORKUYOSUNUZ

inanamıyorum internet explorer 9 en hızlı mıymış javascript testlerinde!? :P merak etme microsoft yakında geçerler gene.

10 sene sonra tam sürümü çıkar heralde

Firex ne abi hiç mi yazım hatalarına dikkat etmiyorsunuz??

ne yani chrome en sonda mı?

hiç sanmıyorum..

gerçekten hızlı arkadaslar ben beyendim

Firefox Setup 5.0b2 Buradaki 2 beta 2 olduğuna dair değilmi ?
verilen linkten bu çıktıda :)

internet explorer yaaa <3
adamlar kaç ay önce çıkardı hala daha geçebilen yok sunspiderda :D
ie 10 çıkdığında diğerleri netscape gibi emekliye ayrılır <3

Firefox Gümbür Gümbür geliyor..

durmak yok chrome ile devam.

Hızı artmış ama:Türkçe olmaması ve eklentilerimin çoğuyla uyumsuz
olması nedeniyle eski sürümüme geri dönmek zorunda kaldım. "Bir gr. şeker için bir çuval keçiboynuzu" Bu böyle olmamalıydı...

Firefox mu? Artik gecmiste kaldi. Chrome ve Opera varken hangi cilgin gider onu kullanir...

türkçe versiyonu var hatta şu an Aurora versiyonunu türkçe kullanıyorum

Aurora gerçekten çok hızlı ve şimdiye kadar bir sorun çıkardığını görmedim. Chrome'dan ve Opera'dan hızlı. Aurora 5.0 kullanıyorum, tavsiye ederim.

Bütün tarayıcılar(Opera hariç) Firefoxun yanında halt yemiş yavaşmış çok ram harcıyormuş hangi tarayıcıda bu kadar eklenti var bakın görün firefoxun 64 bit kararlı sürümü çıksın piyasanın anasını ağlatacak daha gecelik sürümleri çok kararlı ve hızlı final sürümü çıktığında nasıl olacağını düşünemiyorum bile

Çok sayıda sekme açıp kullananlar için firefox kesinlikle rakipsiz

Sen de yorum yaz