...Ve nihayet Windows 8!

Bugüne dek yeni Windows hakkında tek kelime etmeyen Microsoft sessizliğini bozdu: İşte Windows 8!

Windows 8 hakkında sızmayan bilgi kalmadı; her gün yeni Windows hakkında bir şeyler yazılıp çizildi. Ama bu süreçte, Microsoft cephesinden Windows 8 hakkında tek bir kelime bile duymadık. Ama Microsoft, sonunda bu sessizliğini bozdu Windows 8 hakkında ilk kez konuştu. Üstelik konuşan sıradan biri değil; Microsoft'un patronu Steve Ballmer...

Ballmer, Tokyo'da düzenlenen geliştiriciler konferansı sırasında herkesi heyecanlandıran açıklamalara imza attı. Bu açıklamaların en can alıcı bölümü, hiç kuşkusuz yeni Windows'un adı hakkında oldu. Şimdiye kadar herkes, yeni Windows'tan Windows 8 olarak bahsediyordu ama resmi ismin bu olup olmayacağı bilinmiyordu. Ballmer, konuşması sırasında sık sık "Windows 8" adını kullanarak, bir sonraki Windows'un Windows 8 ismi ile karşımıza çıkacağını onaylamış oldu.

Steve Ballmer, konuşmasına Windows 7'li sistem satışlarının 2011 yılı için, yıl sonuna kadar 350 milyon adedi geçeceğini söyleyerek başladı. Windows 7 ile birlikte müşteri memnuniyetini çok yukarılara çekmeyi amaçladıklarını söyleyen Ballmer, bunda başarılı olduklarını, kullanıcılara yeni bir arayüz, yepyeni özellikler sunduklarını belirtti.

Peki Windows 8 ne zaman çıkacak? Haberimizin ikinci sayfasında...

İşte Windows 8'in çıkış tarihi...

Bu noktadan sonraki amaçlarının bu memnuniyet düzeyini daha da yukarı taşımak olduğunu belirten Microsoft'un bir numaralı ismi, Windows 8 ile bunu başaracaklarını iddia etti. Windows 7'de ses ve dokunma ile kontrol devrimi gerçekleştirdiklerinin altını çizen Ballmer, Windows 8 ile birlikte çok daha fazla devrime tanık olacağımızı müjdeledi.

Steve Ballmer, Windows 8'in çıkış tarihi hakkında da bazı ipuçları vermeyi ihmal etmedi. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, yeni model Windows'a 2012 yılında kavuşacağız. Ancak bu kavuşma 2012'nin hangi ayında olacak; orası henüz netlik kazanmış değil. Ancak Windows 8 PC'ler için olduğu kadar, tabletler için de büyük yenilikler içercek gibi görünüyor. Ballmer'ın konuşmasında sık sık kullandığı tablet ve slate kelimeleri, Microsoft'un çok gerilerde kaldığı bu pazara da, Windows 8 ile birlikte hızlı bir giriş yapacağının sinyallerini veriyor.

Ballmer, konuşmasının sonunda, ilerleyen günlerde Windows 8'in geliştirilme aşaması hakkında pek çok haberle karşılaşacağımızı da belirtmeyi ihmal etmedi. Eğer büyük patron sözünde durursa, bundan sonra Windows 8 sızıntı haberleri ile değil, resmi haberler ile gündeme oturacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Ballmer bey bana 50 liraya key verecekmisiniz.Yoksa korsan mı kullanalım.Ballmer sadece bu soruya cevap veremez.Yollar her türlü korsana çıkıyor çünkü.

Hade hayırlısıyla... Umarım hayal kırıklığına uğratmaz... :)

Arayüzü yenileyip satıyorlar. 350 milyon da satış yapılırsa her yıl işletim sistemi çıkarırlar tabi.

Ben kisisel olarak hala Windows 8'in tablet olayina cok fazla birsey katacagini sanmiyorum. Windows kullanici arayuzu dokunarak kullanmaya elverisli degil yeni bir arayuz yapmis olsalar bile arkada 80 tane hizmet calistiran bir Windows 8'in pil ömrü ve islemci performansi ne olacak oda ayri bir soru. Umarim yanilirim ama simdiye kadar gördugum kadariyla basarili olmayacagini sögluyor.

windows 8'in beklentilerin de üzerinde bir işletim sistemi olacağını düşünüyorum, zira microsoft, windows 7 ile bunu bizlere göstermiş oldu.

windows 8 iyi gelecek

"MÜJDELEDİ." DERKEN?

Windows 5 lirada olsa Türkiye'de herkes korsan kullanir.

Ben kisisel olarak hala Windows 8'in tablet olayina cok fazla birsey katacagini sanmiyorum. Windows kullanici arayuzu dokunarak kullanmaya elverisli degil yeni bir arayuz yapmis olsalar bile arkada 80 tane hizmet calistiran bir Windows 8'in pil ömrü ve islemci performansi ne olacak oda ayri bir soru. Umarim yanilirim ama simdiye kadar gördugum kadariyla basarili olmayacagini sögluyor.
-----------------------------------------------------------------------------

Her windows 8 haberinin latına bunu yazıyorsun. farklı win 8 sürümünün olacağı duyuruldu. Windows 8 le ilgili diğer haberleri de takip etsen öğrenicen.
ARM sürümünün de aynı anda piyasada olacağını biliyoruz. X86'nın çalıştırdığı 80 tane hizmeti ARM'nin çalıştıramayacağını MS hepimizden iyi biliyor. Yeni arayüz de hazırlanıyor ayrıca.

steve ballmer sıradan biri

Umarım yine donanım yükseltmek zorunda kalmayız.

MS Yönetimindeki Herkez Böle Demiştir:
İnterneti Açıyom Sızıntı Var Televizyonu Açıyorum Yine Windows 8 Sızıntısı Bu Kadar Yeter Bizde Birşeyler Söyleyelim Yoksa Windows 8 Hiç Satılamıyacak !
BİRAZ SAÇMA :D

Yenilenen sadece arayüz değil. Birçok şey yenileniyor. Destek, uyumluluk, yönetim tarzı, teknolojik gelişmeler, güvenlik vs. bunların hepsi gelişiyor.

ballmer evlerden para kazanmıyo ki zaten.

büyük şirketlerden kazanıyor ;)

"Yenilenen sadece arayüz değil. Birçok şey yenileniyor. Destek, uyumluluk, yönetim tarzı, teknolojik gelişmeler, güvenlik vs. bunların hepsi gelişiyor." Sen Steve Ballmer'in basın danışmanı mısın?

Hız istiyoruz hız.
Aynen MAC de olduğu gibi hıza yönelmeleri gerekiyor.

Ben netleştireyim 2012 başında bi terslik olmazsa.

Her zaman orjinal den yanayım.Windows u korsan kullanmak avantaj değil dezavantajdır.

Tabletler için farklı bir sürüm hazırlıyorlar fakat not olarakda diyorlar ki windows uygulamaları bu tabletlerde çalışmayacak..? Tabletin eksiğini gidermedikten sonra o zaman senin farkın ne olacak merak ediyorum. En azından windows uygulamalarını çalıştırabilseydi çok iyi olurdu ve normal pc oyunlarının bir kısmını destekleseydi super olurdu. Bence diğer tabletlerden farkı olmayacak bu yüzden yemez bu iş. Bence bunla uğraşacaklarına pil ömrünü nasıl daha da artırabilirim diye bir teknolojisine yönelsinler. Ondan sonra da word excel photoshop gibi uygulamaların pc versiyonunu çalıştıracak bir emülator olustursunlar. Açıkçası ben tabletlerin bu farklı işletim sistemleri ile beraber gelmesini istemiyorum. İnsanların alışkanlıklarını bitirmesi kolay olmaz. Tabi burada notebook piyasası ölmesin diye de bu tabletlere normal windowsların yüklenmemesi de bir strajedir. İnşallaj java,flash,ofis uygulamaları ve çok sistem gereksinimi istemeyen oyunlarda bir gün tabletlerde düzgün bir şekilde çalışır....

Bence 2012 erken bi tarih ben 2013 sonları 2014 başlarını bekliyordum daha w7 tam anlamıyla oturmadı w8e daha erken.

Erken geliyor diyorsunuz arkadaşlar ama artık geç bile kalınıyor. İşletim sistemleri donanımların imkanlarını tasdik eder nitelikte değiller. Bu gücü bulabilecek bir işletim sistemi her zaman için daha iyi olacaktır. Donanım ve yazılım uyumluluğu kullanıcıyı en iyi şekilde memnun etmelidir.

beyler win 8 bence para kazanmak için yapılan bir oyun vista da nasıl hayal kırıklığına uğradıysanız bu da böyle olacak bu arada windows vista ultimate işletim sistemi kullanıyorum çok ta memnunum.

Windows 7'yi kullandıktan sonra Vista ve öncesine dönüş, arabadan inip bisikletle yolculuk yapmaya benziyor bence. Win7 gayet güzel bir işletim sistemi. Win8 için erken mi? Evet biraz erken sayılabilir ama gelişmeler de hızlı oluyor artık. WinXP'de olduğu gibi 6-7 yıl bekleyemezler. Kendileri kaybeder...

ubuntu 6 ayda bir yeni versiyon çıkartıyor... bence 2012 geç... 2011 daha iyi olur...

ARM sürümünün de aynı anda piyasada olacağını biliyoruz. X86'nın çalıştırdığı 80 tane hizmeti ARM'nin çalıştıramayacağını MS hepimizden iyi biliyor. Yeni arayüz de hazırlanıyor ayrıca.
------
Iyi o zaman neden ARM'de Windows 7 modu olacak ve hala tabletlerde klavye fare icin yazilmis uygulamalari calistiramaya calisiyorlar. Sen gidip tablet alip klavye fare takip photoshop mu kullanicaksin?

Ayrica neden internette dolasan surumlerde cok fazla farklilik yok X86 ile ARm srumleri arasinda?

5 ay kadar önce hala "xp forever" yazanları anmak için kısa bir sessizlik :)

Windows 8 çıkmasın artık ayıp oluyor, bir sürü Windows 7 satın aldık. Bilseydik almazdık.

xp forever :D

hani xp idi işte 8 çıktı parayı veren 8 i çalar

Mac ' ı örnek alsalarda hızlı bişey yapsalar. Çok şey mi istiyorum !!

bu xp den ne anlıyorlar halen anlamış değilim win7 dururken harika yaa win 8 cıksın onuda alacağım ...

Ballmer sıradan biri diyene cevap adam koskoca microsoftun ceosu :D Uygun fiyat olsa satın alırdım :D ama değil..

xp her zaman iyi

Ben korsan wındows format cd sı alıp etkınlestırme programı yukleyıp orjınellestırıyorum

xp mi o da ne eşittir 2012 yılının taş devri :)

nedense microsoft tablet piyasasında hayal kırıklığına uğrayacak gibi bi his var içimde umarım yanılırımda kullanıcılar hayrına olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play