Ve sonunda AMD ve Intel el ele

Ve sonunda Intel ve AMD el ele verdi. İki firma hangi ürün için ortak çalışmaya karar verdi?

  • Ongun Batuhan Altan
Ve sonunda AMD ve Intel el ele

Daha önce sizlere duyurduğumuz "AMD ve Intel el ele mi?" haberimiz gerçekleşti ve artık AMD ve Intel ortak çalışacaklar.

Son yıllarda dizüstü bilgisayar piyasasının hızla yükselmesi pek çok üreticinin dikkatini çekmiş ve pazardan pay kapabilmek adına sıkı bir mücadele başlamıştı.

Dizüstü piyasasının lider ismi Intel, mevcut çözümlerinin yetersiz kaldığını faketmesiyle birlikte Nvidia ve AMD'ye yönelmişti. Lakin Nvidia'nın çözümlerindeki teknik sorunlar ve aralarındaki gerginlik sebebiyle Intel, AMD ile birlikte çalışma kararı aldı.

Centrino 2 platformunda kullanmak üzere AMD ile anlaşan Intel oldukça iddialı görünüyor.

Giriş seviyesi olarak entegre grafik çözümüne sahip X1300 modelinden başlayarak harici olarak gelecek 3870 X2 modeline kadar her bütçeye uygun çözümler sunmak istiyor. Özellikle çift GPU kullanan 3870X2 modeli dizüstünde oyun oynamak isteyenlerin gözdesi olabilir.

Intel'in yeni Centrino 2 platformunu Haziran ayında Tayvan'da yapılacak olan Computex fuarında tanıtması bekleniyor.


AMD Türkiye
Tel: 0 (212) 272 17 93

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Intel AMD'sız hıcbır sey yapamaz bu bir gerçek....

vaybe rüyamı bu acaba AMD ve intel birlikte çalışıyorlar hadi hayırlısı

bu birliktelikten iyi ürünler üretilmesi muhtemeldir, ama rekabetin zayıflamasıyla bizim ceplerimizin boşalacağıda muhtemeldir.

intel işlemcileri daha iyidir diye tutturan eğitimsiz fanatik kitlesi acaba hiç düşündü mü, aynı sınıf ve frekanstaki bir intel işlemciye aynı L2 cache belleği koyarsanız AMD nin yarısı hızına neden düşer. çünkü işlemci tasarımları verimsiz. hızı yüksek L2 cache bellekle sağlıyorlar.
L2 ramler işlemciyle aynı hızda çalışır ve 4-5 kat yavaş DDR belleklerle işlemi azaltma amacıyla vardır. core2 mobil işlemcilere bir bakın 3MB altında L2 si olan var mı? yok. Turion x2lerde bu 1MB. L2 SRAM bellekler maliyeti artırır. AMD ekonomik ve verimli kalmakla stabil bir tavır gösteriyor. nasıl olsa 1MB L2 ile bile 1-2 ay sonra intelin en hızlı işlemcisini geçebiliyor. intel bu belleğin maliyetini ve aşırı karını müşteriden çıkarıyor. 2 ay sonra sıradan bir performans sınıfına girecek bir işlemci için yüzlerce dolar fazla masraf yapmak ne derece akıllıca? intelin bir türlü dikiş tutturamadığı hatta düzgün sürücüsünü bile yazamadığı grafik chipleri var bir de. intelin çok parası, fabrikaları olmasına rağmen ürünlerine bunu yansıtamıyor, müşterilere hızlı birşeyler satmaya odaklanmış ticari hırs odaklı bir firma olarak çalışıyor. AMD ile hiçbir ticari bağlantım yok, ben sadece tarafsız analiz yapan bir teknloji ve ekonomi uzmanıyım. AMD gerçekten smarter choice. akıllı olmak en hızlı olmak değil, en verimli ve tutarlı olmak demektir. kendi kalene gol atarak gol kralı olunmaz.

Nvidia da VIA ile anlasma sagladi... isler kizisacak. yakinda Nvidia, Intel e inat islemci uretirse sasmayin.

iki dev el ele tutuştu. çok iyi oldu! Seviyoruz ikisini.

Intel AMD'yi son yıllarda ezdi geçti.Türkiye'deki işlemci fiyatları ile yurtdışındaki fiyatlar çok farklı.AMD malesef 100$'ın altındaki işlemcileriyle fiyat/performans veriyor.Bunun ötesinde intel hem overclock potansiyeli ile hem de performansı ile AMD'yi AthlonXP zamanından beri solladı.Bunları yazarken elimde sadece 1 intel quad işlemcili sistem ve en az 6-7 tane amd sistemim var,ama dost acı söyler,AMD 150$ üstündeki segmentlerde çuvallıyor.Bu da asıl kar edilecek yerlerde intelin üsünlüğünü gösteriyor.Ama Intel düşük fiyat sınıfına da göz dikti ve celeron core2duo'ları çıkardı.AMD'nin işi zor,belki fanatikleri düşük performansına rağmen tercih ederler yoksa sonu 3dfx gibi olur.

ya bu ikisi birleştiyse yandik valla bunlar bizi sömürür bilgisayar kullanmicam artık kendimi tasavvufa adıcam insanın gücü yetmez bunlara

Eninde sounda Intel dahi teknolojijik gelişmeleri AMD'den alıyor.
64bit mimarisini Intele kim verdi.

Intel sürekli AMD'ye mecbur kalacaktır. Kendisinin geliştirilen bişey yok ki.
Daha çok Ön bellek. İşlemcileri yan yana çivilemek vs.

İNTEL %50 Vee. AMD %50 Şimdi Sizden %100 Performans Bekliyoruzz...!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play