Verileri tuzlayıp da depolayın

Bilim adamları tuz kristallerinde inanılmaz miktarlarda veri depolamayı işte böyle başardı...

  • Ali Güngör
Tuzu lazerle kristalleştirip veri depoluyorlar
Tuz kristalleri üç boyutlu depolama imkanı sunuyor

Tuz kristallerinin gelişmiş veri depolamanın sırrını sakladığı düşünülüyor. Şimdiye kadar yüksek isabet oranıyla oluşturmak çok zordu ama bu değişti.

Edinburgh Üniversitesi'ndeki araştırmacılar düşük enerjili lazerler kullanarak, tuz kristallerini jel hale getiriyorlar. Bu da mevcut sistemlerden 100 kat daha fazla veri depolamaya imkan tanıyor. Bir küp şeker boyutundaki alana bir terabyte veri depolamak böylece mümkün hale geliyor.

Düzenli tuz kristalleri oluşturmak, kulağa geldiğinden çok daha zor. Araştırmacılar bunu üst üste binen iki düşük enerjili lazeri, bir tuz çözeltisi üzerinde kullanarak geçici bir kristal oluşturabildi.

Aslında bu keşif yıllar önce kaza eseri yapılmışyı. Işığın kristal oluşumunda kullanılabileceğini öğrenen bilim adamları, geçen zaman içerisinde bu tekniği geliştirdiler. Şimdi istedikleri gibi kristal oluşturabiliyorlar. Bu kristallerin avantajı, üzerine veri yazılabilen ve optik olarak okunabilen üç boyutlu bir yüzey sunmaları. Elbette pratik kullanım için bu teknoloji üzerinde daha çok çalışılması gerekiyor, ama potansiyel büyük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

O.o uzun zamandır hiç bişeye vay be! dememiştim. Böyle bişeyi hayal bile etmemiştim. tuzun içine veri depolamayı hayal bile edemezdim heralde.

malesef kafam bunu almadı, daha açıklayıcı olabilirdi...

Yapıyorlar be :D Benimde kafam tam basmadı. ^. boyutla lakalı olan ne? Ve de bunlar nasıl okuncak :S

Bizim yemek tuzlarında da oluyor mu?

sonunda kristallere veri yazmak gerçek olucak yani :)

o zaman tuz da değerlenir artık tuz yiyemez oluruz hemde bunun pc lerde kullanılması çok zor bence.

Virüsler tuzda yaşayamaz artık antivirüs kullanmayada gerek kalmıyacak, yaşasın tuzlar :D

Uc boyutla alakasi ne ?Sanirim katman katman yazabiliyor buda kupik bir alana kat kat yazilma olanagi veriyor yada her bir yuzeye farkli bicimde yazip 6 yuzey kullanabiliyorlar acikcasi bende anlamadim ama dusuncem ilk secenekten yana

aslında bu olayı şeker ile yapmak daha mantıklı değil mi? şekerde hem enerji var ve hemde yapışkan, ve tutucu kimyasaları sebebiyle isabetli veri yazmak ve kristal oluşturmak daha da kolay olacaktır...!!!

ayrıca karbonhidratlar pirinç, bulgur gibi diğer maddelerde de bulunduğu için belki bu teknoloji pirinç tanelerine doğru kayar.

hatta çok hızlı tepkimeye girmesi sebebiyle jel haline getirilmiş çamaşır suyu veya uygun kıvamdaki deterjan formülleri bile kullanılabilir. Özellikle nohut bitkisel proteğin yapı taşlarıyla dolu olduğu için çok kolay hafıza oluşturulabilir.

neyse yakında ekmek arası INTEL ve NVIDIA' lı yumurta yapmaya başlarız heralde...

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULANAN HERKESE SAYGILAR

çiftçi edip döktürmüş maşallah. çiftçilere saygılar.

her şeyde üç boyuta geçiyoruz..
bakalım daha neler çıkacak hadi hayırlısı

hayal ötesi bişi -.-"

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play