Verilerimizi topluyorlar... Peki ya sonra?

İnternette bilgilerimizi toplamayan şirket yok gibi... Peki ama bu bilgileri ne kadar kullanıyorlar?

  • Onur Seven
Çoğu şirket topladığı verileri kullanmıyor!

Yeni bir ankete göre İngiltere, Fransa ve Almanya'daki çoğu şirket, kullanıcılardan topladıkları kişisel verileri hiçbir zaman kullanmıyor. Veri depolama sağlayıcısı Pure Storage, Temmuz ayında üç ülkeden 308 ticari uruluşu kapsayan bir ankette, kuruluşların yüzde 72'sinin toplanan verileri daha sonra kullanmadıklarını tespit ettiklerini söyledi.

Pure Storage tarafından yayınlanan rapora göre, ankete katılanların yüzde 22'si toplanan verileri hiç kullanmadıklarını söylerken yüzde 50'lik bir bölüm ise bazen kullandığını itiraf etti. Yüzde 26 oranındaki diğer bir grup ise toplanan verileri her zaman için kullandıklarını söylüyor.

Kuruluşlar, toplanan verilerin işlenmesinin maliyetli bir iş olduğunu, buna uygun araçlara sahip olmadıklarını ve sürecin çok zaman aldığını söylüyorlar. Çoğu şirket bu nedenlerden dolayı elde edilen verileri değerlendirme imkanı bulamadıklarını belirtiyor.

Avrupa Birliği veri koruma kanunları, kişisel verilerin adil ve yasalara uygun şekilde işlenmesini gerektiriyor. Yürürlükte olan yasa kapsamında kişisel verilerin açık ve meşru amaçlar için toplanabileceği belirtilirken, kurumların ancak mevzuata uygun şekilde kişisel veri depolayabilecekleri belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Yürürlükte olan yasa kapsamında kişisel verilerin açık ve meşru amaçlar için toplanabileceği belirtilirken, kurumların ancak mevzuata uygun şekilde kişisel veri depolayabilecekleri belirtiliyor." Amerikan menşei li çoğu firma da bu kurallara uymadığından dolayı ara sıra "Avrupada" bu firmalara karşı açılan davaları görüyoruz. Örn: Google, Facebook

@11 Aralık 2015 00:50 Zaten uysalar da orada vatana ihanetten yargılanıyorlar.

Kişisel verileri olmasa dahi özünde insanların (onların bakış açısı ile Tüketici-Müşteri) eğilimi, Ailede kaç PC kullanıcısı var, ortalama gelirleri, yakın zamanda ev, Oto, Smart Telefon, Sigorta yaparlarmı, vs açısından anonim değerlendiriyorlar. Bundan yasa ile kurtulunmaz. Sana verisini paylaşan Şirket senden de birşeyler illa ki alacaktır.

Hepsi boş laf hepsi bahane, yüzde 22 hiç kullanmadığını söylemiş, o zaman niye topluyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play