Verilerinizi farklı bir bölümde saklayın!

Windows ve dosyalarınızı ayrı bölümlerde saklayın; hem güvende olun, hem işiniz kolaylaşsın!

  • Zeynel A. Öztürk
Verilerinizi farklı bir bölümde saklamanın yolu!

Belgelerinizi, dosyalarınızı ve her tür veri ve çalışmanızı Windows'un bulunduğu diskten farklı bir diskte saklamanız her zaman önemlidir. Bu sayede Windows diskinde işler yolunda gitmediğinde verileriniz güvende kalır.

Ancak PC'niz için ikinci bir sürücü satın almanız her zaman pek mümkün olmayabilir. İşte burada disk bölümleme işlevleri devreye girer. Diskinizi örneğin iki büyük parçaya bölerek, iki farklı disk gibi kullanabilirsiniz.

Makalemizde tek bir sürücüyü nasıl iki bölüme ayırabileceğinizi sizlere gösterecek, ardından verilerinizi Windows'un bulabileceği şekilde ikinci diske nasıl taşıyacağınızı anlatacağız.

Boş disk alanına bakın

1. Boş disk alanına bakın

Dosya Gezginini açın ve sol taraftan Bu bilgisayar'a tıklayın. C: sürücüsünde ne kadar boş alan kaldığına bakın - bu sürücünün tüm verilerinizi tutacak kadar geniş olması gerektiğini unutmayın. Ne kadar veriniz olduğunu kabaca anlamak için C:\Kullanıcılar yolunu izleyin, isminize sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. İhtiyacınız olan alanı burada görebilirsiniz.

2. Verileri harici bir diske taşıyın

Kullanıcı klasörü C: sürücüsündeki boş alandan büyükse, bunun bir kısmını harici diske taşımanız gerekecek. Belgeler, Resimler, Müzik veya Video klasörlerinden birini açın ve içeriğini harici diskinizde aynı isimde bir klasöre taşıyın. Bu taşıma işlemini kullanıcı klasörünüzün boyutu boş alandan daha küçük olana kadar tekrarlayın.

Disk Yönetimi'ni açın

3. Disk Yönetimi'ni açın

Windows 8 kullanıcıları, Win+X'e basıp "Disk Yönetimi"ne tıklayarak araca ulaşabilirler. Windows 7 ve Vista'daysa Başlat > Çalıştır yolunu izleyip diskmgmt.msc yazmanız ve Tamam'a tıklamanız gerekli. Disk Yönetimi penceresi açıldığında C: sürücüsüne sağ tıklayın ve Birimi Küçült'e tıklayın.

4. Sürücüyü küçültün

Windows, kısa bir beklemenin ardından C: sürücüsünün maksimum ne kadar küçültülebileceğini gösterecek. Boş alan yeterliyse Küçült düğmesine basın. Önerilen alan çok büyükse, MB cinsinden farklı bir boyut girin. Ortalama bir kullanıcı, toplamda 50GB'a (51.200MB) ihtiyaç duyacaktır.

5. Yeni bir bölüm oluşturun

Windows, sürücünün boyutunu ayarlarken bekleyin. İşlem bittiğinde Disk Yöneticisi penceresinde diskin yanında yeni, boş, "Ayrılmamış" bir bölüm göreceksiniz. Bu bölüm, yeni veri bölümünüz olacak.

Ayrılmamış alanı ayarlamak için üzerine sağ tıklayın ve "Yeni Basit Birim" seçeneğine tıklayın. Şimdi İleri'ye tıklayarak sonraki adıma geçin.

Veri bölümünü oluşturun

6. Veri bölümünü oluşturuyoruz

Birim boyutunu belirmeniz istendiğinde onu olduğu gibi bırakın ve İleri'ye tıklayın. Yeni bölüme D: sürücü harfini atamak istiyorsanız, şimdilik "Sürücü harfi veya sürücü yolu atama" seçeneğini seçin ve İleri'ye tıklayın. Birime uygun bir isim verin ("Verilerim" gibi), diğer seçenekleri olduğu gibi bırakın ve İleri'ye, ardından Bitir'e tıklayın.

7. Sürücü harfini değiştirin

Şu an D: harfini kullanan sürücüyü Disk Yönetimi'nde bulun ve üzerine sağ tıklayın. "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" seçeneğine tıklayın. Şimdi Değiştir düğmesine tıklayın ve açılan pencerede yeni bir sürücü harfi seçin ("Z" gibi). Son olarak Tamam'a, ardından Evet'e tıklayın.

Şimdi yeni veri bölümüne sağ tıklayın ve "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" seçeneğine tıklayın. Ekle'ye tıklayın, "D"  harfini seçin ve "Tamam"a tıklayın.

Belgeler klasörünü taşıyın; son adımlar

8. Belgeler klasörünü taşıyın

Bir klasör penceresi açın ve C:\Kullanıcılar\İsminiz yolunu izleyin. Belgeler klasörüne sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Konum sekmesine tıklayın ve Taşı'ya tıklayın. Yeni sürücünüzü açın ve kullanıcı adınızla aynı ismi taşıyan bir klasör oluşturun. Bu klasörün içinde "Belgeler" adında yeni bir klasör daha oluşturun. Bu klasörü seçin, "Klasör Seç"e tıklayın ve Tamam'a, ardından Evet'e tıklayın.

9. Diğer klasörleri taşıyın

Dosyalar veri bölümüne taşındıktan sonra aynı işlemi diğer kullanıcı klasörleri için de tekrarlayın. Genellikle şunları taşımanız gerekecektir: Masaüstü, İndirmeler, Resimler, Müzik ve Videolar. Bunların yanında Kişiler, Favoriler ve Kaydedilen oyunlar klasörlerini de taşımak isteyebilirsiniz.

Tamamlandığında harici diskinizde taşıdığınız dosyaları veri bölümünüzdeki ilgili klasörlere geri taşıyın.

10. Son adımlar

Tebrik ederiz, belgelerinizi ve diğer dosyalarınızı Windows'tan ayrı olarak saklayabileceğiniz bir bölüm oluşturdunuz. Şimdi isterseniz Windows Yedekleme aracını veya üçüncü parti Macrium Reflect Free gibi bir aracı kullanarak Windows bölümünüzün imaj yedeğini alabilir, gerektiğinde dosyalarınıza hiç dokunmadan geri yükleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

tamamda harddiski bölmek hdd hızını düşürmektir bir hardiski böldüğnüzde 2 veya daha cok sürücü oluşturdugunuzda disk okuma kafası yazma okumada her iki sürücüye bakıcagı için daha cok yıpranır buda harddiskin biraz olsada hızını düşürür ama onun dısında bir sankıncası yoktur

@06 Şub 2014 01:36 hard diski boldugunuzde diski de fiziksel olarak bolmuyorsun dolayisi ile disk kafasi iki diske baktigi icin bir yavaslama olmaz zaten hepsi ayni diskin uzerinde adreslenmis durumdalar

@06 Şub 2014 01:36 Alakası bile yok

Sürekli dikkate alınması gereken çok iyi bir inceleme yazısı.. Teşekkürler.

harddiski çok fazla bölmek yavaşlatmaz mı??

@06 Şub 2014 03:44 hayır alakası yok.

@06 Şub 2014 03:44 Diskiniz ne kadar yüksek kapasiteli (dolu olduğunu ve tüm disklerin aşağı yukarı aynı hızlarda olduğunu varsayarsak günümüzde) olursa zaten bir veriye muhtemel ulaşım süreniz özellikle de dizinlenmemiş bir diskte o kadar fazla olacaktır.Fakat diski bölmek gözle görülebilir bir yavaşlamaya neden olmaz.

@06 Şub 2014 08:27 hardisk hızı düşer arkadasım sen içinde ne kadar sürücü bölersen okadar kafa okumakda ve yazmakta yavaslar arastırırsan anlarsın

disk bölümleme mi kaldı yahuu ? yeni windowslar zaten yüklemede otomatik dosyaları migrate ediyor tarihi bir yazı olmuş. biraz eski teknolojiye ait bu makale

@06 Şub 2014 09:05 Sen öyle san

@06 Şub 2014 09:05 kafan çok güzelmiş taksitle mi aldın?....

Güzel bir makale olmuş. Tabi bu maddelere ek olarak verilerinizi bir harici disk'e de yedeklerseniz bilgileriniz herhangi bir disk arızasında uçup gitmeyecektir. Dosya senkronizasyonu için de alternatif olarak tamamen ücretsiz ve Türkçe ara yüze sahip olan "FreeFileSync" adlı programı öneririm.Yalnız kurulum aşamasındayken seçenekleri dikkatle belirleyin ki Yandex bilgisayarınıza nüfuz etmesin. Bilge Baykuş / Wise Owl

@06 Şub 2014 01:36 Siz diski bölmek diyince gerçekten 2 ye bölündüğünü falan sanıyorsunuz herhalde. Değişen hiçbir şey olmuyor mantıken sadece 2 alan oluşuyor sanal olarak. Yani tek parçayken izler neredeyse 2de de aynı şekilde duruyor. Tek fark sen sisteme gerçekte olmayan bir alan varmış gibi tanıtıyorsun ve sistemde bu alanı çizgiyle ayırıyor. Komplo teorileri kurmanıza gerek yok harddisklerin varlığından beri kullanılan gayet güvenli bir yöntemdir. Öyle disk kafası 2 sürücüye birden bakıyor,(2 sürücü falan yok ortada bildiğin tek parça diskin var sadece- THERE IS NO SPOON!!) bir sağa bir sola gidiyor yıpranıyor gibi saçma mantıklar insanı güldürüyor. Bilmiyorsanız yorum yapmayın ki komik duruma düşmeyin.

@06 Şub 2014 11:54 senin bilgisayar bilgidnen şüpheliyim arkadaşım harddik çalışma mantıgını kavraya bilmiş değilsin 2 sürücü açmak hdd hızını düşürür bu testlerle kanıtlanmıs

@07 Şub 2014 15:07 Mantığınız bu kadarına izin veriyorsa sana ne diyebilirim bilmiyorum. Eğer kavrayabilirsen sana basit bir soru; 1 tb lık bir alandaki bir veriyi mi arayıp bulman kolay olur yoksa 500gb lık mı? Diski eşit 2 parçaya böldüğünü düşünürsen sistemin bakacağı alan küçüleceğinden dosya erişim hızı artacaktır.(senin düşündüğün gibi hız düşmez yani) Aynı şekilde format ve veri kurtarma gibi işlemlerde, 1 tb ta daha uzun sürerken 500gb da daha kısa sürede tamamlanacaktır. Artı olarak Linux gibi felsefesi güvenlik ve hız üzerine kurulmuş bir sistem bile kendi swap alanını ayrı bir bölüm oluşturarak yapıyorsa artık sen düşün hızı artar mı azalır mı? Biraz oku ki bilgin pekişsin. Link aşağıda... http://tr.wikipedia.org/wiki/Disk_b%C3%B6l%C3%BCmlendirme

@07 Şub 2014 17:28 bancmark testlerinde bir bak bir bütün disk mi daha hızlı okuma yaz sağlar yoksa 2 sanal sürücü mü daha hızlı okuma yazma sağlar ondan sonra bana disk bölme mantıgını yaz TEST ET sonra gel okuma yazma hızlarını

Aynı harddiskte olduğu sürece bölmek nasıl güvenlik yaratacak ki

@06 Şub 2014 14:44 Sistemin açılmadığında ya da göçtüğünde veri kurtarmakla uğraşmayacaksın zeki çocuk. Sistemin olduğu bölüme format atacaksın ve yoluna devam edeceksin. Yedek veriler diğer bölümde olduğundan zarar görmeyecekler. Yok ben veri kurtarmaya bayılırım uğraşmak eğlenceli dersen burda yazanları uygulamadan tek bölümde yoluna devam edeceksin...

mas os kullanıyorum ve hala daha bu komik şeylere sadece tebessüm ediyorum :)

@07 Şub 2014 19:44 Tamam o zaman şimdi geldiğin yere geri dön !

@07 Şub 2014 19:44 Bizde sana acıyıp gülüyoruz ama bak belli etmiyoruz kalbin kırılmasın diye. Zaten Mac in daracık dünyasında hapsolmuşsun birde böyle tatlı yalanlarla da kendini kandırıyorsun. Ah yavrucağım benim, en kısa sürede tedavi olman şart.

@07 Şub 2014 19:44 aa biz Time machine ile istediğimiz dosyanın istediğimiz tarihteki halini alabiliyoruz ki. ;)

@07 Şub 2014 19:44 Kullanıcısını kaçacak delik arattırdığı zamanlarda oluyor maalesef...

@08 Şub 2014 05:22 çok iyi bu cevap budur...

Mac kullanıcıları için rehbere gerek yok. te ebesinin şeyindeki programı bulup açmıyorsunuz onun yerine "Disk izlencesini" aç zaten sonrasını anlatmaya gerek yok her şey ortada ;)

@09 Şub 2014 12:42 Macleri sevmesemde te .. orada olduğu doğru hatta Windows 8 de Arama kutusunu kullanmadan bulmak ta tam olarak bu yorumu yapmama sebep olmuştu :)

Disk bölümlendirme iyi bir seçenek ama daha küçük boyutlu ikinci bir disk daha mantıklı ve performanslı olacaktır.

Ya harddisk bozulursa ki en çok bozulan parça bence tek partion daha iyi.

bazı insanları anlamıyorum hayatta ki varoluş amaçları nedir acaba hakaret etmeden yorum yazamazmısınız yok çocuk diye hitab ediyorlar birbirlerine tedavi ol falan bu insanlar ne iş yapar hayatta ki en büyük başarısı nedir bir öz eleştiri yapsınlar sokakta da böyleyiz maalesef ne zaman birbirimizden nefret etmeyi bırakacağız boş şeyler yüzünden

Bölücülük yapmayın leyn :)

Leptopta SSD kullanıyorum genede gerek olur mu ? Tavsiyesi olandan yorum beklenmekte...

@14 Şub 2014 11:30 Tamam arkadaş S.S.D kullanıyorsunda detaylı olarak yazman gerekli ki sorunu tam olarak anlayıp çözüm üretebilelim.

Sen de yorum yaz