Vestel, akıllı telefonu Venüs'ü gösterdi!

Vestel, ilk akıllı telefonu Venüs'ü IFA'da resmi olarak görücüye çıkardı!

Vestel, akıllı telefonu Venüs'ü gösterdi!

Vestel, akıllı cep telefonu Venus'ü ilk kez Berlin'de düzenlediği toplantıda görücüye çıkardı. Vestel, Venus ile dünya standartlarındaki mobil teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedefliyor. Akıllı cep telefonu Vestel'in gelecek dönemdeki en önemli ihracat ürünleri arasında yer alıyor. Vestel'in Avrupa'da kendi teknolojisi ve özgün tasarımıyla akıllı cep telefonu üretme kapasitesine sahip çok az firmadan biri olduğunu belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, "Hem yerli üretim sayesinde yabancı markalı cep telefonu ithalatını azaltarak cari açığın küçülmesine katkıda bulunacağız hem de akıllı cep telefonu ihracatıyla birlikte ülkenin ihracat kapasitesini artırma yönünde önemli bir adım atacağız. Üç yıl içinde Türkiye perakende pazarında yıllık 2 milyon adet, ihracatta ise 1 milyon adet satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Akıllı cep telefonu üretiminin yaratacağı ek istihdamın da 4 bin kişiyi aşmasını öngörüyoruz" diye konuştu.

Vestel, Manisa'daki Vestel City'de Türk mühendislerce geliştirilen, yerli tasarım ve üretim eseri akıllı cep telefonu Venus'ü Berlin'de tanıttı. Venus, Eylül ayında Türkiye çapındaki Vestel mağazalarında tüketiciyle buluşuyor. Vestel, akıllı cep telefonunu Venus X ve Venus V olmak üzere iki farklı modelle satışa sunuyor. Venus X keskin, Venus V yuvarlak hatlı tasarımıyla dikkat çekiyor. Her iki modelde 5.0" ve 5.5" ekran büyüklükleri ile siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, akıllı cep telefonu Venus'un Türkiye ve Vestel için önemini şöyle ifade etti:

"Vestel, Manisa'daki üretim üssü Vestel City, yıllık 30 milyon adet cihaz üretme kapasitesi ve 16 bin çalışanıyla bugün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük endüstri komplekslerinden biridir. Vestel, 2,5 milyar dolarlık ihracat cirosuyla Türkiye'nin ihracat lideri olmayı sürdürüyor. Bugün Vestel, 4 milyar dolarlık cirosuyla hem Türk ekonomisine hem Türk tüketicisine katma değer sağlayacak bir başarı hikayesine imza attı. National Geographic'in Mega Fabrikalar belgeseline giren ilk Türk markası olarak ülkemizin ve halkımızın gururu oldu. Şimdi yerli tasarım ve üretim eseri akıllı cep telefonumuz Venus'le bu başarı hikayesinde yeni bir sayfa açıyoruz."

Android işletim sistemli Venus için Google'la anlaşma yapan Vestel, Vestel Google servislerini (Google Play) yasal olarak kullanma hakkına sahip ilk ve tek Türk üretici oldu. Venus 5.0 V ve 5.0 X, 4 çekirdekli Qualcomm işlemcisi ve uzun pil ömrü ile ön plana çıkıyor. Venus 5.5 V ve 5.5 X ise 4G özelliği, NFC teknolojisi, 13 MP kamerası ve 4 çekirdekli 1.4 GHz Qualcomm Snapdragon 400 işlemcisi ile dikkat çekiyor.

Venus cari açığa deva olacak

Vestel akıllı cep telefonu pazarına girerken Türkiye ekonomisine ve itibarına katkının en önemli motivasyonlardan biri olduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu:

"Sizlerin de bildiği üzere Türkiye son 10 yılda özellikle büyüme rakamlarıyla göz doldurdu. Bu büyüme trendini sürekli kılmak ve gelecekte sağlam bir konuma ulaşmak için 2023 hedefleri belirlendi. Ancak her zaman vurgulandığı üzere önümüzde bir tane büyük ve önemli engel var, o da cari açık. Türkiye'nin Mayıs 2014 itibariyle yıllık cari açığı 52,636 milyar dolar. Akıllı telefon ithalatının Türkiye ekonomisine yıllık etkisi ise 6 milyar dolar."

Türkiye'de yılda 10 milyon cep telefonu satıldığını ve yaklaşık 1 milyon telefonun da yurt dışından getirildiğini belirten Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin cari açığının yüzde 11,5'i ithal cep telefonundan kaynaklanıyor. Vestel, akıllı cep telefonu üretimi ve satışıyla bu açığın kapatılması için çalışacak. Hem yerli üretim sayesinde yabancı markalı cep telefonu ithalatını azaltarak cari açığın küçülmesine katkıda bulunacağız hem de akıllı cep telefonu ihracatıyla birlikte ülkenin ihracat kapasitesini artırma yönünde önemli bir adım atacağız. Venus, Türkiye'ye kazandırdıklarıyla milli gururumuz olacak."

Vestel Türkiye'nin ilk ve tek akıllı telefon üreticisi

Vestel, akıllı cep telefonunun üretim, LCM, metal press, SMD dizgi, TSP üretimi, plastik enjeksiyon, son montaj ve paketleme aşamalarını Vestel City'de kendi teknolojisiyle gerçekleştiriyor. Akıllı cep telefonunun, Vestel'in gelecek vizyonunda lokomotif ürün olarak konumlandırıldığını vurgulayan Erdoğan hedeflerini açıkladı:

"Vestel Türkiye'nin ilk ve tek akıllı telefon üreticisi. Avrupa'da ise kendi teknolojisi ve özgün tasarımıyla akıllı cep telefonu üretme teknolojisine sahip çok az sayıda firmadan bir tanesiyiz. Bu gücümüzü iç ve dış pazarda en iyi şekilde değerlendireceğiz. Üç yıl sonunda 2 milyon adet iç pazar ve 1 milyon adet ihracat olmak üzere yıllık 3 milyon adet üretimi hedefliyoruz."

Akıllı cep telefonunda ekran boyutlarının büyüdüğünü ve telefonların artık görüntüleme cihazı haline geldiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

Yılda 15 milyon ekranlı cihaz üreten Vestel, görüntüleme teknolojisinde önemli bir deneyime sahip. Görüntüleme teknolojisindeki üretim gücümüzün de bizi akıllı cep telefonu rekabetinde bir adım öteye taşıyacağına inanıyoruz. Batarya üretiminde ise Türkiye'deki başka sektörlere de hizmet edebilmek adına, yatırım yan sanayi ile birlikte çalışıyoruz."

Bir sonraki adım Vestel Cloud

Vestel'in yaklaşık dört yıldır Smart TV pazarında dünyanın en büyük markaları ile birlikte Smart TV platformları işlettiğini vurgulayan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Bu platformlar kapsamında önemli içerik firmaları ile anlaşmalarımız ve geniş bir iş ağımız mevcut. Vestel'in ağ bağlantılı cihazlar ekosisteminde eksik kalan tek modül akıllı cep telefonuydu. Venus'le bu eksiğimizi de tamamladık. Bundan sonraki hedefimiz, Vestel cloud ile mevcut akıllı platform yapısını bir adım öteye taşımak."

Yerel üreticiler global markalara geri adım attırıyor

Mobil dünyadaki hızlı büyümenin Vestel'e pazarda önemli fırsatlar sunduğunu vurgulayan Erdoğanşunları ifade etti:

"Tüm dünyada akıllı cep telefonu pazarında yerel üreticilerde artış gözlemleniyor. Büyük telefon üreticileri yerel markalara ve üreticilere karşı pazar kaybetmeye başladı. Dünyada cep telefonu pazar dağılımına bakıldığında 2013'te yerel markaların toplam payının yüzde 40'a ulaştığı görülüyor. Bölgesinin en büyük elektronik üreticisi Vestel için bu çok önemli bir fırsat."

Vestel'in akıllı cep telefonu Venus, Türk tüketicisine sunduğu zengin yerel içerikle de rakiplerinden ayrışıyor. Venus, Therapy, Mevlevi, Nazar Boncuğu gibi ara yüzler ve yeni yorumlarıyla Çayda Çıra, Üsküdar'a Gider İken, Silifke'nin Yoğurdu, Misket gibi ezgilerle yerel kültür öğelerini de barındırıyor.

Venus bilgiye erişimi artıracak

Venus sayesinde Türk tüketicisinin dünya standartlarında akıllı cep telefonu teknolojisine uygun fiyatlarla ulaşabileceğini söyleyen Erdoğan, "Akıllı mobil teknolojiyi yaygınlaştırmak için önemli bir adım atıyoruz. Bu yaygınlaşma, bilgiye erişimin kolaylaştırılması ve bilgi toplumuna geçişi hızlandırmak için de önemli bir gelişmedir" dedi.

Venus tasarımıyla dokuz ödül aldı

Vestel'in ar-ge ve üretim kadar tasarımda da iddialı bir marka olduğunu belirten Erdoğan, "Venus henüz satışa sunulmadan, uluslararası tasarım yarışmaları A Design Award ve Plus X Award'dan tasarım ve kullanım kolaylığı dallarında toplam dokuz ödülle döndü. Venus, şık tasarımıyla da tüketicinin beğenisini kazanacak. Venus'ün dünya standartlarındaki teknolojisi, şık tasarımı ve erişilebilir fiyatları sayesinde tüm mevcut ve potansiyel akıllı cep telefonu tüketicilerine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Venus, Vestel'in Türkiye'nin dört bir yanındaki 1.250 mağazasında satışa sunuluyor. Gelecek dönemde Venus'ün, GSM operatörlerinin mağazalarında da tüketiciyle buluşması hedefleniyor.

Venus ve akıllı ev teknolojileriyle konuşuldu

Vestel, Avrupa'nın en büyük elektronik fuarı IFA'ya Berlin'de lansmanı yapılan akıllı cep telefonu Venus ve akıllı ev teknolojileriyle damgasını vurdu. Smart TV, tablet ve akıllı cep telefonu aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen Vestel dört kapılı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve klima en dikkat çekici ürünler arasında yer alıyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, "Gelecek trendleri arasında sayılan akıllı ev teknolojileri, Vestel'le evlerimize girmeye hazır hale geldi. Vestel City'de tasarladığımız ve ürettiğimiz yerli akıllı ev teknolojisini Türkiye ve dünya tüketicisiyle buluşturmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Vestel UltraHD TV, Curved LED TV, Pyrojet çamaşır makinesi, Nora bulaşık makinesi standın en dikkat çekici ürünleri arasında yer alıyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Avrupa'nın en büyük elektronik fuarı IFA'ya 19. kez katılan Vestel, toplam 618 farklı ürününü toplam 3 bin metrekarelik standında sergiliyor. Vestel'in ilk kez IFA'da görücüye çıkan akıllı cep telefonu Venus ve akıllı ev teknolojileri standın yıldız ürünleri oldu.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel'in cep telefonundan elektronik ve beyaz eşyaya tüm teknolojileri akıllandırdığını vurgulayarak şunları ifade etti:

"Akıllı cep telefonumuz Venus, dünya markalarıyla rekabet eden şık tasarımı ve yüksek teknolojisiyle ileri teknolojiye sahip ürünler geliştirme ve üretmedeki iddiamızı gözler önüne seriyor. Sadece akıllı cep telefonu üretmekle kalmıyor elektronikten beyaz eşyaya tüm teknolojileri birbiriyle konuşturan akıllı ev sistemleri tasarlıyoruz. Gelecek trendleri arasında sayılan akıllı ev teknolojileri, Vestel'le evlerimize girmeye hazır hale geldi. Vestel City'de tasarladığımız ve ürettiğimiz yerli akıllı ev teknolojisini Türkiye ve dünya tüketicisiyle buluşturmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracatta akıllı ev teknolojilerine odaklanacağız."

 

Vestel standında kurulan akıllı ev alanında, ziyaretçilere kapı kilidinden perdelere, elektronik eşyalardan beyaz eşyalara kadar her şeyi akıllı televizyon, tablet ve cep telefonundan kontrol etme deneyimi yaşatılıyor.

Vestel, Türkiye'nin tek akıllı cep telefonu üreticisi

Vestel'in Venus markasıyla Türk tüketicisiyle buluşturduğu akıllı cep telefonuna da değinen Erdoğan dış pazara yönelik hedefleriyle ilgili şunları söyledi:

"Vestel, Avrupa'da özgün tasarımı ve kendi teknolojisiyle akıllı cep telefonu üretme kapasitesine çok az sayıda firmadan bir tanesiyiz. Venus markasıyla Türkiye pazarına sunduğumuz akıllı cep telefonunu, gelecek 5 yıldaki en önemli ihracat ürünü olarak konumlandırıyoruz."

Vestel, akıllı cep telefonlarını 2 farklı model ve boyutta tüketiciyle buluşturuyor. Her iki model ve büyüklükte siyah ve beyaz olmak üzere renk alternatifleri bulunuyor. Venus 5.0V ve 5.0X 4 çekirdekli Qualcomm işlemcisi ve uzun pil ömrü ile ön plana çıkıyor. Venus 5.5V ve 5.5X ise 4G özelliği, NFC teknolojisi, 13 MP kamerası ve 4 çekirdekli 1.4 GHz Qualcomm Snapdragon 400 işlemcisi ile dikkat çekiyor.

Vestel televizyonda Avrupa'nın en büyük üç üreticisinden biri

Erdoğan, Vestel'in Avrupa'nın en büyük üç televizyon üreticisinden biri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"2014'ün ilk yarısında televizyon ihracatını bir önceki yılın ilk yarısına göre hem adet hem ciro bazında artırdık. Adet bazında yüzde 17, ciro bazında yüzde 13 büyüdük. Televizyon ihracatımızı yarım milyon adete yaklaşan artışla 3,5 milyon adede yükselttik. 2014 yılı sonuna kadar televizyon ihracatındaki adetsel büyümenin yüzde 15 – 20 bandında gerçekleşmesini bekliyoruz."

Smart TV'ler ihracatın yıldızı

Televizyon ihracatında son dönemde Smart TV'lerim ön planda olduğunu da sözlerine ekleyen Erdoğan şunları ifade etti:

"İlk 6 ayda ihraç edilen televizyonların yaklaşık yüzde 24'ünü Smart TV'ler oluşturuyor. Smart TVlerin yanı sıra 39 inç ve üzeri büyük ekranlar da ihracatta önemli pay tutuyor. Büyük ekran satışlarının oranı geçen yılın ilk yarısında yüzde 12 iken bu yıl yüzde 28'e yükseldi. 55 ve 65 inç ekran satışlarının devreye girmesi ile bu oranın yüzde 30'ları geçmesini hedefliyoruz. Beyaz eşyada ise high-end ürünler öne çıkıyor. En çok büyüme ise pişirici cihazlar kategorisinde gerçekleşti."

Vestel Curved LED TV 105, 65, 55 inç ekran büyüklüğüne sahip üç farklı modeliyle standın en ilgi gören ürünleri arasında yer alıyor. Kavisli ekran, görüntüdeki renk bozulması, kontrast ve görüş açısı kaybını engelleyerek görüntünün ekranın merkezinde veya yanlarında aynı kalitede olmasını sağlıyor. İzleyiciler, Vestel Curved LED TV sayesinde kendilerini sahnenin içindeymiş gibi hissedebiliyor.

Vestel'in 2015 modelleri arasında yer alan dar bezelli televizyonları da tasarımlarıyla göz dolduruyor. 5 mm'ye kadar incelen bezel kalınlıklarıyla pazara girmeyi planladıklarını söyleyen Erdoğan, "Bu ürün grubunda tasarımımızla fark yaratmayı hedefliyoruz. Televizyon standlarını farklı geometrik formlarda ve farklı malzemeler kullanarak tasarlıyoruz" dedi.

Vestel Avrupa dışı pazarlarda da büyüyor

Vestel'in146 ihracat ülkesini 2014 sonunda 152'ye çıkarmayı hedeflediğini belirten Erdoğan şöyle konuştu:

"Kuzey Afrika'ya yaptığımız televizyon ihracatında Mayıs sonu itibarı ile yüzde 130 büyüme gerçekleştirdik. Hedefimiz, 2014 yılsonuna kadar Kuzey Afrika'ya yapılan televizyon ihracatında 25 milyon doları aşmak. Ayrıca Doğu Avrupa pazarında da hızla büyümeye devam ediyoruz. 2014'ün ilk yarısında satışlarımızı bir önceki yılın ilk yarısına oranla yüzde 121 oranında artırdık Hedefimiz 2014 sonunda Doğu Avrupa ihracat cirosunu 200 milyon doların üzerine çıkarmak."

İhracat çalışmalarını yürütürken bölge özelinde uzmanlaşmış ekipler oluşturmaya özen gösterdiklerini de sözlerine ekleyen Erdoğan, "Sahra altı bölgesine özel bir ekip oluşturarak ürünlerimizi bu bölgenin taleplerine göre tasarladık. Bu sayede 2014 yılı satışlarımızda yüzde 50 civarında artış bekliyoruz. Hedefimiz, uzun vadeli iş hedeflerine sahip olduğumuz bu bölgede her yıl çift haneli büyüme trendini korumak" dedi.

Akıllı tahta ihracatının da devam ettiğini sözlerine ekleyen Erdoğan, "Şu an çalıştığımız firmalara global büyük oyuncuları da eklemeyi hedefliyoruz. Bu çalışmalar tamamlandığında yurtdışında katılacağımız FATIH benzeri ihaleler haricinde 100 milyon dolar ihracat hedefimiz var" diye konuştu.

Dünyanın en tasarruflu çamaşır makinesi Vestel Pyrojet

Tasarım ve teknoloji kadar enerji verimliliğine de önem verdiklerine dikkat çeken Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Vestel Pyrojet çamaşır makinesi, A+++ enerji verimliliği sınıfında yer alıyor. A+++ enerji sınıfındaki 8 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 70, 9 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 60 daha az enerji tüketerek dünya rekorunu elinde bulunduruyor."

Beyaz eşya ihracatında ilk 6 ayda 2013'e göre kârlılığı artırdıklarını belirten Erdoğan, "Yılın ikinci yarısında bu büyümeyi artırmayı hedefliyoruz. Bu büyümede enerji verimliliği yüksek yeni çamaşır ve bulaşık makinelerimizin büyük katkısı olacağına inanıyoruz" dedi.

Auto door ve water box teknolojisine sahip Vestel Nora bulaşık makinesi A+++ enerji sınıfı bulaşık makinelerine göre yüzde 20 daha az enerji harcıyor. 10 farklı program seçeneğine sahip Vestel Nora, özel programı sayesinde 5,5 litre suyla bulaşık yıkayabiliyor. A+++ enerji sınıfına ait Vestel Patara bulaşık makinesi ise 9 litre su tüketimi ile 15 kişilik bulaşık yıkayabiliyor. Üst ve alt sepeti ayrı yıkayabilme özelliğiyle hem elektrik hem su tasarrufuna katkı sağlıyor.

Vestel'den IFA'da elektronik şov

Venus Akıllı Telefon

Vestel, akıllı telefon pazarına "Venus" markasıyla iddialı bir giriş yaptı. Venus Akıllı Cep Telefonu, tüketicilerin ihtiyaç ve bütçelerine uygun 3 farklı özellik ve fiyat seviyesinde toplam 5 modeliyle ürünlerle geniş bir kiitleye hitap ediyor. Ürün sahip olduğu yerel melodiler ve görsel motifler ile de dikkat çekiyor.

UHD (Ultra High Definition) TV (40", 43", 48", 49", 55", 65", 75", 85" seçenekleri ile)

Vestel UHD TV'ler, full HD görüntü kalitesinin 4 katı kadar daha kaliteli görüntü sunan UHD teknolojisini tüketicilerle buluşturuyor. Vestel UHD TV ile 4 kat daha canlı, 4 kat daha net ve 4 kat daha gerçek görüntüyü eşsiz kalitede deneyimlemek mümkün. Vestel UHD TV'lerin şık ve sıra dışı tasarımları ise UHD görüntü kalitesiyle sundukları görsel şöleni destekliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 127 Yorum

Vestel'un ilk akılli telefonu değil. Ondan önce Vestphone var.

Bi tane resim koyaydınız da neresiyle ödül aldığını göreydik keşke

Bizede "yaa ya" demek düşüyor!

uzun ve boş bir yazı. adam gibi özelliklerini yazmanız yeterliydi

Net fiati ne acaba.ve general mobile elit haricinde duzgun tlf cikaramadilar turkiyede.

Net fiati ne acaba.ve general mobile elit haricinde duzgun tlf cikaramadilar turkiyede.

@05 Eyl 2014 19:53 gm çin markalı telfonlara marka basıyor trük deil

orta sınıf bir telefon daha. marifet üst sınıf yapıp uygun fiyata satıp diğerlerinin önüne geçebilmekte.

Bence Türkiye'de özellikle yaşlıların Samsung gibi markaların üzerine tercih edebileceği bir telefon olmuş. Desteklemek lazım.

Ne zamandır söylüyordum bir ülkenin gelişmesi için tarım ürünleri üretmesi yanında yükte hafif pahada ağır şeyler üretmesi lazım diye. İşte Vestel bunu başardı ilk yerli telefonumuz olan Vestel Venusu üretti gerçekten tatmin edici teknik özellikleri var fiyatıda muhteşem Tesekkürler Mühendislerimiz

@05 Eyl 2014 20:17 Ne zamandır söylüyorsun merak ettim :)

General mobile türkiyede üretilmiyor fakat vestel manisada üretiliyor tv vb. Elktronik eyşalar ile birlikte. Evde vestel smart tv var memnunum. Kaliteli vestel

Güzel bir gelişme desteklemek lazim

iyiki varsın vestel, venüs ü heyecanla bekliyorum, fiyatı ne olursa olsun alacam, yeterki yerli olsun...

General Türk malı değil Çinden değişik markalar getirip general mobile yazarak hooop piyasaya .

Çin'de ürettir Türkiye'de montajla ben yaptım de.

Gidin de üretim hatlarını ziyaret edin bence. toz zerresinin bile giremediği laboratuar gibi ortamlarda yapılan üretimi görün.

yazılımda yerli olaydı iyidi

Tiraji komik bir üretim.Hem çakma hem saçma

@06 Eyl 2014 02:31 ona kalsa senin cebindeki telefon da cakma, cinde uretilip ustune senin tapindigin markayi basiyorlar

Endüstriyel üretimin ne derece karmaşık ve zor bir süreç olduğunu bir araştırın bi zahmet.

ülkemizdeki üretim yapan diğer fabrikalardan da böyle güzel ve sevindirici haberleri daha sık duymak istiyorum. yapılan elbette yeterli olmayabilir. ama taklitle sonra da kendi özgün üretimimizle ilerleme sağlayabiliriz. bugün çin in yaptığı taklit beğenmesekte gelecekte çin in önemli ve kaliteli üretim merkezinin olacağının en önemli göstergesi. şu kesinlikle unutulmamalı ki bir ürünü sıfırdan imal etmek uzun zaman ve tecrübe ile olur. bizim o uzun zamanı kaçırmamız nedeniyle şimdi birlikte üretilen yada montajlanan ürünleri takılıp kalmamak ve daha iyisini yapabilmek için elimizden gelen çabayı göstermemiz ülke olarak zarurettir.

Bunu neresi yerli üretim diyen arkadaşlar, sizin yerli üretimden kastınız ne allah aşkına. İşlemciyi GPU'yuda burda yapmayı kastediyorsanız, Qualcom, MTK, Nvidia dışındaki hiçbir marka yerli telefon yapmıyor. Hala neyin kafası bu anlamış değilim. Beğenmeme hakkınız var, gelişimine katkıda bulunacak eleştiri hakkınızda var ama "bu ne yaaa" tarzı yaklaşımlar hoş değil. Bu ürün türkiyede başlangıç aşaması olsa da yapılabilrceğinin kanıtıdır. Samsung dediğiniz direkt note 3 ile çıkmadı piyasaya dimi ama..

@06 Eyl 2014 10:11 Teknolojiden azıcık anlayan biri hiçbir ürünün zaten %100 yerli üretildiğini savunmaz. Vesteli tebrik ederim. Bu arada Vesteli kötüleyip samsung'u vs övenler unutmayın; Samsung bir aralar nokiaya yetişmek için çabalıyordu ilk samsung telefonlara bir bakın.

Arkadaşlar %100 yerli telefon olmaz, yerlilik oranı %51 olduğu söyleniyor, bu oran daha da artacakmış. Destek için almaya çalışacağım. Ayrıca bu tür firmalara devlet desteği şart. Enerjiden sonra ithalattaki en büyük pay bu tür cihazlar.

Bu daha başlangıç. Herşey çok daha iyi olacak. Yeter ki yerli üretimlere destek olalım.

Bu daha başlangıç. Herşey çok daha iyi olacak. Yeter ki yerli üretimlere destek olalım.

yerli boyle olur, tasin en agiri vodafone'a.

insallah devami gelir, destek olmak icin alacagim.

vestel den sevabım olsa almam yahu :) daha doğru düzgün ar-ge sistemleri bile yok. grundig bile alırım ama seni asla vestel....

@06 Eyl 2014 18:51 bilmeden atmak buna denir .....!! vestelin argesi hiçbir türk firmasında yok....

vestel az daha elden gidiyordu çok badireler atlattı. amasonunda dünya devi oldu. darısı bmc nin başına. vestel samsung u geçti inşallah bmc de bir hundai olur. hatta onu geçer. elektronik bir de ototda büyürsek artık ekonomide sırtımız yere gelmez.

@06 Eyl 2014 20:54 BMC Turk mali degildir. British Motor Company nin kisaltmasidir. BMC ;)

herkes almaya çalışsın. ilki belki eksiği olabilir ama kazandıkça dünyaya açılırlar daha iyisini yapıp memlekete para kazandırırlar. herkes kazanır. elektronik eşyada kendilerini kanıtladılar telefondada dünya markası olacaklarına inanıyorum.

Telefonlardan öyle çok anlamam ama beni Vestel Venusun tasarımı cezbetti tabi bunların yanında güçlü donanımı ve yerli üretim olmasıda güzel şeyler Başarılar Vestel Türkiye Seninle

Bu telefon benim olacak ulan :D Sonsuze kadar Vestel Venus uleyn :D

Herkesin aklımda hala vestel kotu imajı var ama yanılıyorsunuz vestel artık kaliteli urun yapıyor

bir çuval para vereceksem bu marka asla vestel gibi dune kadar uyduruk malları ile ünlü olan bir firma olmaz. Yerli malı diye alıp enayi mi olalım. Aklı olan malının arkasında duracak olan kaliteli ve yenilikçi bir firmanın malını alır. Boş milliyetçiliği bırakın. Ne olacak vestel çok satabilse size bir faydasımı olacak sanıyorsunuz.

güzel gelişme ancak asus zengine 5 gibi 700tl ye satılan bir cihazı örnek vermek gerekirse bu gibi telefon lar karşısında ne yapabilir zaman gösterecek.

Vestel den aslında güzel telefon markası olur (vesTEL) telefon

Vestel elektronik ürünlerde her zaman yaptığı gibi yine Çin'den getirdiği parçaları Manisa'da birleştirerek telefon yaptık diyor. Casper, Exper gibi firmalarda aynı şekilde "üretim" yapıyor. Ancak bedava verirlerse alırım, çocuklar oynasın diye.

@08 Eyl 2014 12:07 Bu kafayla dışa bağımlı kalmaya devam edersin yurt dışındakilerin keyfine göre belirlenmiş fiyatlardan gidip telefon alırsın.Adamlar orda ayda 1$a telefon alıyorlar bize 2.000-2.500 tl fiyat çekiyorlar.Ülkemizde birileri işe başlayınca da böyle yorumlar çıkıyor. Çocuklar oynasın falan anlamsız laflar ...

Uyduruk çin malı ürünü Türk markası diye satmaya çalışacaksınız. Vatan, millet, Sakarya diyenle de kanıp gidip alacak. Türk mühendisler neyi tasarlamış, dış kabını mı? Madem bu kadar memleket sevdalısıydınız, neden ilk tanıtımı Berlin'de yapıyorsunuz?

SENDE UYDURUK ÇİN MALINA BENZİYON

Uyduruk çin malı diyenler araştırmadan etmeden konuşuyorsunuz ! siz nasıl Türksünüz ? Türk malına sahip çıkcağınıza onu kötülüyorsunuz !

vestelin çok kazanmasının faydası sana bana degil tğm türkiyeye faydası olur yaratacagı istihdamı dusunun bu kadar da cahil olmayın. Herhalde işçiyi de çinden getirecek değiller ya

Öncelikle gurur duydugumu ifade etmek isterim ülke olarak teknolojinin üreticisi degilde kullanıcısı olmak beni hep üzmüştür.inşallah bundan sonra kendi arabamızı kendi uçagımızı üretiriz hatta kendi uydularımızı kendimiz yapıp kendi ülkemizde uzaya göndeririz.inşallah bunları gôrmeye ömrüm yeter .size destek verme adına telefonumu degiştireceğim yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı

beklediğim bir telefondu ne kadar kötü olabilir.casper kadarmı general mobıle kadarmı.alınır arkadaş bu telefon siz ne derseniz deyin.hem daha ellemeden uyduruk yorum ve çamur atmalar walla ben sizi anlayamadım türkmüsünüz yoksa ne.türk malı ne varsa hemen önyargı ayıp yaaa valla ayıp

@10 Eyl 2014 15:43 Adamlar da gerçek Türk'se yurtdışına ithal ettikleri mallarda kullandıkları malzemeleri Türk tüketiciler için kullansınlar o zaman. Sen Türk tüketicileri aptal yerine koy, dandik malzeme kullan, iyi müşteri desteği verme ondan sonra da Türk'ler Türk mallarını kötülüyor diye şikayet et... Bir mal için para harcıyorsam bunun karşılığını isterim ben aptal değilim, uyduruk milliyetçilik nutuklarına gerek yok.

direkt üst segmentle işe girişseler bu sefer de iphone varken sony varken niye bunu alayım diyecektiniz. önce alt ve orta segmentteki modelleriyle telefon üretebildiklerini piyasaya insanlara bi kabul ettirsinler , tutulursa güven gelirse üst segmentler de gelecektir. tanınmış markaların tüm üretiminin kendi ülkelerinde yapıldığını zanneden cahiller de vesteli çinde üretim yaptırdığı için suçlamasın endüstri böyle işliyor malesef. asıl sorgulanması gereken şey vestel yazılıma ne kadar destek verecek? mesela venus 5,0 modeli android 4.3 almış ama devamı gelecek mi yada kullanım başladıkça çıkan sorunlara hızlı çözüm bulabilecekler mi asıl bu konuda bizi rahatlatmaları lazım yoksa satın alınabilecek telefonlar. 4,5 modeli biraz dandik. 5,5 de özelliğine göre fazla pahalı ama 5,0 iş yapar bence.

saçmalamayın telefonun yüzde 52 si Türk malı

Vesteli başarısından dolayı kutluyorum. Bazı gösteriş budalalarının üstündeki ısırılmış elma logosu için aldığı i phone da apple firması tarafından çinde üretilmektedir. Hatta işlemcisini üretmek için çalışıp başaramadıklarını belirtmişlerdi. İnanın sırf yerli malı olduğu için Venüs'ü alacağım. Daha az ithalat daha fazla ihracat Yaşasın Büyük Türkiye ve gururumuz Türk firmalarımız

Vestel akıllı telefon piyasasına girerek çok iyi bişey yaptı. İlk defa telefon çıakrmalarına rağmen çıkardıkları telefonlarda çok güzel. İlerde çok büyük işler yapacak Vestel.

Tüm arkadaşlara sesleniyorum Argesi yok diyenlere, vestel dandik diyenlere.Vestel argesiyle, avrupada ödül aoş ,avrupada heher 5 evden birine girmiş Avrupada saygı gören bir markadır,ancak bizdeki hastalık gene nüksetti Türk malı değilmi beceremezler,biz neyi doğru yaptıkki bunu yapalım düşüncesi.Avrupalılar kadar saygı duymuyoruz ne kendimize nede Vestele.Almadan eleştirmeyin alın kullanın karşılaştırın.Düzeltelim bu kafayı artık ileri bakalım be Türkiye.Artık dünya Vestelleniyor.

Sonunda akıllı telefon konusunda da yerli üretim başladı tebrikler Vestel Türk malını her zaman desteklemek lazım

begenmeyenlere inat alacagım seni 5x venüs

Sonunda akıllı telefon pazarında Türkiye'nin de bi yeri oldu. Tebrikler Vestel.

çıksa da alsak.

Teknik özellik bakımından çok geri sayılmaz. Bence uygun ve iyi gibi duruyor. Ben de tebrik ediyorum vesteli.

Bu pazarda artık bizimde yerimiz var dedirttiği için vestelle gurur duydum. Telefonun tasarımı da gayet şık.

vesteli gec kalmakla birlıkte canı gönülden tebrik ederim iyi olması gencler için cok iyi olur orta kalite bile olsa yerli olduğu için alacağım

Parayi götüren yine GOOGLE .

Satışa çıkmasını bekliyordum. Bende yorum yapmak istedim. ideal bir segmentte telefon olmuş.

okudugum yazılara göre telefonlarda 4G destegi ve NFC var aslında bunların konulması kendi segmentinden üst zirveye tasımıs

10 gün önce bir alan bir arkadaşım vardı telefondan ço mennun kaldı Suana kadar hiçbir kasma yaşamadım filan diyordu Yorumlara görede telefon gerçekte iyi zatn donanıı gayet yüksekti

Telefonu aldım 5 gündür kullanıyorum çok mutluyum hepinize tavsiye ederim.Şimdiden bir güncelleme geldi Vestel cihazların arkasında duracak gibi duruyor

Telefonu aldım 5 gündür kullanıyorum çok mutluyum hepinize tavsiye ederim.Şimdiden bir güncelleme geldi Vestel cihazların arkasında duracak gibi duruyor

beyler geçen perşembe aldım ürünü gayet başarılı ilk başta okuduğum yorumlar almamı engellemişti ancak cesur davrandım aldım şimdi gayet memnunum herşeyden önce yarı da olsa yerli malı alın kardeşim elin çinlisini abd lisine para kazandıracağına türke kazandır.

arkadaşlar 2 gün oldu vestel telefon alalı,gerçekten çok güzel ve kullanışlı her kuruşun hakkını veriyor ve daha fazlasınıda.almak isteyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.ayrıca chip dergisinin neden daha detaylı inceleme yapmadıgınıda merak ediyorum.sonuçların iyi çıkacagına ben kullanıcısı olarak eminim.iyi çalışmalar

bu telefonu aldıgım için kednimle gerçekten gurur duydum ve mutluyum kullandıkçada mutlulugum arttı.

telefonlardaki teknik özellikler günlük orta bir oyun internet keyfi film izleme keyfi hepsi bir arada sunabiliyor

Telefonlara sistem destegi sunulacagı herhalinden belli ilk sistem güncellemesi geldi bile

Tasarımı ve performansı gerçekten çok başarılı. Hiçbir oyunda sıkıntı çıkartmadı ve arayüzü gerçekten çok kullanışlı.Hiçbir sıkıntısı yok.

Aldım , arayüzü kullanışlı telefon gibi telefon. herkese taavsiyemdir

Telefonun arayüzü çok kullanıslı ve sade olmus istediginiz her şey elinizin altında

telefonlar internet multimedya ve oyun deneyimi isteyen herkes için alınabilir

bir haftadir kullanıyorum telefından çok memnunum ele oturusu verdigi his çok iyi insana guven veriyor

yaklasık 2 haftadır kullanıyorum telefonu performansı ile çok iyi bu fiyata alanabilecek en iyi telefonlardan biri

kullandığım en iyi telefonlardan biri. Android markette istediğim herşeyi açıyor çok sevdim ben bu minnoş venusu

Asiri begendim hem ucuz hem cok tarz yerli uretim olmasida cabasi.Ilk ciktiginda aldim uzun zamandir kullaniyorum hicbir kotu yanini gormedim. Surekli update geliyor duyduguma gore kullanicilardan aldiklari geri donusleri baz alarak yapiyorlarmis buda cok hosuma gitti. herkese oneririm.

Telefonumu her gören soruyor bu ne marka çok güzelmiş diye:) telefondan çok memnunum

telefonu 3 haftadır kullanıyorum şu ana kadar sorun yaşamadım cihazdan bir kaç kere yüksekten düşürmeme rağmen ne çizik var ne kırık adamlar yapmış be respect

@09 Kas 2014 18:59 Telefon acayip dayanıklı ya ben de birkaç kere düşürdüm bel hizasının üstünden ama hiçbirşey olmadı

kim ne derse desin arkadaş telefonlar parasının hakkını veriyor

herşeyimi karşılayacak bir nitelikte. Donanım özellikleri çok iyi ve kullanışlı. Piyasadaki çoğu telefona göre çok uygun.

kim ne derse desin gittim gördüm telefonu gayette şık duruyordu kaliteli bir izlenim veriyor size zaten performansıda oldukça yerinde fiyatı makul Vestel daha ne yapsın

arkadaşlar peki şarjı nasıl gidiyor ?

kullanımdan kullanıma değişir ama beni çok rahat 1.5 gün götürüyor 3g açık arada bir sarkı oyun internet derken iyi yani

telefon hakkında söyleyeceğim birçok övgü var ama uzatmak istemiyorum, tek kelime ile süper!!! :)

sarjı her telefonda olduğu gibi size bağlı, ama beni idare ediyor sorun yaşamıyorum sarj konusunda

@21 Kas 2014 12:57 Ben akşamı çok rahat buluyorum.Genelde 1.5 gün rahat rahat gidiyor.

telefonun arayüzüne bayıldım. rahat ve akıcı.

hep derdim bir yerli telefonumuz olsa keşke diye. vestele çok teşekkür ederim bu yüzden , çok güzel bir hayali gerçekleştirdiler.

@23 Kas 2014 12:17 Ben de çok istiyordum bir yerli telefon sonunda oldu :) kullanıyorum çok da memnunum

Kullanışlı arayüz güzel tasarım teşekkürler vestel

Soruları olan varsa yanıtlayabilirim bikaç hafatdir kullaniyorum

çok bir söze gerek yok, kullanıyorum şuan ve hiç pişman değilim. oyun oynuyorum sürekli ve götürüyor ben

Gerek performans gerek fiyat ile lider durumda

fazla söze gerek yok adamlar yapmışlar 800TL 5.5" telefon keyfi

Ben 20 gündür kullanıyorum muhteşem bir tlfn harika gerçekten

5.5" X ekranın hd olması güzel grafikler ve görseller daha canlı olacaktır.

telefonlardaki akıcılık çok iyi olmus menu tasarımı barlar filan kendine özgü

cihazlardaki işlemci çok kuvvetli android L gelecegini duydum bide

5.5" snapdragon işlemci + 4G fiyatı ise çok makul 850 lira mı neydi

eger segmentine göre bir karşılaştırma yaparsak gerek fiyatı gerek ise performansı ise kendisi birinci geliyor :)

çok güzel açıklamışlar herşeyi arkadaşlar bana övecek pek bişey kalmamış ::) ama tüm övgüleri hakediyor

annem almış bana doğum günü hediyesi, önce vestel oldugu için biraz önyargılı yaklaşmıştım ama bu telefon gerçekten kalite kokuyor

5.5 " bir telefonun 1000 lira altı satılması zor bi olaydır ama bu zoru vestel venus ile basarmıs

bazı arkadaşlar acımazsızca eleştirmişler telefonu neden böyle bir tavır içindeler anlamadım yerli üretim bir telefon ve donanım açısından bulundugu segmente göre çok iyi siz gidin bakın lg lere nasıl fiyatı şişirdiklerini görün

İnstagram facebook twitter hergün takılıyorum telefon konusması mesajlasma var sarjı çok iyi gidiyor yinede telefonun

Anroid kullanıcılarından pay kapabilirsiniz ancak kaliteyi bilen Applecılardan pay almanız çok az. Casper, Dark, Vestel vb. firmalar iyi pay alır android telefonlardan. Çünkü android kullananların çoğu hesaplı diye tercih ediyor. Kimisi ise kağıt üstünde ki özelliklere bakıyor evet bunlardan pay alabilirsiniz ancak İphone kullananlardan zor. Şahsen 2600 e aldığım iphone 6 Plus gayet memnunum harika bir telefon. Sen bunun fiyatını 3500 lira yap istersen ben gider gene alırım. İphone ömürlük telefon çünkü eski modellerini bile sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca benden tavsiye telefon alacaklar acele etsin derim 200-300 lira gibi bir rakam oynar vergiden rahat. Ayrıca ucuz diyenler neyin derdindeler acaba Asus Zenfone 6 var gidin karşılaştırın özellikleri. 100 lira daha ucuz üstelik.

@26 Ara 2014 22:48 Vestel Venus gerek malzeme kalitesi ve tasarımı ile çok güzel olmus Bence zamanla giderek piyasada daha büyük yer edinebilir

@26 Ara 2014 22:48 kesinlikle android kullanıcıların kendisne direk çekicektir ama güvenim tam zamanla bence iphone kullanıclarını kendine çekebilir

verginin çıkması yerli üretimi desteklemek açısından iyi oldu. bunun için vesteli suçlamak anlamsız.

fiyat performans olarak telefonu düşünürsek 1 numara :D

kullanan arkadaslar var gayet memnun

vestelin bu kadar güzel bir telefon çıkardığına inanamıyorum. adamlar cidden yapmış

vestel bence türkiyenin her alanda bir numarası. telefon piyasasına güçlü bir giriş yaptı

spandragon 400 bence 899tl lik venüs 5.5x e göre gayet kaliteli bir işlemci fiyatıda gayet uygun

vestel venüs 4.5 kullanıcısım her zaman oyun oynayan birisi değilim zaten hiçte oynamam genelde internet ve arama yaparım internet hızına değinecek olursak internet hızı gayet iyi pil konusundan vestel basarıya imza atmıs diyebilirim

Asphalt 8 gibi oyunları rahatlıkla oynatan bir cihaz zaten benim için onemli olanda oyun :D

vestel venüs 5.5V nin kendi sınıfının en iyis i oldugunu düşünüyorum. hd ekran gayet iyi bunun ynaına bide 2000 mahlık batarya telefonu süsleyen ögeler arasında telefon zaten tasarım ödülünü almıs bir ciha

telefonlar zaten sık bide 1.2ghz dört cekirdek işlemci eklenince telefona ayrı bir hava geliyor

vestel venüs 5.5 gayet sık bir telefon büyük gibi görünebilir ama zamanla bu bile küçük gelebiliyor islemcisi dört cekirdekli

telefonun android arayüzü çok hoş sanki bizden biri :)

telefon çok tatlişş ya. bayıldımmm. pembiş bi kap aldım bide , ay yicem ben bunuuuu

kamerası beni bile idare ediyorsa herkesi eder :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir