Vestel, Geographic Channel'a belgesel oldu!

Vestel, "mega fabrikası" ile dünyanın çok izlenen bu belgeseline konu oldu!

Vestel, Geographic Channel'a belgesel oldu!

Vestel, National Geographic Channel'in dünyaca ünlü markalara yer verdiği Mega Fabrikalar belgesel serisine giren dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması, Türkiye'nin ise ilk markası oldu. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan "Bu efsanevi seriye Türkiye'nin Vestel City ile girmesi Vestel çalışanları için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici. Avrupa'nın tek lokasyondaki en büyük fabrikası Vestel City'de ürettiğimiz ürünleri 140 ülkeye ihraç ediyoruz. 500'ün üzerinde markaya günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretebiliyoruz " dedi. Fox International Channels Afrika ve Avrupa Başkanı Jesus Perezagua "Mega Fabrikalar National Geographic Channel'ın tüm dünyada izlenme rekorları kıran ve global markalara ev sahipliği yapan belgesel dizisi. Bu markalar arasına Vestel'i katmış olmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Dünyanın en büyük belgesel kanallarındanNational Geographic Channel'ın efsanevi Mega Fabrikalar belgesel serisine giren ilk Türk markası Vestel oldu. "Mega Fabrikalar: Vestel" bölümü izleyicilere 1 milyon metrekarelik alanıyla Vestel City'nin kapılarını açıyor. Bugüne kadar Coca-Cola, Ferrari, Boeing, Jack Daniels, Lego, Ikea, Lamborghini gibi dünya çapında farklı sektörlerden 70'i aşkın global markanın yer aldığı seride Vestel elektronik ve beyaz eşyasektöründen belgesele seçilen dünyanın ilk markası oldu. Vestel'in Mega Fabrikalar'a seçiminde üretim kapasitesi, kapalı alan büyüklüğü, üretim hızı ve çalışan sayısı gibi kriterler göz önüne alındı.

Erdoğan, Vestel City'nin üretim hacmi ve Vestel'in finansal performansına ilişkin şunları söyledi:

"Bu elektronik şehir bir günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretme kapasitesine sahip. Vestel City'de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 88'ini 140 ülkeye ihraç ediyoruz. Dünya çapında 500'ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyoruz. LCD TV'de Avrupa pazarında yüzde 21 payla ikinci sıradayız. Türkiye'nin toplam TV ihracatının yüzde 88'ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. 2012'de elde ettiğimiz 2,9 milyar dolar ihracatla son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye'nin ihracat şampiyonluğunu elde tutuyoruz."

Ahmet Zorlu'nun çalışma rutini mercek altında

Çekimlerde Ahmet Zorlu'nun da çalışma rutini mercek altına alındı

"Mega Fabrikalar: Vestel" belgeseli için 6 kişilik bir ekip Vestel City'de 12 gün süren çekimler sonunda saatlerce görüntü aldı. Çekimlerde Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu prodüksiyon ekibi ile tüm fabrikaları dolaşarak haftalık rutininin mercek altına alınmasına izin verdi. Mega Fabrikalar formatı ve çekim teknikleriyle hazırlanan 45 dakikalık belgeselin prömiyeri 24 Mart Pazar günü saat 22:00'de National Geographic Channel'da yayınlanacak. Belgeselin Türkiye'nin ardından dünyanın farklı ülkelerinde de yayınlanması planlanıyor.

Vestel City'de LCD TV'den akıllı telefona yatırımlar devam ediyor

Vestel City'de 2013'te yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Turan Erdoğan, "Elektronikte 'LCD/LED TV'nin en önemli parçası olarak anılan LCD/LED modül üretimi için yeni hatlarımızı devreye alıyoruz. Süper ince kenarlı TV'lerin üretimine yönelik yatırımlarımız da devam ediyor" dedi. Erdoğan, 2013 sonuna kadar LCD TV'de 10 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi ve bunun 9 milyonunu ihraç etmeyi planladıklarını kaydetti.

Akıllı telefonda Vestel'in akıllı tahtada edindiği AR-GE deneyiminin katkısıyla Türkiye'de yerli tasarım ve üretime başlayacak ilk firma olacağını vurgulayan Erdoğan, ürün için AR-GE, üretim ekipmanı ve lisans yatırımlarını sürdürdüklerini, şu anda Türkiye'deki tüm GSM operatörleriyle görüşme halinde olduklarını belirtti.

Erdoğan, akıllı tahta üretimiyle ilgili ise şunları söyledi:

"Dünyanın en büyük eğitim projesi olan, Avrupa ve Ortadoğu'ya örnek oluşturan Fatih projesinde yer almak bizler için çok önemli. Akıllı tahtada İngiltere ve Japonya üzerinden Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracata başladık. Bu  projeyle sağladığımız yerli AR-GE birikimi ve yerli üretimin getireceği iş hacmiyle Türkiye'nin ihracat hacmine büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Helal olsun vestele

Helal olsun. Şuan monitor olarak kullandığım Satallite 23" Tv sinin yazılımını bide düzeltseler iyi olacak. Flash takıyon okurken Tv donuyo. Film açıyon belli bi süre sonra kumanda pasif kalıyo kullanamıyon. Keşke firmware yayınlasalarda düzeltseler...

YABANCI MARKA MALI ALARAK ÜLKE KAYNAKLARINI YURT DIŞINA GÖNDERİYORUZ VESTEL GİBİ MARKALARIMIZA DESTEK OLMALIYIZ

ZORLU YA YETİŞMEK DE ZOR DİĞER MARKALARIN DİKKATİNE

belgeseli çok önceden izledim güzeldi helal oldun adamlara valla.

Helal olsun. Belgesellerde bizden bir şeyler görmek hoş olur.

bide şu led ekranlarda eni gelişmelerle gelseniz

Yerli almak isterimde alsam büyüseler havalanıyorlar.Kendilerini birşey zannediyorlar.Türkler parayı gördüğünde dünyaları değişiyor.

1,5 senedir vestel lcd kullanıyorum, gören herkes beğeniyor hatta hayran kalıyor. fakaaat bir kumandası var ki, çin malı uydu alıcımın kumandası bile on basar. öndeki dokunmatik panele ise dokunuyorsun ses var, işlem yapmıyor. ayrıca modeli sitelerinde bulabilmek imkansız. küçük ayrıntılara dikkat edip, ürün desteğine daha fazla önem vermeliler.

Vestel eskisi gibi kadar iyi değil özellikle servis açısından çok ger ve reklam açısındandq aynı ne tv ne beyaz eşya hiç birinde şu an Türkiye'de lider konumda değil. Servis ve müşteri memnuniyeti açısından kendisini geliştirmesi şart.

Dün gece nat geo da gördüm tesadüfen gurur duydum kendi ülkeme ait bir markanın bu kadar mükemmel bir fabrikası olduğunu görünce

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir