VIA Nano 3000: Intel Atoma güçlü rakip

Intel'in popüler işlemci serisi Atom'a güçlü bir rakip geldi: Ve karşınızda Nano 3000...

  • Halil Mollaoğlu
VIA Nano 3000: Intel Atoma güçlü rakip
VIA Nano 3000: Netbook işlemcileri.

VIA, Nano serisi işlemcilerini güncelleyeceğini duyurdu. Yeni modeller Nano 3000 ismiyle anılacak ve Intel Atom'a ciddi rakip olacak.

VIA yeni seri içerisinde toplam yedi model piyasaya sürecek. Bu işlemciler 1 ila 2 GHz arasında saat hızıyla çalışacak. 1,0 ila 1,4 GHz arasında çalışan işlemciler U3xxx şeklinde adlandırılacak ve boştayken 100 mW güç çekecek. Nano L3050 veL3100 ise sırayla 1,8 ve 2,0 GHz hızında çalışacak ve boştayken 500 mW güç çekecek. Bu tüketim değerleri Intel Atom işlemcilerinkinden çok daha düşük ve etkileyici.

Nano 3000 serisi teknik anlamda selefini baz alıyor ve eski Nano ve C7 işlemcilerle pin sayısı bakımından uyumlu. VIA'ya has VT sanallaştırma teknolojisini ve FSB 800'ü destekliyorlar. VIA'ya göre yeni seri yaklaşık olarak yüzde 20 daha fazla performans ve yüzde 20 daha az güç tüketimi sunuyor. 2010'un ilk çeyreğinde yeni işlemcileri kullanan cihazlar piyasaya sürülecek; sonrasında Atom 2 (Pine-Trail platformunun parçası) de kullanıma hazır hale gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

BU İŞLEMCİLİ BİLGİSAYAR İYİ DOWNLOAD BİLGİSAYARI OLUR VE NORMAL OFİS KULLANIMINA UYGUNDUR

Netbook piyasasında intel tekelinin kırılması açısından güzel bir gelişme

via'ya güvenesim gelmiyor.

via işlemcili taşınabilir pc kullandım intel atomda ama kıyaslama yapılacak olursak via işlemciler daha esnek ve rahat çalışıyor. atomlarda anlam veremediğim bir ısı söz konusu vialarda bu sıkıntı ile karşılaşmadım.

Via yı chipsetlerle tanımıştım intel ve amd platformlarında yıllardır amd ve intele chipset üreten firmalardan daha başarılı bir performans gördüm işin gerçeği onun gibi performanslısınıda göremedim o dönemde özellikle amd nin atağa kalkmasının en büyük sebeplerinden biri olarak düşünüyorum. anlayamadıgım amd nin neden bu kadar performanslı chipsetlerden vazgeçip kendi chipsetini üretmeye başladıgı. işlemci konusundada güvenyorum daha önce via lı bir media center kurmuştur bana göre 1 numara via 2 amd 3 intel

İnternete girebilsek, genel ofis ihtiyaçlarını giderebilsek, bir de pilden az güç çekse kafidir. Bir netbook işlemcisinde bunlar olmalı bence.

Netbookta şu an en mantıklı seçim "AMD Athlon Neo" biraz farkla daha iyi "atom"lardan. Gerçi Intel hemen Atom 2'ye yöneldi umarım Neo'da geliştirilir..Ben şahsen geçen gün "Neo" işlemcili HP Netbook aldım (umarım reklam olmuyordur) ve çok memnunum taşınabilirlik ve entertainment için mükemmel diyebilirim.

Her zaman söylerim "Ne kadar çok rakip o kadar uygun fiyat"

haha via donanım piyasasında en güvenilir markalardan biridir. chipset konusundada intel kadar deneyimlidir.

benim asıl beklediğim bomba nvidia via işbirliğidir.

Sen de yorum yaz