Video: Kablosuz elektrik çok yakınımızda...

Intel'in kablosuz elektrik iletimi konusunda başarı sağladığını gösteren özel video burada...

Kablosuz elektrik devri. Uzun zamandan beri bir çok firmanın üzerinde çalıştığı ve ticari anlamda kullanılmaya başlanması bir ütopya olarak görülen kablosuz elektrik aktarımı konusunda Intel'in de çalışmalar yaptığından daha önce burada bahsetmiştik.

Intel geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada kablosuz elektrik aktarımı konusunda yeni bir ilerleme kat ettiğinin altını çizdi ve konuyla ilgili çok ilginç bir video yayınladı. Firmanın "Wireless Energy Resonant Link" (WREL) adını verdiği teknoloji ile ortalama bir laptop bilgisayardan daha fazla elektrik harcayan 60 watt'lık bir ampul kablosuz olarak yakılabiliyor.

Kablosuz elektrik iletim teknolojisinin orta vadede masa, tezgah gibi ortamlara entegre edilmesi ve aygıtların bu zeminlere konarak şarj edilmesi veya elektrikle beslenmesi hedefleniyor. Teknoloji manyetik alanın gücünü kullanarak 60 watt elektrik gücünü bir metre uzaklığa gönderebiliyor, ancak bu esnada enerjinin yüzde 25 gibi bir kısmı yok oluyor. Bu teknoloji konusunda en çok tartışma, manyetik alanda kalan insanların sağlığının etkilenip etkilenmeyeceği. Şu anda Intel'in geliştirdiği sistemin bir yan etkisinin olmadığı iddia ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

video bulunamadı diyor kontrol eder misiniz sevgili yetkililer

kablosuz elektriği bulan Nicola Tesla'dır. kendisi alternatif akımın da mucididir. Faraday ile çalışmaları olmuştur. intel bunu 2 senede 10 senede buldu demek bilime haksızlık etmek demektir. bu buluşun patenti Nicola Tesla'ya aittir. Lütfen makalenizde edison'dan daha zeki, hem elektrik hem de makine mühendisi olan bu değerli şahsiyete de yer verin.

60 watt geçen bir hava hattında duracaksınız, vücudunuz bu 60 wattın önemli bir bölümünü absorbe edip kimyasal etkileşime ve hücresel ısınmaya çevirecek ve siz etkilenmeyeceksiniz öyle mi? HAH! 15 saniye durdunuz mu toplam 1 beygirlik bir elektriksel güç üzerinizden geçmiş olacak. insan vücudu elektrik sinyalleriyle yönetilen bir sinir sistemidir ve vücudumuzda serbest elektronlardan etkilenen ve kilit rolleri olan çok sayıda element ve molekül bulunur.
bu sistem ancak, kablolar ve soketlerden kurtulmak için, mikrodalga fırın tarzı kapalı devre bir cihaz olarak kullanılabilir. intel fizik-kimya-biyoloji, elektrik bilmeyen tüketicileri aldatıp sükse yapmasın. elektronik radyo dalgaları zaten elektriğin uzaktan iletimidir ve 100 yıldan fazladır kullanılıyor. bunun dozunu artırmak ilginç bir buluş değil doğal hayatı tehdit etmektir netekim. bir icat yapılacaksa bunu AMD yapar. sen eski püskü, bir zamanlar öldürmek için operasyon yaptığın ama defacto tekrar sarıldığın işlemcilerini boyayıp zengin müşterilerine satmaya devam et intelciim.

ve ayrıca, bu sitem aynen şudur: primer sargıya yaklaştırılan bir seconder sargı sistemidir. yakınınızda bu kadar başıboş bir trafonun olmasını ister miydiniz? zaten elektrik trafoları-adaptörler manyetik alan transferiyle çalışır, yani doğrudan bir kablolu geçiş yoktur.

bkz: Nicola Tesla

yoldan geçiyorsun ve birinin elektrik hattına denk gelyorsun :) saçlar dik ölü vaziyette :) geliştirilmesi ve korunma yöntemleri çok uzun zaman alır gibi.

iyide sanki yeni birseymis gibi lanse etmisler havadaki her dalga boyu zaten elektriksel bir akımdır. ve en onemlisi insanların etkilenme mevzusu su bir gercek kullandıgımız yaptıgımız dinledigimiz herseyin insan vucuduna vardır bi etkisi sonuc itibari ile insanda her yaptıgı iş sonucu manyetik etki olusturan bir cihazdır kısacası merak etmeyin bunada alısılır sanki masaustunde cebimizde kullandıklarımız mikrodalga fırınlarda pisirdiklerimiz bundan farklımı kısacası sıcaga ve sovuğa alışan insanoglu herdalga boyuna evrim gecirmeyi becerecektir

teslanın böyle bi çalışmas vardı ama o zamanın şartları ve imkanları bunu yapmasını engelledi. Genaral motors sponsor oldu fakat artan mailyetli deneyler yüzünden desteğini çekti. iyonosfer tabakasından faydalanarak elektirk iletilebilir.

Elektrikli otomobiller artık çok tercih edilecek..!!!!!! :D

@CHIP Online Ziyaretçisi 16 Kasım 2008 Pazar 13:47 yazmış:

"...merak etmeyin bunada alısılır sanki masaustunde cebimizde kullandıklarımız, mikrodalga fırınlarda pisirdiklerimiz bundan farklımı kısacası sıcaga ve sovuğa alışan insanoglu herdalga boyuna evrim gecirmeyi becerecektir."

Mikrodalga fırınlarda insan pişirilmiyor gardaş.
Senin mantığına göre insanlar mikrodalga fırına sokulup yakılacak,
ve zamanla sağ kalmayı başaranlar ayıklanacak ve geriye mikro dalga ışınlardan etkilenmeyen insanlar türeyecek.

Yada insanları uçurumdan aşağı atıp zamanla kanatlanmış uçan insanlar oluşması sağlanacak.
Tabi bunların gerçekleşmesi için milyonlarca yıllık bir süre gerekecek eğer bu işlemlerden sonra geriye insan kalırsa.

Ne kadar Faşistçe bir düşünce.

İnsanların hayatları ile gecelecekleri ile oynayamazsınız.Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok.Ben bu tür radyasyondan olumsuz etkileniyorum diye benim soyumu yok etmeye hakkınız yok.

Eğer kablosuz elektrik iletimi de canlılar için zararlı ise olmamalı.
Olacaksa ve gerekli ise insanlara ve doğaya zarar vermeyecek şekilde tedbir alınır ve yerine göre uygulanır.

tesla başarmıştı aslında bir fotoğrafında direk uçlarından elektrik geçişini sağladığı gösterilmişti. Onun hayaliydi ama şu gördüğüm yetti de arttı bile.

Bilmem farkındamısın Fasit olmayan arkadasım Pisirilen yemek demisim Sence rusyada mikrodalga fırınlar neden yasaklanmıstı istersen bi arastırma yap ve anlamadıgım simdiye kadar herseyi kullanıyorsunuz ve ben kullandıklarınızdan etrafınıza verdiginiz zarardan bahsedince fasit oluyorum benimki faşist düşünce ama geride cep telefou kullanan elektrik kullanan araba kullanan v.b. herkes faşittir yani sizin düşüncenize gore insanların artık dna sarmallarının degişime ugradıgı bir gercek ve sana bir tavsiyem etrafında elektrikle calısan ne varsa (Pc dahil) hemen usaklaski senin neslin sağlam kalsın yeni nesil dalga boylarının eseri olacaktır :) ikinci bir tavsiye Nuh süresini oku orda bile ‘Halbuki, o sizi evrelerden geçirerek yaratmıştır.’ http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=570 denmistir kısacası sevsende sevmesende evrelerden gececen

Bu gidisle, elektromanyetik dalgalar yuzunden, yeni yeni hastaliklar tureyecek...

Sen de yorum yaz