Videolarınızı ekran koruyucu olarak kullanın

CHIP Online, video görüntülerinizi nasıl ekran koruyucusu olarak kullanabileceğinizi açıklıyor...

  • Selim Öztürk
Video'larınızı ekran koruyucu olarak kullanın

Bilgisayarları kendi başına bıraktığımızda devreye giren ve monitörlerimizi koruyan ekran koruyucuları eski Windows sürümlerinden Vista'ya kadar gelişerek kullanıcıların hizmetine sunulmaya devam etti.

Ancak ekran koruyucularının sayısı elbette Microsoft'un Windows'a entegre ettiklerinden ibaret değil. Daha farklı ve görsel olarak daha gelişmiş ekran koruyucularının da bulunabildiği internette her zevke göre bir ekran koruyucu edinebilmek kolayca mümkün.

Tüm bunlara rağmen kullanıcılar da dilediği taktirde kendi ekran koruyucularını meydana getirebilirler. Örneğin aile videolarınızı bir düşünün. Bu video'larınızı ekran koruyucu olarak kullanabileceğinizi ve hatta bunun için Microsoft'un uzun bir süre önce yayınladığı ve Windows'a entegre edilebilen bir aracı olduğunu biliyor musunuz?

Microsoft Video Screensaver ile video'larınızı kullanarak sadece birkaç adımda kendi ekran koruyucularını oluşturabileceksiniz.

İşin sırrı: Video Screensaver...

Microsoft'un kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu Video Screensaver, kullanıcıların video görüntülerinden faydalanarak kendi ekran koruyucularını oluşturabilmesine olanak veriyor. Ancak Microsoft, bu aracı sadece orijinal Windows kopyasını kullanan kullanıcılarına ulaştırmak istediğinden dolayı, bu aracı sisteminize indirmeden önce ufak bir taramadan geçirileceksiniz.

Download: Microsoft Video Screensaver

Sorun yaşayanlar için alternatif:
Eğer kurulum sırasında orijinal bir Windows sürümüne sahip olmanıza rağmen sorun yaşıyorsanız, Bu durumda aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili zip dosyasını indirin. Zip dosyasının içindeki ekran koruyucu dosyasını Windows klasörü altındaki System32 klasörü içerisine kopyalayın.

Download 2: Microsoft Video Screensaver

Video Screensaver fonksiyonuna ulaşmak için ekran koruyucu ayarlarınızın bulunduğu pencereyi açmanız gerekiyor.

Bunun için masaüstünüzdeyken farenizin sağ tuşuna tıklayarak 'Özellikler'e girin ve 'Ekran Koruyucuları' sekmesine girin. Bu aracı başarılı bir şekilde yükleyebildiyseniz, ekran koruyucu listenizde 'Video Screen Saver'ın da eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Şimdi isterseniz Video Screensaver'ı nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Video ScreenSaver'ın kullanımı

Ekran Koruyucu sekmesinden 'Video Screen Saver'ı seçtikten sonra hemen yanında bulunan 'Ayarlar'a (Settings) tıklayın. Ardından açılan pencerede sisteminizde bulunan herhangi bir video'yu 'Browse' butonunu kullanarak seçin ve 'OK' butonuna tıklayın.

Ekran koruyucunuzun tam ekran olarak görüntülenebilmesi için 'View full screen' metninin başındaki kutucuğu işaretli bırakın. Eğer çalan video'larınızın sesini ekran koruyucunuz aktifken duymak istemiyorsanız, 'Mute'yi aktif konuma getirebilirsiniz.

Not: Araç, wmv ya da avi video formatlarını sorunsuz bir şekilde destekliyor.

DreamScene ile masaüstünüzü hareketlendirin!

Video'larınızı ekran koruyucunuz olarak kullanabilmek dışında Windows Vista için geliştirilen Windows DreamScene, Windows Vista Aero Glass kullanıcı arabiriminin bir parçası olarak Windows Vista Ultimate kullanıcılarının yüksek çözünürlüklü video içeriklerini masaüstü arkaplanları şeklinde kullanabilmelerine izin verir.

Vista'da oldukça beğenilen ve kullanıcılardan büyük ilgi gören DreamScene'nin Windows XP altında çalışabilen 7 farklı sürümüne buradan ulaşabilirsiniz. Bu adresten beğendiğiniz dreamscene'lerden herhangi birini indirebilirsiniz ve böylece artık video'larınızı masaüstü arkaplanınız olarak oynatabileceksiniz.

Bunun için bu dosyalardan herhangi birini indirdikten sonra bu dosyaları C:\Windows\Addin\DreamScene klasörüne kopyalayın. Arından masaüstünüzün boş bir yerinde sağ tıklayın ve Özellikler'den 'Masaüstü' sekmesini seçin. Bir sonraki adımda 'Gözat'ı kullanın ve Windows\Addins\DreamScene klasörüne giderek 'Index' isimli dosyayı seçin. Bu işlemin ardından 'Uygula' butonuna tıklamanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ne güzel bişi bu ya

tamam güzelde bu program çalışmıyoki ???

bunun vista da çalıştığına eminseniz nasıl olacak tarif edermisiniz.. thnks

Program için tşkler...

xp için olanı nasıl çalıştırıcaz

Bende orjinal vista var ve normal program dedikleri gibi çalışmıyor fakat alternatif linkten indirip system32 nin içine kopyaladığım zaman çalışıyor fakat her vidyoyu (uzantıları gözetmeksizin konuşuyorum) açmıyor arkaya 250mb lik bir film attım açmadı fakat vindowsun video sample larından attım açtı durum böyle sanırım boyut yada çözunurluk fark ediyor.

bise dicem xp calısırmı bu ekran koruyucu ii biseye benzio ?

xp de çalışıyor da vista home basic de neden çalışmıyor.Microsoftun saçmalıklarından biri.Aman uzak olsun.

güzel bir paylaşım tşekeürler chip..

bana nasıl yapacağımı kim anlatacak kredi kartı istiyor

gereksiz ve çocuksu

system32 dosyasını bulamadım :(

Sanırım Microsoft yazılımı kaldırmış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play