Adım adım: Windows Movie Maker 2

ADIM ADIM: Windows Movie Maker 2 hakkında bilmek istediğiniz her şey bu rehberde açıklanıyor!

Yeni ve etkileyici özellikler

Movie Maker 2'nin sunduğu belli başlı özellikleri uygulamalı olarak anlatmadan önce, heyecan verici bu özellikleri tanımanızda yarar var. İşte, yeni Movie Maker 2'nin çarpıcı özellikleri:

- Video düzenleme konusunda piyasada birçok yazılım bulma şansına sahipsiniz. Fakat bu yazılımların yüksek fiyatları bir yana, kullanım açısından da ne kadar zor oldukları ayrı bir gerçek. Movie Maker 2'nin hem ücretsiz oluşu, hem de ev kullanıcısına hitap etmesi onu diğer yazılımlardan ayıran en büyük özelliği.

- Windows XP ile birlikte gelen ilk Movie Maker 2, gerçekten de son derece zengin özelliklere sahipti; fakat iş kameranızdan bilgisayarınıza görüntü aktarmaya gelince yapabileceği fazla bir şey yoktu. Zaten ilk Movie Maker'ın en çok eleştirildiği nokta da buydu. Microsoft, kullanıcıların bu eleştirisine kulak vermiş olacak ki, Movie Maker 2 ile gelen en önemli özellik dijital kameramızdan bilgisayarımıza video aktarabilmemiz oldu. Başka bir deyişle, Movie Maker 2 kameranızla kasete kaydettiğiniz videoyu istediğiniz formatta PC'nize kaydetme desteği sunuyor. Bu formatlar arasında orijinal DV formatı da var ki, bu formatla film birebir orijinal boyutta kaydediliyor. Öyle ki, Movie Maker 2 kamera kasetini otomatik olarak başa alarak videolarınızı en baştan kaydedebiliyor.

Öncelikle kameramızı bilgisayarın Firewire ya da USB arabirimine bağlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bazı aygıtların USB arabiriminden bağlanması, bazılarınınsa Firewire desteği sunması.

Dijital kameralardan bilgisayara görüntü aktarmak için kullanılan en yeni bağlantı arabirimine Firewire adı veriliyor. Firewire, aynı zamanda IEEE 1394 ve DV bağlantısı olarak ta biliniyor. Firewire arabiriminden saniyede 400 megabit veri aktarılabiliyor ve özellikle görüntü aktarımı için tasarlanmış. Günümüzde birçok anakart üreticisi, Firewire girişini ürünlerinde standart olarak bulunduruyor. Ancak nispeten eski bir sisteme sahip olanlar, anakart üzerinde bu girişi bulamayabilirler. Yaklaşık 30 dolarlık bir fiyat karşılığında satılan özel Firewire kartlarından satın alarak, eski bir sisteme bu arabirimi eklemek mümkün.

Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, yine de üzülmenize gerek yok. Üreticiler bunu da düşünmüş ve dizüstü bilgisayarlar için PCMCIA girişinden takılabilen bir Firewire kartı üretmişler.

Eğer aygıtınız USB arabirimini kullanıyorsa, Firewire ile uğraşmanıza gerek yok. Üstelik görüntü yakalama işi için illa ki gelişmiş bir video kameraya sahip olmanız da gerekmiyor.
İlerleyen sayfalarda göreceğiniz örnek uygulamada kullandığımız aygıt, basit bir USB web kamerası.

- Movie Maker 2 ile sadece kameradan aktardığınız görüntüleri değil, bilgisayarınızdaki videoları da düzenleme imkanınız var. Movie Maker 2, bu konuda da son derece başarılı. Programın desteklediği formatlar arasında avi, mpg, m1v, mp2, mp2v, mpeg, mpe, mpe2, wm, wmv, asf gibi birçok seçenek bulunuyor.

- Eğer bir video kameranız yoksa; ancak her anı ölümsüzleştirdiğiniz bir fotoğraf makinesine sahipsiniz, bu güne kadar çektiğiniz fotoğraflar bir köşede duruyorsa, onları ortaya çıkartıp biraz renklendirmek güzel olacaktır. Movie Maker 2, fotoğraflarınızı görkemli bir slayt gösterisi haline getirebiliyor, bu gösteriyi efektlerle zenginleştirebiliyor ve hatta arka plana müzik eklemenize bir izin veriyor.

- Movie Maker 2'nin efekt arşivi, amatör bir kullanızı için fazlasıyla yeterli. Programda video düzenleme sırasında kullanabileceğiniz yaklaşık 30 farklı efekt bulunuyor. Bu efektler arasında döndürme, aydınlatma, yavaşlatma, bulanıklaştırma, hızlandırma ve pikselleştirme gibi seçeneklere yer verilmiş. Efektleri videonun ister başına, ister sonuna, isterseniz de geçiş bölümlerine ekleyebiliyorsunuz.

- Eğer hazırladığınız videoyu biraz daha canlandırmak isterseniz, Movie Maker 2'nin ses desteğinden de yararlanabilirsiniz. Sesleri ister slayt gösterinise, isterseniz de videonuza ekleyebilirsiniz. Ses biçimi olarak, Movie Maker 2 nerdeyse bilinen tüm biçimleri destekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

final cut her türlü işimi görüyor

microsoft a bağımlı kalmamalıyız.. her alanda olduğu gibi movie maker inde -özellik olarak - cok daha fazlasını sunan ; çok güzel yazılımlar var...

Movie Maker genellikle amatör ev kullanıcılarına hitap ediyor. Ortalıkta movie maker dan kat kat iyi programlar da var..

ya ben movie makeri açıyorum ama video kartınız gerekli donanım hızlandırma düzeyini...... felan bişeyler yazıyo nası girip video yapabilirim bilen warsa lütfen ama lütfen solesin rica ediyorum:(

ya ben hala indiremiyorum lütfen yardım edin

ya ben kullanıyorum ama bu son bi kaç gündür problem çıkarıyor fotoları film şeridine sürüklerken veya herhangi bi başka işlem yaparken kendi kendine program kapanıyo neden oluyo acaba lütfen yardım edin

YA ÇOKM SAOL UN AMA BU YETMEZ DAHA AÇIK OLSUN:(

moie maker çok demode bugün piyasada arkadaşların dediği gibi movie makerden çok daha üstün özelliklere sahip programlar var bunlardan bir taneside "proshow gold" sadece araya koyacağınız efekler 280 adet gerisini saymıyorum bile bence kendini daha çok geliştirmeli microsoft..
saygılar

Movie Maker 2 le yapcağınıza yapmayın daha iyi

Yahu haberleri hep aynı mantıkla hazırlıyorsunuz. Biraz açıklayıcı olun ne olur.. İnsan daha habere başlamadan yoruluyor. O kadar teferruatlı anlatıyorsunuz ki.. Bize ne bundan :) Bize ihtisar edin muhtasar edin efendim.. Bana deseniz ben bunu 1 sayfada açıklarım.. siz tutmuş 5 sayfada açıklamışsınız.. Allah Allah

Hevesiniz varsa biraz bu işte movie makerı açıp da hevesinizi kaybetmeyin, indirin premiere in deneme sürümünü görün bi.

Windows Xp Sp2 vardı. Sp3 yok oldu.

Movie Maker'i anlatacağınıza Şöyle Pinnacle Studio, Ulead VideoStudio
Cyberlink PowerDirector,Magix Movie Edit Pro, Magıx Video Deluxe Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut, Avid Liquid gibi programların en yeni versiyonlarını anlatsaydınız daha iyi olurdu ama...

Neyse.. Birdahaki incelemenizde umarımki yukarıdaki saydığım programlardan biri veya birkaçı olur... Bizde Mutlu Oluruz.

YASİN MAYA
maya_kamera@hotmail.com

evet arkadasalr ya haberı hazaırlayanlar haberı hazaırlarken bıraz acık olun bız daha okumdan uyguladman kaafalar gıtmeye baslıyo
olmuyo böle lütfennn bu arada site süper her türlü pc haberleri ve sorunları var bıde drıver çözümleri olsa 10 numara olcak ama olsun ellerınıze saglıkk

Millet tam kafayi oynatmis hani!

Movie Maker fena değil de, bir de appcrash hatası vermese.

arkdaşlar ben bu movie maker 2.0 kurdum pc ye fakat eskisinin üzerine kurulduğu için ve direk windowsa kurulduğu için kaldırmıyorum..bana yardım ederseniz sevinirim..eski movie makeri nasıl geri getirebilirim :(

bu programın türkçesini indirmeye çalıştım ama inmiyor nasıl indirebilirim birisi yardım ederse sevinirim şimdiden teşekürler

ya bende var ama ne gerekiyoki Windows Movie Maker için gereken yokdiyo ne yapcamki

movi makerde oluşturduğumuz görüntüleri forumlara nasıl ekleyebiliriz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir