Vimeo'da 4K video dönemi başladı, ama...

Dev video paylaşım sitesi, 4K videolara merhaba dedi. Ama YouTube'dan çok farklı bir biçimde...

Vimeo, 4K videolara merhaba dedi...

Popüler video paylaşım sitesi Vimeo, rakibi YouTube gibi artık 4K videoları destekleme kararı aldı. Ancak Vimeo'nun uygulamada izleyeceği yöntem biraz farklı olacak.

Vimeo, ücret ödeyen profesyonel kullanıcıların sisteme 4K videolar yüklemesine izin verecek. 4K videolara ise tüm kullanıcılar ulaşabilecek ancak videoları stream olarak izlemek mümkün olmayacak. Bunun yerine, 4K videolar kullanıcılar tarafından indirilecek ve offline olarak izlenecek.

Böylece Vimeo üzerinden içerik satışı yapan içerik üreticileri, 4K formatında film ve videolar da satabilecekler ama bu videoları site üzerinde seyretmek mümkün olmayacak. Vimeo bu adımla, 2015 yılında beklenen 4K devrimine de kendini hazırlamış olacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

vimeo yu severim ama bu yöntem çok biçimsiz olmuş...

4K 3840x2160 videoyu netten kesintisiz izlemek için minimum 40Mbit/s download gerekiyor ki dünyanın %99'u buna hazır değil. 2015de nasıl 4K devrimi olacak acaba?

Neden 4K için bu kadar kısıtlama koymuşlar bu olay youtube karşısında onları geriye düşürür

40 mbit hız çokta gerekli değil tabi tarayıcının steam için data buffer yapacağı kadar sabırlı iseniz 20-25 mbit bir fiber bağlantıda belli bir süre sonra kesintisiz video izlemenize imkan tanıyacaktır diye tahmin ediyorum. Ha bu 4K ne kadar gerekli derseniz ayrıca tartışılabilir -:)

zuhaha 4k da neymiş ben 8k izliyorum

Bu 4k adım şahım bişey degil bende 4k tv var milleti kandırıyorlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir