Trend Micro: Sinsi yazılımlar iş başında

Güvenlik tehditleri artıyor; güvenlik yazılımları ayak uydurmaya çalışıyor: İşte çarpıcı tespitler..

Tehditlerin nasıl ve neden doğduğunu keşfedin

Tehditlerin nasıl ve neden doğduğunu keşfedin

Geleneksel güvenlik çözümleri, ilk savunma hattı için kritik olsa da, şirketler, hâlâ çok sayıda güvenlik açığıyla karşı karşıya bulunuyor. Bu açıklar, günümüzün tehdit içeren yazılımları tarafından sürekli olarak kötüye kullanılıyor. Sinsi yazılımların şirket ağlarına sızmalarına neden olan faktörler şöyle sıralanıyor:

• Şirket ağlarını riske atan virüslü cihazlarla ağa giren ve ağdan çıkan mobil kullanıcılar
• Yetersiz uzaktan ofis güvenliği, ofis içinde bilişim personeli eksikliği ve gevşek politika yürütme
P2P, dosya paylaşımı, akan ortam ve anlık mesajlaşma gibi istismara açık teknolojilerin gittikçe daha fazla kullanılması
• Eski sistemler, yükleniciler ve misafirlerin dizüstü bilgisayarları, USB cihazları ve diğer taşınabilir ve depolama cihazları gibi yönetilemeyen ve yamalanmamış uç noktalar

Tehditlerin nasıl, neden ve nereden doğduğunu keşfedin
Trend Micro güvenlik tehdidi değerlendirmesinde, ağ operasyonlarına müdahale etmeyen ve yalnızca dinlemeye dayanan bir cihaz kullanılıyor.

Trend Micro mühendisleri, değerlendirme cihazını çekirdek anahtarda ağ katmanında hızla kuruyorlar. Cihaz, robot ağlar gibi tehdit içeren yerleşik yazılım faaliyetini tespit etmek için buradan ağ trafiğini izliyor. Aynı zamanda, potansiyel olarak virüslü mesajları ve şüpheli web sitelerini tespit etmek için, gelen e-posta ve web trafiğini de izliyor.

Cihazın algıladığı trafik, Trend Micro'nun tarama motor ve teknolojileri kullanılarak analiz ediliyor ve bulut-istemci mimarisi Trend Micro Smart Protection Network ile entegre oluyor. Bu mimari, virüsleri, casus yazılımları, istenmeyen e-postaları ve web tehditlerini kurumsal ağlara erişmeden önce durdurmak için çok özel bir yaklaşım sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu trend microda bisi sanıo kendini 2 rapor yayınladı diye kur bi internet secrutiy girdigin sitelere dikkat et olsun bitsin ya aboo ne kdr uzatıyorlar

trendmicro firması symantec firmansına en az 1000 basar virüs ve diğer tehditleri tanımlama konusunda yalnız yazılımın karantina özelliğinin olması hiç tasvip ettiğim bir olay değil.trend micro tanımlamada iyi olduğuna %100 katılıyorum ama temizleme konusundaki başarım değeri çok düşük eski moda klasik çözümler ile iş yapmaya çalışlıyor halen. symantec firmasının veri tabanında milyonlarca tehdit tanımı var ama nedense çoğunu tanıyamamakta yada karantina yaparak çözüm olduğunu çok iyi aşıladığı için kullanıcılar tarafından hiç tepki görmeyen 1 numaralı yazılım hakkını vermeyenler sınıfında.
sahte virüsler ve diğer tehditlerin tanımlanması bilinmeyen bir tehtidin networkte dolaşmasını engellemede ise çok aşırı geride kalmış durumdalar. şuanki trendin yaptığı sadece geliştirme aşamasındaki bir proje gerçekte hangi firma bedavaya tesbit amaçlı bukadar uğraşır ki tabiki hiç birisi. şuanki yaptığı tesbit yeteneği çok yakında clientler ile birlikte gelecek bence ve büyük ihtimallen pandasoftware firması gibi otamatik olarak sunucular arasında bir köprü yapıp bilinmeyen tehditleri oturdukları yerden tesbit edecekler.

pandasoftware firması bu konularda tek başına trupreventi 2010 sürümlerinde dahada güçlendirerek bilinmeyen tehdit tebit yeteneğini dahada ileri taşıdı artık en yüksek değerde dahi tehdit içeriği yoksa dosyaları virüs ilan edip silmiyor.bunların dışında ürünün karantina konsolunu kullanmamasıda bir diğer artı firma için. sadece yeni tanımlaması olmayan dosyaları bu bölüme taşıyıp serverine yollayıp gerekli güncellemeyi yaparak temizleme işlemine başlıyor ve karantinadaki dosyalarıda tutmuyor.

şuanda g-data firması çok güçlü ama sonuçta 5 tane virüs üreticisi bir araya gelip 5 yazılımın veri tabanı birleştirilip çift tarama motoru kullanılırsa elbetteki başı çekecektir ama şunu söyleyim tek başına çıksa idi firma diğerlerinden hiç farkı kalmazdı.ürünün testinin yapılıp tanıtılmasını istiyorum bu sitede yalnız basit bir tanıtım değil virüs temizleme yeteneği ve karantinaya virüs alıyormu alıyorsa sonraki safhalarda ne yapıyor. diğer sitede önerilen symantec ve ve trend ürünlerinde bu konulara hiç değinilmiyor tanıtımlarda sadece virüsü tanıyormu tanıyor bitti olsun istemiyorum. kırpmak istediğinizide kırpabilirsiniz yazdıklarımdan.

12.32 ye katılıyorum,
bişey yayınladı diye hep kendini en iyi gösterir bu firmalar.
kullancaksanız ne kaspersky ne avira..
ESET SMART SEC. kullanın.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Tehditlerin nasıl ve neden doğduğunu keşfedin
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir