Virüsleri durdurmak için USB'lere "kondom!"

USB üzerinden bulaşan virüsleri durdurmak için, USB belleklere "kondom" eklediler!

Virüsleri durdurmak için USB'lere "kondom!"

Tanımadığınız PC'lere USB belleğinizi takarken veya şarj olması için akıllı telefonunuzu bağlarken tedirginlik yaşayan sadece siz değilsiniz. USB portlarının virüs saldırılarına en açık noktalar olduğunun herkes farkında. Hatta geçen yıl bir hacker konferansında, USB üzerinden yayılan virüslerin daha da yaygınlaşacağına dair işaretler gelmişti.

Bu tehdide karşı şimdi yeni bir çözüm geliştiriliyor. Çözümün ismi ise biraz ironik: "USB Kondom."

USB kondom, yazılımsal bir çözüm değil. Aksine çok daha güvenli şekilde, donanım bazlı bir çözüm. Bu teknikle, USB bağlantısı yapılırken cihazları kondom modunda koruma altına almak mümkün olacak. Kondom modunda, USB arayüzünde, sadece elektriğin geçtiği ve okuma işlevinin yapıldığı pinler açık olacak. USB üzerine kayıt yapılmasını sağlayan pinler ise işlev dışı olacak.

Bu sayede, sadece şarj işlevine yarayan ve okuma/yazma işlevine de kapalı özel USB kabloları üretilecek. Bu kablolar da, ev dışında akıllı telefonlarını şarj etmek isteyen, arkadşalarının PC'lerine akıllı telefonlarını bağlamak zorunda kalan insanların endişelerini gidermek için yeterli olacak. Son derece basit bir çözüm olan USB kondomun hayata geçirilmesi de çok düşük bir maaliyet gerektirdiği için kısa zamanda yaygınlaşması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Gerekli birşeydi

yararlı olabilir. reserved.

Gerek yok. Okuma yazmayı açıp kapatabilen on/off tuşu yapılsa daha iyi olurdu.

Eski Flopy Disc lerdeki Salt Okunur Mod. Yıllar Önce Düşünülmüştü Geçmişe Dönüş ;)

kesinlikle süper bi düşünce. zaten artık şart bu. basit ama öz bir çözüm. nerelerde satılıcak/satılıyor? bilgilendirirseniz sevinirim.

1.44mb floppy disketlerdeki kilit tuşu, senelerdir var, ne zaman flash disklere uyarlanacak diye beklemekteydik. Hatta bu özellik çin malı çakma mp3 playerlarda bile vardı. "hold" kilitliyken yazmaya karşı korumaya alıyor. Geç bile kalındı.

Yıllar önce zaten vardı. halende nadir birkaç modelde var. Her ne olduysa üreticiler bu modelleri piyasadan kaldırdı. Şimdi yenilik yapmış gibi sunarlar piyasaya

2004-2005 gibiydi twinmos daha hayattayken 1 gb lik flash belliği vardı yazmayı açıp kapatabilen butonu sayesinde her türlü virüsten kurtuluyorduk taki ömrünü doldurup üretimden kaldırılana kadar

tamam da bu zaten yapıldı daha önce bakınız: http://www.123rf.com/photo_15310974_data-security-concept--condom-over-usb-cable-isolated-on-black.html

Linux kullan virüsle uğraşma.

pehh ilk çıkan usb belleklerde zaten vardı bu

Kingston zamanında yapmıştı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir