Virüssüz Chrome OS tehlikesi!

Google "virüssüz işletim sistemi" diyor; ama dolandırıcılar Chrome OS'u kullanmaya başladı bile...

  • Ümit Öncel
Dolandırıcıların Chrome OS taktiği
İnternet sitelerine rastlayacağınız buna benzer görüntüler büyük bir tuzak olabilir!

Google Chrome OS'un virüs tehlikesinden uzak bir işletim sistemi olduğunu söylüyor; ama internet dolandırıcıları Chrome OS'u kötü amaçlarına alet etmenin yolunu şimdiden buldular bile...

Son zamanlarda internetteki en yeni trendleri, en yakından takip edenler sanal dolandırıcılar oluyor. Bildiğiniz gibi Google kendi işletim sistemi Chrome OS'u duyurdu. Chrome OS'un alt yapısını oluşturan açık kaynak kodlu Chromium OS ise konuyu daha yakından incelemek isteyenlerin merakını cezp ediyor. İşte sanal dolandırıcılar bu merakı kullanıp para kazanma peşindeler.

İşte dolandırıcıların yeni Chrome OS taktiği

Dolandırıcılar arama motoru optimizasyonu teknikleri kullanarak Google'da gerçekleştirilen "chromium os download" araması sonucunda, listelenen siteler arasında üst sıralara kendi sitelerini yerleştirmeyi başardılar. Fakat bu sitelerin aslında Chrome veya Chromium ile hiçbir ilgisi yok. Bu sitelere girildiğinde ziyaretçiler sistemlerinde zararlı bir yazılım olduğu uyarısı görüyorlar ve bu zararlı yazılımı temizlemek için bir program indirmesi öneriliyor. Eğer ziyaretçi bu uyarıya kulak asarsa, korku dolu zamanlar başlıyor. Çünkü asıl zararlı yazılım bu indirilen sözde anti virüs programı.

Scareware olarak da adlandırılan bu sahte anti virüs programı bundan sonra kullanıcının bilgisayarını esir alıyor 49.95 dolar ödeyene kadar da rahat bırakmıyor. Uzmanlar bir benzerinin son zamanların popüler filmi Twilight aramalarında görünen bu sahte sitelere karşı kullanıcıları dikkatli olmaya davet ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Orjinal https link ile üreticisi firma tarafından sunulması atılacak ilk güvenlik adımı olur.Diğer indirme linkleri her zaman düşündürür.

Konuyla tamamen alakasis olacak ama. Chip Download internet siteside Filehippo.com gibi bir Free Update Chaker programi yazip duyursada, bizde yukleyip programlarimizi cok daha rahat update etsek iyi olmazmi. Chip Download internet sitesini surekli kullanan biri olarak sadece kucuk bir oneridir. Tesekkurler.

Çokta chrome os ile alakalı görünmedi bana. mp3 yükleyenlere bile yapılan birşey bu.

Cahillik yenilmesi gereken en büyük düşmandir demiş Atatürk,Nitekim bu numarayı yemek için ya internet konusunda çok fena cahil,yada zeka özürlü olmak lazim

crome'un ne suçu varki? başka bişey olsa yine aynı yöntemle aynı şeyi yaparlar.haber biraz düzeltilse fena olmaz aslında.yanlış öngörüyle yaklaşılmasına neden oluyor.

her yeni çıkan ilkten büyük beklentili anlatılır çıktıgı gibide saçma haberi çıkar buyrun örnek ;)

Sen de yorum yaz