Vista Capable: MS baştan beri biliyor muydu?

Microsoft'un başını belaya sokmaya aday olan etiket hakkındaki şikayetler derinleşmeye başladı...

  • Halil Mollaoğlu
Vista Capable: MS baştan beri biliyor muydu?
Vista-Capable: XP bilgisayarlarına yapıştırıldı.

Geçenlerde Amerika'daki bazı kullanıcılar Microsoft'a şikâyette bulunmuşlardı. İddia: "Birçok bilgisayarda bulunan Vista Capable (Vista uyumlu) logosu aldatıcı nitelik taşıyor." Bu logoya sahip tüm PC'lerin Vista uyumlu olmadığı söyleniyordu. Şimdide firma içi e-mailler Microsoft'un daha önceden bu problem hakkında bilgisi olduğunu gösteriyor.

Mail trafiği Vista-Capable logosu hakkındaki tüm hikâyeyi ortaya çıkarıyor: Maillere göre Microsoft ilk olarak Vista'nın tüm grafiksel özelliklerini ve ekstraları destekleyen PC'ler için bir "Vista-Ready" (Vista'ya hazır) logosu düşünmüş. 2006 başında bu plan devre dışı bırakıldı, zira daha düşük performanslı olan Windows XP yüklü bilgisayarların satışına devam edilmesi isteniyordu. İşte bu PC'ler Vista-Capable logosu aldı. Fakat bu logo ile hangi Vista sürümünün kastedildiği kesin olarak açıklanmamıştı. Hatta donanım gereksinimlerinin çok düşük tutulduğu hakkında şikâyetler bile başlamıştı. Dell de 2007'de Microsoft'a şikâyette bulundu: Tüketiciler Vista-Capable logosunun ne anlam ifade ettiğini anlamıyorlardı. Dell, bu logonun çok geniş bir anlam ifade ettiğini söylemişti.


Microsoft'a karşı olan bu şikâyetler artık genel bir dava konusu haline geldi. Yani Vista-Capable logosuna sahip tüm PC'ler bu davaya eşlik edebilir. Ekim ayında olay mahkeme önüne çıkarılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

MS'in başı yine belada, servet degerinde bi tazminat ödetirler bence gene...

Zaten böyle olacağı belliydi ki: MS'in hiç bir işletim sistemi, bir önceki işletim sistemini çalıştıran bilgisayarda aynı performansla çalışmamıştır. Ve bu taktiği yıllardır kullanmaktadır. Bir başka makale içinde benzer bir yorumu yaptım: Daha fazlasını hatta gereğinden fazlasını satmak için daha fazlasını isteyeni üret. Bu sadece MS'in değil çoğu ABD menşeyli üreticinin taktiği...

ohhh içimin yğları eridi resmen...umarım ii bir tazminat alır davacılar...çoktan haketmişti bunu ms...milleti aldatmak neymiş görürler umarım..

kullandığımız sistemler her zaman gelişmekte buna paralel olarak konfigürasyonu yükseltmek kaçınılmaz.açılan davalarıda haksız buluyorum.sadece çamur atmak amaçları.kendi reklamlarını yapmak amacı gütmekteler.yaşasın microsoft.

microsoft bu gidişle PARDUS(linux) un önünü açmakta.
chip forum nick:kaspersky44
PARDUS 2007.3 LYNX lynx kullanıcısı.
PARDUS 2008 tahminen nisan ayı ortalarında çıkacak.
şu anda %65 i tamamlanmış durumda.
mevcut linux sürümlerinde ilk beşe oynuyoruz.
saygılarımla.

Örneğin LCD Ekranın üzerinde Vista Ready yazıyor , ne alaka !!!
Sonuçta standard VGA veya DVI girişi var bütün ekranlarda ve
Vistanın farklı olarak kullandığı ekran çözünürlükleri olmadığına göre
gereksiz bir şey "Vista Ready"

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play